Přijedu na benzinku, jdu ke stojanu, a v tom ke mně přiběhne „udatný“ pumpař a prohlásí: „Ukažte, mladá paní, já vám asi raději natankuju.“ Co tím ksakru chtěl říct? Že si jako žena neumím snad ani natankovat?

fa

Sice na nejapné poznámky na téma ženy jakožto řidičky jsem celkem zvyklá, ač je tedy vrcholně nesnáším, ale můžu vám říct, že v tu chvíli, kdy na mě tohle zmiňovaný pumpař vybalil, jsem málem spolkla žvýkačku. Často se setkávám s  názorem, že ženy jako řidičky prostě za volant rozhodně nepatří, a to mě vážně rozčiluje.

Sama za sebe můžu říct, že s tím absolutně nesouhlasím! Třeba o sobě si myslím, ano, může to znát trochu povýšeně, ale podle mého soudu jsem velmi dobrá řidička, která by do kapsy strčila i kdejakého chlapa. Nejezdím na sedmdesátce šedesát, parkovat umím skvěle a i můj orientační smysl má vysokou úroveň. Možná je to tím, že jsem měla skvělou instruktorku v autoškole, která mi dala fantastickou průpravu, nebo je to sílou genetiky, že mám na řízení prostě talent, protože můj táta je skvělý řidič, bůh ví… Je tedy fakt, že jsem se nikdy ani nebála usednout za volant, tak jako to má většina žen. To dokonce ani poté, co jsem snad třetí den, co jsem měla „papíry“, nabourala kontejner před barákem a mé auto muselo být odtaženo. Musím říct, že jsem se asi nejvíc bála rodičů, ale ti jen přišli, podívali se na mě a smáli se, nejdůležitější pro ně bylo, že jsem v pořádku, a nějaké plechy se prostě opraví, jak konstatovali.

Samozřejmě existují i takové ženy, které by se k autu neměly ani přiblížit a pro nás ostatní, již vyježděné řidiče, jsou pohromou na silnicích, drásající naše již tak podrážděné nervy, ale v mnoha případech se toto týká i některých mužů. Sice se říká, že my jezdíme pomalu, ale oni zase honí své ego v rychlých autech a myslí si, jací nejsou borci, tak co je pak lepší? 

Ano, sice přesně nevíme, co která kontrolka znamená, proč nám zrovna svítí ten oranžový kohoutek a jak vyměnit píchlou pneumatiku, ale i s tím si umíme poradit, samozřejmě po našem. V prvním případě prostě zavoláme příteli na telefonu, nebo přímo do servisu, v tom druhém povytáhneme sukni o něco výše a vystrčíme ladně nožku, nahodíme výraz naprosté bezradnosti, a je to. :) Během pár minut máme kolem sebe samé ochotné „mechaniky“, kteří vyřeší problém za nás. Věřte mi, funguje to, mám to ozkoušené. Tak proč jsme stále tak podceňované, když si umíme poradit v jakékoliv situaci?  

Sešla jsem se s Lukášem Zemanem, instruktorem autoškoly, a položila jsem mu tři otázky na téma ženy jako řidičky:

Co říkáte na ženy jako řidičky z pohledu muže?
Většina řidiček začátečnic působí za volantem jako takové vyjukané stvoření (“Jéééé, já asi píchla!“ ...a přitom je ulomené kolo), které prostě jen užívá vozidlo. Na druhou stranu myslím, že ač jezdí trochu zmateně, rozhodně nedělají taková ramena jako mladí řidiči. Jsou rády, že dojedou, a váží si toho. Také jejich nehody končí spíše škrábanci na vozidle než pobytem v nemocnici. Jinak zkušené řidičky jsou mnohem klidnější a rozhodně od nich nehrozí nějaké agresivní  jednání.

Co říkáte na ženy jako řidičky z pohledu instruktora v autoškole?
Ženy v autoškole jsou ve většině zodpovědnější k výuce než muži (většina žáků, které vyučuji, je od 16 do 30 let). Učitel však musí být mírnější a trpělivější, protože většina mužů jde do autoškoly již s nějakou zkušeností řízení vozidla, oproti ženám.

 Máte nějakou vtipnou příhodu, kdy se opravdu ukázala slečna/paní jako řidička s velkým Ř?
Tuhle jsem žákyni vysvětloval ovládací prvky vozidla: Levý pedál je spojka, prostřední brzda, a ten pravý je co? A žákyně chvíli mlčela, pak pokrčila rameny a nevěděla. Pověděl jsem jí -  to je plyn, a ona na to: Jééééé, a k čemu slouží? :-)

Toto téma jsem rozebírala i s kamarády, kteří pracují jako taxikáři. Co říkají na ženy – řidičky oni?

Matěj: Myslím si, že obecně jsou muži lepší řidiči než ženy, ale ženy nejsou úplně tak špatné řidičky. Jsou mnohem opatrnější a dávají si mnohem větší pozor, proto jsou tedy i pomalejší, což je nevýhoda. Pak je ale 5 % žen, které řídí opravdu hodně špatně, a právě díky nim je pak celkový pohled na ženy řidičky spíše negativní.

Jakub: Já si tedy myslím, že ženy jsou mnohem horší řidiči, protože vůbec nedávají pozor na řízení. Ony prostě dělají pět věcí najednou, ale ani jedna z těch věcí není řízení. Takže můj závěr je, že jsou vážně špatné řidičky. Možná existuje ale 0,5 % těch dobrých řidiček, zbytek je hrůza.

Co my, ženy dokážeme někdy předvádět za volantem, uvidíte na videu níže. :-)

 

Reklama