Neustále nás to táhne někam ven poznávat krásy celého světa, ale víte, kolik se toho skrývá tady u nás? A kolik jste toho ještě neviděli? Tak schválně, tady je pár tipů...

mapa

Potštátské skalní město

mapJedno z nejméně známých skalních měst se ukrývá v údolí u říčky Veličky u malého města Potštát v Oderských vrších v olomouckém kraji. Skály jsou zvrásněné droby a břidlicí a tajemně vystupují ze svahů údolí. Za omrknutí stojí Svatební kámen, Kosí údolí, Skalky skřítků nebo třeba Trpasličí domeček.

Do Loštic a okolí

mapVýlet do loštické cukrárny – tvarůžkárny, prohlídka městské šatlavy, zámek Úsov, hrad Sovinec, úchvatné pohledy z Křížového vrchu a daňčí farma.
Hezky od začátku. Myslíte, že olomoucké tvarůžky mohou jen smrdět, a chutnat jen s chlebem a pivem? Tvarůžková cukrárna v Lošticích jim dává zcela nový rozměr. Zámek Úsov je původně gotický hrad a nyní zde můžete spatřit sídlo lovecko-lesnického muzea, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě. V Uničově zase nahlédnete do šatlavy a prohlédnete si ukázky trestního rejstříku, evidenční karty prostitutek, mučicí nástroje a mnoho dalšího. Z Křížového vrchu pak spatříte Jeseníky jako na dlani. Jeden den vám na to nebude stačit!

úsov

Chittussiho údolí

mapPokud jste spíš romantička a na vysokohorské túry vás neužije, zajeďte do obce Ronov nad Doubravou. Okolí řeky Doubravy na úpatí Železných hor je jedním slovem kouzelné.
Údolí dostalo svůj název podle českého malíře Chittussiho, který se zde narodil.
Toto místo, konkrétně pak skalnatý úsek s řečištěm, je nalezištěm chráněných druhů rostlin a živočichů jako je ledňáček, lipan nebo úhoř. Nevynechejte ani návštěvu Korečnického mlýna, který byl jako tunel vysekán do skály.

Doubrava

Scholzeho mlýn

mapToužíte po romantickém víkendu a něčem netradičním? Vyrazte do Lužických hor a poznejte kouzlo místní přírody a unikátního mlýnského ubytování.
Větrný mlýn byl postaven v letech 1842-43 tesařem Josefem Scholzem, dlouhá léta sloužil svým účelům a na statku se mlelo obilí ve velkém, čas, bída i poměry však vzaly za své a toto úchvatné místo začalo chátrat. V 90. letech bylo zrestituováno a opraveno pro rekreační účely.
Nyní luxusní areál zrekonstruovaného větrného mlýnu holandského typu stojí po levé straně v poli při cestě z Václavic do Uhelné mezi Chrastavou a Hrádkem nad Nisou na tzv. Pašerácké stezce.

Krkatá bába

mapÚdolí říčky Lubně a kamenná hříčka přírody, to je Krkatá bába – 2,5 metru vysoký útvar podobající se lidské hlavě na dlouhém krku. Celou oblastí se klikatí turistické cesty a cyklotrasy. Zpestřením tu jsou za vyššího stavu vody četné brody a často chybějící lávky.
Vydáte-li se po „červené“, dorazíte až ke zmiňované soše Krkaté báby. Pokud máte trochu fantazie, na této lidské skále rozeznáte kromě hlavy a krku i nos a oči. Přírodní památka je výjimečná svým tvarem, ale i složením. Tvoří ji totiž permský slepenec, který netvoří žádná jiná skaliska na Moravě.

Krkatá bába

Lipská hora

mapTo je jeden z nejhezčích vrcholů Českého středohoří. Ráj, o němž příliš mnoho turistů zatím neví.
Lipská hora neboli Medvědice je 689 metrů vysoká hora v jihozápadní části této oblasti. Vznikla erozním obnažením podpovrchového lokalitu, která se spojila mezi měkčí vrstvy jezerních a sopečných usazenin. Velkou ozdobou této hory jsou deskovitá skaliska s četnými puklinami. Nejsou tu turistické značky, tak nezapomeňte buzolu. Poměrně strmý výšlap na horu ovšem za tu podívanou stojí.

Lipská hora

Zdroj fotografií: wikipedia, Shutterstock

Také si přečtěte:

Reklama