Při detoxu, kdy jde převážně o hladovění, dochází v prvních dnech k úbytku kilogramů v podobě glykogenu a obsahu střev. Nejde o ztrátu tuku! Z tohoto pohledu je držení rádoby detoxikačních rychlo diet naprosto k ničemu. Jedinou výhodou podobných diet bývá to, že se člověk začne více orientovat na zeleninu a ovoce, takže paradoxně pro sebe dělá i něco dobrého, stravuje se kvalitněji. Jenže proč se takto stravovat pouze krátkodobě a neposkládat si takový jídelníček, kde budou všechny potřebné živiny? Nebude to pro člověka trápení a především bude tento styl stravování celoživotně udržitelný.

5bb5d916b0106obrazek.png

  • Detoxikační diety nefungují!

„Detoxikační procesy totiž probíhají v těle neustále. Jestliže je rádoby detox postavený pouze na pití speciálních nápojů, pak je zřejmé, že zhubnete, protože se ponoříte do kalorického deficitu. Jenže jakmile najedete na normální stravu a nebudete pod vedením odborníka, čeká vás starý známý jojo efekt,“ upozorňuje na nesmyslné diety hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

„Často od okolí slýchám, že po prodělané detoxikační kúře se cítí skvěle. Tvrdí, že mají nevyčerpatelný zdroj energie, protože se zbavili všech toxinů. Tak to ale není. Pokud není detox postavený pouze na 3týdenním popíjení čajů a ukusování mrkve, pak je skutečně možné, že se cítí lépe, protože přestali jíst nezdravé potraviny a nepřejídají se. Navíc se při detoxu omezuje kofein, nesmí se pít alkohol,“ vysvětluje Monika Bartolomějová.

Ovšem to nemění nic na tom, že mnohem účinnější je jíst kvalitně a s rozumem pořád a cítit se lépe roky. Navíc mnohdy jde pouze o placebo efekt. Zkrátka mnohem efektivnější je jíst optimální množství energie, ideálně s vyšším poměrem tuků a nižším množstvím sacharidů, jíst hodně zeleniny, cvičit, pít dostatek čisté vody a samozřejmě také dostatečně odpočívat a spát.

Reklama