Není myš jako myš. A tenhle hlodavec pocházející z Chile je rozhodně natolik zajímavý, že stojí za to se o něm dozvědět víc. Mezi jeho blízké příbuzné patří činčily, kterým se velmi podobá. Podobu nezapře ani s dalším příbuzným – pískomilem. Osmák je jen o dost větší.

Patří mezi ty inteligentnější hlodavce, takže s ním není žádná nuda. Maličko smutné je, že původně byli do Evropy přivezeni pro pokusné účely. Konkrétně se na nich v laboratořích zkoumala cukrovka, jelikož osmáci mají špatnou schopnost trávit cukr. Postupně ale rozšířili řady domácích miláčků.

 

A proč se osmák jmenuje osmák?

Je to podle tvaru jejich stoliček. Žvýkací plošky mají tvar osmiček.

 

Osmák degu je tmavohnědočervené barvy, jiné barvy jsou spíše výjimečné. Na bříšku jsou krémoví a kolem očí mají světlejší proužky.  Vousy mají dlouhé a uši taky poměrně velké. Přední nohy jsou delší než zadní a mají na každé noze 5 osrstěných prstů s drápky. Konec dlouhého ocásku je zakončen štětičkou chlupů. Dlouhý ocas funguje jako kormidlo při šplhání, při lezení po větvích s ním mává a vyrovnává balanc.

Ne nadarmo se jim někdy říká „chilská veverka“.

 

Zuby mají nažloutlou až oranžovou barvu. A to i přesto, že ihned po narození mají osmáci zuby bílé jak perličky. Na vině je rostlinná strava. Chlorofyl ze zelených rostlin v kombinaci se slinami osmáků vytváří chemickou reakci, která zapříčiní toto zbarvení.

 

Je velký přibližně jako morče. Ale mláďata můžete v obchodě koupit velmi malá, asi jako křeček. V číslech to znamená, že délka těla je asi 15 cm bez ocásku, s ocáskem zhruba 24 cm. Váží v rozmezí 170-300 g.

Tělesná teplota osmáků je vyšší než lidská – zhruba 37,9 stupňů, takže se o něj i trošku ohřejete…

 

 

Bydlení:

Bydlení by mělo být pohodlné s ohledem na jejich poměrně vysokou pohybovou aktivitu. Nejlepší je velké terárium nebo klec.

Mělo by v něm být množství prolézaček a hopsadel, aby se osmák nenudil. Je totiž poměrně chytrý a tak z nudy dokáže vymýšlet kdejakou skopičinu, například jak se dostat z klece či terária ven.

 

Jako podestýlku zvolte nejlépe seno nebo jiný kompaktnější materiál v případě, že máte klec. Osmáci totiž rádi hrabou a tak piliny nebo hobliny rychle rozháží kolem sebe. V teráriu to nevadí. Ovšem pozor na příliš jemné piliny, které mohou způsobovat svou prašností oční záněty.

 

Dále by v jejich obydlí neměla chybět mistička na krmení a napáječka.

 

 

Péče a krmení:

 

Na krmení nejsou nároční, převážnou část jejich stravy tvoří zelené krmení a směs různých semen. Nepřehánějte to ale se slunečnicovými semínky, ta jsou příliš tučná. Jinak lze koupit speciální směs pro osmáky. Jelikož jsou to mlsná stvoření, určitě jim uděláte radost nějakým speciálním pamlskem z obchodu pro zvířata. Pozor na sladkosti s ohledem na výše zmiňovanou špatnou schopnost trávit cukr, takže piškoty nebudou tím pravým…

 

Péči o drápky zvládnou osmáci sami. Není třeba jim je zastřihávat, protože si je okusují sami. Přesto je vhodné jim nožky čas od času zkontrolovat.

 

Březost:

Doba březosti je 87-93 dní a počet mláďat je průměrně 3-9, ale někdy i 12 mladých.

 

Dožívají se v zajetí 5 let i více, byly dokonce zaznamenány případy 11letých osmáků. Samečci obecně žijí o něco déle, protože samičky vyčerpávají časté porody. V přírodě se ale sotva dožívají jednoho roku, jelikož jsou oblíbenou potravou predátorů.

 

Cena:

V obchodech se zvířaty můžete osmáka pořídit v cenách zhruba od 150 do 250 Kč.

 

Zajímavost na závěr:

Osmák má podobnou schopnost jako ještěrka. Jeho ocásek je sice důležitou součástí jeho těla, ale v obraně před přirozenými nepřáteli ho velmi rád obětuje. Proto ho nikdy nechytejte za štětičku na ocásku. Je totiž schopen ji v sebeobraně upustit a na ocásku vzniká krvavá ranka. Následně odpadá až třetina ocásku, případně si ji osmák ukouše. Ocásek ale na rozdíl od ještěrky již nedoroste a tak by zbytečně utrpěl na kráse.

Pokud se tak stane, nezoufejte – osmákovi to pranic nevadí, žít se dá i s kratším ocáskem.

 

Osmák je poměrně novým členem široké rodiny „myších mazlíčků“, ale rozhodně boduje svojí inteligencí a elegantním vzhledem…

Reklama