gZajímá vás vznik vesmíru, hvězd, planet a utváření naší matičky země? Jestli se nespokojíte jen s učebnicovými informacemi a chcete zažít i objevitelská dobrodružství, navštivte Národní muzeum v Praze, kde do konce školního roku probíhá velká interaktivní výstava Příběh planety Země.

 

Ta výstava mě zajímala, a tak jsem vyrazila zjistit, zda bych vám ji mohla doporučit. Vám a vašim dětem, protože ty budou pravděpodobně nadšené nejvíc. Do prehistorické doby totiž vejdete nitrem samotné planety a hned za rohem vás čeká vysvětlení velkého třesku, vzniku prvků, gravitace... no však víte. 

 

bVýstava je instalovaná do třech sálů a exponáty řazeny chronologicky. Čekají vás nejen autentické zkameněliny prehistorických živočichů a rostlin, ale i obří modely prvohorních pralesů. Ve středním sále se tyčí právě soptící vulkán, ze kterého vytékají prameny žhavé lávy. Až se přebrodíte vyvřelinami, seznámíte se se záhadou tunguzského meteoritu, a nakonec dojdete až k vývoji člověka.

Porovnáte lebky a kostry australopitheka, neandrtálce, pitekantropa, homo habilis, homo sapiens a současných opic. Všechny exponáty jsou doplněny zvuky, monitory vysvětlujícími všechny zemské aktivity od trhání původního kontinentu na současné světadíly, vrásnění, zemské zlomy, zemětřesení, výbuchy sopek, tsunami... zkrátka celá historie planety je tu jako na dlani.

 

mJá osobně jsem byla nadšená sérií obrazovek instalovaných u každého tématu, kde vystupoval malý dinosaurus a zadával dětem zajímavé úkoly. Samy si zde skládají sluneční soustavu, kontinenty, vývoj hornin... a dráček jim hned podává veškeré informace o tématu. U všech obrazovek bylo plno, nezáleželo na tom, zda bylo dětem deset, nebo šestnáct. Sama jsem si pár úkolů vyplnila a moc mě to  bavilo, i když už  zeměkoule od dob mého dětství oběhla kolem slunce mnohokrát.

Obejít celou výstavu trvá asi hodinu, jestliže si chcete vše pozorně pročíst, tak zhruba o půl hodiny déle. Mohu vám však zaručit, že vy i vaše děti budete spokojeni. Tak si asi představoval Komenský školu hrou. A hrajeme si rádi přece všichni.

Vstupné

Základní: 150 Kč

Snížené: 100 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu

Rodinné: 250 Kč (max. 2 dospělí, celkem 4 osoby)

Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 50 Kč/os.

Každé první pondělí v měsíci: vstup zdarma

Otevírací doba

Pondělí: 10.00–18.00

Čtvrtek: 10.00–18.00

Pátek:   10.00–18.00

Sobota: 10.00–18.00

Neděle: 10.00–18.00

Zkusíte to?

Reklama