Do Tuniska se z Evropy dostanete za pár hodin, a přesto ve Vás zanechá dojem, že jste přistáli ve zcela jiném světě. Exoticky na Vás zapůsobí hlavně zdejší architektura s maurskými prvky, ploché střechy, typické bíle omítnuté domy, jasné světlo a neobvyklá vůně. Tunisko leží na pobřeží Středozemního moře mezi Alžírskem a Libyí. Má dlouhé, poměrně členité pobřeží s výrazným Gábeským zálivem zvaným Malá Syrta a několika ostrovy, z nichž největší je Djerba. Pobřeží s bílým pískem láká především návštěvníky, kteří milují koupání.
V Tunisku je středomořské subtropické klima s horkými léty a mírnými zimami, během nichž spadne většina srážek. Oficiálním jazykem je arabština, ale domluvíte se dobře i anglicky, německy, francouzsky a italsky.
Dobře chutná vše, co je červené a ostré. Mechouia je salát z rozmixovaných rajčat, zelené papriky, natvrdo uvařených vajec, tuňáka a kapary se zálivkou z olivového oleje a citrusové šťávy. Brik najdete na všech tradičních jídelních lístcích. Uvnitř tohoto pirohu je celé vejce, nadrobno nakrájená petrželka, cibule a brambor. Dalším oblíbeným jídlem je cous-cous, což je dušené skopové, drůbeží nebo rybí maso se zeleninou a vařenou semolinou, krupicí z tvrdé pšenice.
Tuniské sladkosti se dělají hlavně z oříšků a medu. Pokud nemáte rádi cukroví, nabízí se Vám široký výběr různých druhů čerstvého ovoce přímo ze stromů, které Vám to zcela vynahradí. Silná a aromatická tuniská káva je vynikající, ale nezapomeňte také ochutnat osvěžující mátový čaj podávaný v úzkých sklenicích.
Hammamet
Město s dvaceti tisíci obyvateli leží 63 km jihovýchodně od tuniské metropole na jihu poloostrova Cap Bon, který je 40 km široký a vybíhá do Středozemního moře v délce 70 km. Poloostrov se ve 13. až 17. století stal exulantským útočištěm islámských Andalusanů (Maurů), kteří sem prchali z křesťanského Španělska bojujícího za osvobození z arabské nadvlády. Poetická představivost spatřuje ve tvaru poloostrova ruku, pohostinně podanou Evropě. Malebně položené městské letovisko v závětří hornatiny Dorsale, nádherné písčité pláže, za nimiž se rozprostírají pomerančovníkové a citronovníkové háje, objevili na přelomu století, tehdy ještě jako rybářskou vesničku, umělci a spisovatelé jako Flaubert, Maupassant, Wilde, Gide, Klee. I Sophii Lorenové učaroval. Magické středisko se stalo symbolem odpočinku a uvolnění. Ani cizinecký ruch nenarušil klidný životní rytmus a půvab města se zahradami prosycenými vůní, plnými eukalyptů, palem a cypřišů, v nichž koncem 60. let harmonicky vyrostly elegantní hotely. Architektura zde už nesmí převýšit špičku cypřiše, tak zní poslední místní stavební norma. Na skalnatém mořském výběžku stojí staré islámské hradební město (medina) s pevností (kasbah) z 15. století, z níž se otevírá úchvatný pohled na tyrkysově modré moře, blankytné nebe, zlaté slunce, bílé písky a zelené palmy. V bludišti úzkých klikatých a částečně i zastřešených uliček slouží jedna jako souk (bazar). Město má dvě mešity, jednu z 15. a druhou z 18. století. V jižní hotelové zóně stojí mezinárodní kulturní středisko Georgese Sébastiana, rumunského šlechtice a prvního milionáře, který se zde ve 20. letech usadil. Pohodlný výlet na poloostrov Cap Bon nebo do Tunisu a Kartága zabere jeden den. Odjet odtud a nepodniknout některou z možných cest do vnitrozemí by byla nenapravitelná chyba.
Město se 70 tisíci obyvateli leží v jedné z nejúrodnějších oblastí Tuniska. Od hlavního města je vzdáleno 65 km. Nacházejí se zde úrodná zeleninová pole, pomerančové háje, oleandry a hlavně rozsáhlé vinice, na kterých se rodí nejlepší tuniská vína. Svou bujnou vegetací připomíná poloostrov Cap Bon zahradu ráje. Město Nabeul patří k nejdůležitějším městům Tuniska. Nejznámější se stal díky výrobě jemných výšivek, krajek, parfémů a hlavně díky hrnčířskému průmyslu produkujícímu nádherné výrobky s prvky římské kultury. Doporučujeme vám navštívit tradiční trh, kde se každý týden prodává vyhlášená místní keramika, koberce, koření, spotřební zboží i domácí zvířata. Veselé vyvolávání prodavačů a pestrá paleta barev a vůní vytváří dojmy, na které nebudete moci ještě dlouho po návratu z Tuniska zapomenout.
Sousse / Port el Kantaoui
Třetí největší tuniské město se 400 tisíci obyvateli leží kolem rušného rybářského a obchodního přístavu v jižní části srpovitého Hammametského zálivu jen necelých 20 km od mezinárodního letiště v Monastiru. Početné památky, včetně pěti kilometrů vzácně dochovaných křesťanských katakomb, a archeologické muzeum dokládají strategický, hospodářský i kulturní význam původně fénické osady, později hlavního města byzantské provincie. Islámský ribat, klášterní pevnost vojensky organizovaných mnichů, bojovníků za islámskou víru, zde postavili Arabové jako součást dlouhé obranné linie táhnoucí se podél afrického pobřeží Středozemního moře. K posvátným patří malé krychlové stavby s kopulí nazývané koubba nebo marabout, mauzolea s pozůstatky svatých. Stará, dokonale uchovaná medina u přístavu s velkou mešitou, dominantní věží, majákem, pevností a tržištěm tvoří kontrast starobylých tradic s moderním městem. Okolní přírodní bohatství, vynikající kuchyně, kulturní programy a přitažlivé pláže proměnily Sousse v mezinárodní přímořské středisko. Znovu musíme opakovat dvě slova, jež jsou pro dovolenou v Tunisku nejvýstižnější: odpočinek a uvolnění.
Monastir
Mahdia
Mahdia je krásné rybářské městečko ležící asi 210 km od hlavního města. V dějinách hrála důležitou roli na počátku 10. století, kdy se stala hlavním městem říše Fatimidů a velkým rivalem Kairouanu. Z moře u Mahdie byly vyloveny řecké bronzové a mramorové předměty, které tvoří v současnosti unikátní sbírku v národním muzeu v Tunisu. Dnešní Mahdia je charakteristická bílými budovami domů vystavěných v tradičním maurském stylu, oblými kopulemi mešit a štíhlými minarety. Zvláštní a tajemnou tradicí městečka je každodenní lov místních rybářů, kdy ještě za měsíčního svitu vyplouvají na svých loďkách s lucernami rozhodit do temného moře své sítě. Turistická zóna na pobřeží Mahdie nabízí svým návštěvníkům jedny z nejkrásnějších a doposud nepřeplněných pláží s jemným pískem. V hotelích různých kategorií můžete prožít skutečně nezapomenutelnou dovolenou.
Do Tuniska vás polehlině dopraví cestovní kancelář EximTours www.eximtours.cz
Náš tip na aktuální dovolenou v Tunisu:
Prima Life Garden Park Pl Polopenze, 10 490,- 1. dítě do 12 let ZDARMA, 3. dospělá osoba ZDARMA, ALL INCLUSIVE, EXIM TIP
Více ZDE.
Mahdia Palace Polopenze, 9 790,- 1. dítě do 6 let ZDARMA
Více ZDE.
Prima Life Safa Polopenze, 5 690,- 1. dítě do 12 let ZDARMA, 3. dospělá osoba ZDARMA, Více ZDE.
Nový komentář
Komentáře
Musím říci, že Tunisku jsem podlehla také. Nádherná země, skvělé pláže i moře. Když dovolená, tak rozhodně právě Tunisko. Vše totiž vyšlo dle mého přání.
Možná drobným negativem mohou být některé hotely. Podle mě si sami od sebe píší hvězdičky, podle čehož to i tak vypadá. Některé hotely v Tunisku totiž absolutně neodpovídají. Většinou tak jednu hvězdu automaticky škrtám, abych si udělala obrázek.
Loni jsme byli na Djerbě a letos to vyhrál Hammamet. Měla to být Mahdia, ale vyprodali nám vybraný hotel. Holt - kdo pozdě chodí, sám sobě škodí
byla jsem tam v kvetnu cca 20-25 C, taky na 2-dennim vylete az na Saharu, to bylo uznasne, vsem doporucuji, rada bych se tam jeste podivala, ale mimo sezonu, v lete to tam musi byt peklo. Dotiravi trhovci mi vadili, ale hold jiny kraj jiny mrav, krásna zeme.
Určitě pojedu do Afriky
Na Střížkově je třicet stupňů, v Africe bude nejmíň padesát
Radši zamířím na sever. Kupříkladu na Sibiři (meteorologická stanice Irkutsk) je 15 stupňů
Jsem ráda, že se tu mluví o Tunisku my jedeme až v říjnu a už se moc těším chceme se podívat na Saharu aprostě kam to půjde snad se dočkám
já sem se před týdnem z Tuniska vrátila
, byli sme na výletě v Mahdii, počasí krásné a sračku sme chytli až když jsme přiletěli
Zážitky z dvoudenního výletu na Saharu, kdy tehdy dosáhla teplota podle delegátek rekordu (asi 45 ve stínu) bavím
své známé dodnes!
V Tunisu jsem byla před 10 lety. Všechno se mi líbilo a jelikož nejsem blondýna, libilo se mi i smlouvání na tržišti s domorodci. Jen moře nic moc... ve srovnání třeba s Provensálskem a se středozemními ostrovy (Elba, Lefkada, Ibizza) špinavé, plné divného igelitu.... možná už to tak není, nevím. Koupat se dá pouze na plážích klubových hotelů a nelze realizovat individuální turistiku (auto, motorka), jako v evropských letoviscích.
Byla jsem 2x, je tam moc krásně. Ale kvůli dotěrným domorodcům už nikdy více.
teda "byly"
my jsme bylo vloni na Djerbě. Sehnala jsem last minute s all inclusive, super hotel, super výlety
jen už bych tam příště jela mimo sezónu, vedro bylo přímo vražedné
Byli jsme v loni a letos zase. Nejsem příznivcem trávení dovolené na stejném místě, ale byli jsme opravdu maximálně spokojení. Byli jsme v hotelu EL Mehdi v Mahdii s all enclusive. Tento hotel je již dlouho dopředu vyprodaný, jen pár zájezdů z Ostravy nebo Brna je ještě volných. Program pro dospělé i děti je bezvadný. Musím říci, že jsme na lehátku neleželi ani 10 min denně. Pořád se něco dělo, děti se vyřádili. I nabídka výletů je pestrá. Ty jsme nevyužili, protože je známe z dřívějších pobytů, tak nemohu říci jaké zde jsou služby v této oblasti.