Akutní infarkt myokardu je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás i ve světě. Zejména první chvíle od jeho vzniku mají pro další osud pacienta rozhodující význam. A právě tehdy můžete účinně pomoci i vy.
Určitě znáte „infarktový“ bonmot v podání Jany Hlaváčové alias zdravotní sestry Toničky ve filmu Jak básníkům chutná život. I když díky herečce byl popis infarktových příznaků vtipný, ve skutečnosti jde o velmi vážnou věc. Jste si jisti, že víte, jak se takový infarkt projevuje? A uměli byste poskytnout první pomoc?
Typickým projevem je náhle vzniklá intenzivní bolest, tlak nebo pálení za hrudní kostí. Tato bolest často vystřeluje do levé paže či dolní čelisti, někdy i do zad či břicha. Kromě bolesti se vyskytuje náhlý pocit slabosti nebo závrati, který přinutí postiženého se o něco opřít nebo si sednout. U tzv. němého infarktu ale nemusí být bolest nebo slabost přítomny. Infarkt často doprovází pocení, popelavá až namodralá kůže a sliznice, rychlé zkrácené dýchání a kašel. Velmi vážným projevem infarktu může být náhlá ztráta vědomí, jejíž příčinou je obvykle porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace komor. Tu doprovází zástava srdeční činnosti a dechu. Co můžeme sami udělat v případě, že takovéto příznaky zpozorujeme sami u sebe nebo u někoho ve svém okolí?
![fonendoskop]()
První pomoc při srdečním infarktu – nepodcenit, zavolat záchranku, klid a neodcházet

Největším nebezpečím je, že postižený tuto vážnou situaci podcení. Člověk postižený infarktem se zkrátka domnívá, že nejde o nic vážného, že „to přejde.“ Při popsaných bolestech nemusí jít vždy o infarkt, ale pokud bolest nepomine ani po 15 minutách, je třeba volat záchrannou službu (číslo 155). Můžeme volat i číslo 112, ale k záchranářům se tak dostaneme mírnou oklikou.
Hlavně zajistěte klid
Dotyčný potřebuje absolutní klid – další krok má za cíl snížit srdeční námahu na minimum umístěním postiženého (při vědomí) šetrně do jeho úlevové polohy s podloženou hlavou a nohama.
Uvolníme tísnící části oděvu u krku, na hrudníku a v pase.
Nenechávejte postiženého člověka samotného – je totiž třeba dotyčného neustále sledovat, zda náhodou neupadl do bezvědomí a nezapadl mu například jazyk.
Při bezvědomí zjistíme, zda postižený dýchá a má puls – pokud ne, zahájíme resuscitaci.
Postup při resuscitaci:
Zakloníme hlavu, propneme své ruce a uprostřed hrudníku v úrovni prsních bradavek mačkáme, a to zhruba do hloubky 5 centimetrů a co nejrychleji dokážeme (ideálně dvakrát za vteřinu). Mačkat bychom měli neustále až do té doby, dokud nepřijede záchranka. Přitom se samozřejmě může stát, že dotyčnému zlomíme i nějakou kost, to je ale v dané situaci to nejmenší zlo. Jde přece o záchranu života. Umělé dýchání dnes ustupuje poněkud do pozadí.
Zaměřte se na masáž srdce
Sami lékaři dnes lidem doporučují, aby hlavně masírovali a dýchání, protože ho většinou neumí a z estetických zábran, klidně vypustili. Je to vstřícný krok k laikům. Ti totiž často z nechuti k umělému dýchání raději pacienta nechali napospas osudu, než by mu třeba jen poskytli právě srdeční masáž.
Zdroj: www.prvni-pomoc.com, připravil server www.kardiochirurgie.cz
Uměli byste poskytnout první pomoc?
Nový komentář
Komentáře
fialinka — #8 to já myslela taky, když jsem snědla ořechový koláč s pěknou vrstvou ořechů
už je to víc jak rok a od té doby jsem ho neměla. jen na něj mlsně koukám za sklem
Jojo, po porodu jsem si fakt myslela, že snad ten infakt mám. No, "naštěstí" to byl žlučníkový záchvat, ale i doktor mne nejdřív hnal na ekg...
Mamka měla 2x infarkt a ani jednou ho nepoznali ani záchránáři. Po prvé když jsem tam volala, tak mi řekli, že to infarkt určitě není, že to vypadá od páteře a byl. I když natočili EKG tak tam nebyl, obojí se potvrdilo až z krve, kdy ji potom navečer předělávali na JIPku. Po druhé už byla na katetrizaci.
Avilo — #3 ano, to stává, bohužel, člověku se udělá špatně a lidi ti ihned přičtou k opilosti

To syn se zachoval velice krásně, ovšem asi to nebylo nic pěkného
yavip — #2 díky, dopadlo vše dobře, jsme se přestěhovali na venkov, aby jsme si to staáří užili v klídku, Praha už na nás nebyla
jj jak se nezavolá ihned zíchranka, nedá se první pomoc, dopad je špatný, to je mi líto, že jsi dědu už nezažila
myslím, že bych uměla poskytnout první pomoc
Jo, je to moje povinnost a povolání:) Od kamarádky táta se udusil zvratky, když dostal infarkt v jedné jídelně. Nikdo mu nepomohl, asi si mysleli, že je opilý. Lidé jsou většinou bezohlední, nevšímaví, myslí jen na sebe. Můj kluk viděl svého tátu umírat na infarkt, zavolal mu pomoc, ale bylo už pozdě...Osvěta je důležitá!
Věrulinka — #1 to je mi líto : ( děda měl taky mozkovou, ale babča byla asi nejak mimo, tak ji nenapadlo zavolat zachranku, nebo ho masirovat, takze bezela pro pomoc kamsi daleko... a dedu uz jsem nezazila.... takze si myslim, ze v tomhle ohledu mas hodne velke stesti... a urcite si i tvuj manzel nyni vice vazi zivota : ) a tebe : )