cyklus.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pokud totiž nebudeme rozumět tomu, jak se v průběhu měsíce proměňujeme, bude se klidně moci stát, že na sebe budeme v nevhodný čas klást nadměrné množství úkolů a budeme si třeba vyčítat, že toho nyní nezvládneme tolik, co před týdnem.

Do tohoto kolotoče plného cyklů vstupuje žena s její menarche, tedy první menstruací (mezi dvanáctým až šestnáctým rokem života) a opouští ho kolem svého padesátého roku, kdy u ní nastává menopauza.

Jaké jsou tedy ony fáze menstruačního cyklu?

Menstruační fáze

Vajíčko z předchozího cyklu není oplozeno, a protože nedošlo k otěhotnění, hladiny estrogenu a progesteronu klesají. S krvácením, které obvykle trvá 3 až 7 dní se pojí nejen přírůstek na váze související se zavodněním a zvýšené nadýmání, ale také zvýšená únava a podrážděnost.

Dovolte si v tuto dobu odpočívat, načerpávat energii a regenerovat. Naopak se ale nemusíte vyhýbat řešení některých důležitých věcí, protože vaše intuice je v této fázi na vrcholu.

Folikulární fáze

Tato fáze nastává ve chvíli, kdy hypotalamus signalizuje vaší hypofýze, aby uvolnila folikuly stimulující hormon (FSH). Tento hormon dá vzniknout pěti až dvaceti malým váčkům zvaným folikuly. Každý tento folikul obsahuje nezralé vajíčko. V nejrozvinutějším folikulu se připravuje vajíčko určené k oplodnění, zbytek folikulů má být reabsorbován. Zrající folikul podněcuje tvorbu estrogenu, který podněcuje růst děložní výstelky, aby se zde případné oplozené vajíčko mohlo uhnízdit.

Ačkoli se tělo zrovna zaobírá takto složitými procesy, na nás a naší energii to překvapivě nemá velký vliv. Můžeme tedy plnit náročnější úkoly, sportovat, začít s novým projektem. Vzhledem k dostatku energie budeme navíc tyto úkoly plnit mnohem rychleji. Nevýhodou je pouze to, že vzhledem k nižší emocionalitě této fáze nejsme ani příliš empatické.

sport.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Ovulační fáze

Emocí, empatie, citů a romantických nálad si naopak užijeme v následující ovulační fázi. K ovulaci dochází v momentě, kdy vlivem rostoucí hladiny estrogenu dochází v hypofýze k uvolňování luteinizačního hormonu (LH). Zralé vajíčko se uvolňuje a putuje do vejcovodu, kde čeká na oplodnění spermií.

Tato fáze je obdobím menstruačního cyklu, která v sobě zahrnuje plodné dny. Někdo dokáže ovulaci vnímat a registruje mírné, pár hodin trvající ovulační bolesti. Jinak se dá ovulace poznat na základě mírně zvýšené bazální teploty, pocitu napětí v prsou či změny v hustotě cervikálního hlenu.

Tato doba je také ideální na romantické chvilky ve dvou, na péči o partnera, sebe i ostatní, na komunikaci a budování vztahů.

mazleni.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Luteální fáze

Poté, co folikul uvolní své vajíčko, změní se na žluté tělísko, které produkuje progesteron a některé estrogeny. Zvýšená hladina těchto hormonů pomáhá udržet děložní výstelku silnou a připravenu k otěhotnění. Pokud k otěhotnění dojde, tělo začne produkovat lidský choriový gonadotropin (hCG), který je právě detekován těhotenskými testy. Jestliže k otěhotnění nedojde, žluté tělísko zaniká a hladina progesteronu se opět snižuje. Aktivují se procesy vedoucí k rozpadu nepotřebné děložní výstelky a směřuje se opět k menstruaci.

V této fázi můžeme být kritické, netrpělivé či protivné, což je způsobeno velkými hormonálními změnami. Na druhou stranu však hýříme nápady, jsme kreativní a můžeme tvořit. Vzhledem k tomu, že tělo potřebuje doplnit energii před menstruační fází, máme často chuť na sladké a tučné potraviny.

Zdroj info: healthlinegoodieslowfemmepruvodkynezeny

Reklama