Zatím připomínala letošní zima spíše konec března nebo začátek dubna. Od úterý do čtvrtka nás ale - podle varování Českého hydrometeorologického ústavu - čeká sněhová kalamita a ledovka! Napadnout by mělo až čtvrt metru sněhu, na horách čekají dokonce půl metru nového sněhu. Do toho bude foukat silný vítr.

„První smíšené srážky se objeví na jižní Moravě a v jižních Čechách již v pondělí večer, na Zlínsku platí upozornění na náledí," řekla meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu. Platí proto varování pro řidiče. Sněžení bude během úterka sílit a rozšiřovat se postupně na celé území. Nejvydatněji má sněžit ve středu, během čtvrtka bude srážek ubývat. Z úterý na středu očekáváme až 30 centimentrů sněhu, během středy dalších 20 centimetrů. Ve čtvrtek odpoledne už by sněžit nemělo," řekla Honsová.

Řidičům odborníci doporučují omezit jízdy autem, jezdit jen v nejnutnějších případech a raději za bílého dne, určitě by neměli zapomenout vzít do auta sněhové řetězy, zvlášť pokud jedou do výše položených oblastí. Údržbu silnic, zejména těch otevřených ve vyšších polohách, bude komplikovat vítr. Při sněžení po odklizení sněhu se vzápětí tvoří nové sněhové jazyky a závěje," uvádí se ve zprávě ČHMÚ. 

Po nadprůměrně teplých dnech začne na konci ledna počasí připomínat opravdovou zimu. V úterý má vystoupit rtuť teploměru na nulu, nanejvýš na čtyři stupně nad nulou. Ve středu už bude i mrznout a ve čtvrtek bude ještě chladněji.

V pátek potom ubude oblačnosti, ovšem nejvyšší odpolední hodnoty se vůbec nedostanou nad nulu. Meteorologové očekávají teploty mezi mínus pěti až mínus jedním stupněm. Co se týká nočních a ranních nejnižších teplot, odborníci předpovídají, že při vyjasnění mohou klesnout na -10 až -15 stupňů. Není zatím jisté, zda zimní počasí v České republice vydrží déle. Na příští týden totiž meteorologové hlásí další oteplení. Vypadá to, že už od víkendu budou tak dva tři stupně nad bodem mrazu, na horách se ale teploty nad nulu nevyšplhají," poznamenala Honsová.
(zdroj: Novinky.cz)


Tak, najít ve skříni kulichy a sněhule! Připravit hrabla na sníh! A hlavně se už vůbec, ale vůbec ničemu nedivit...
Reklama