Není myš jako myš. A tenhle hlodavec pocházející z Chile je rozhodně natolik zajímavý, že stojí za to se o něm dozvědět víc. Mezi jeho blízké příbuzné patří činčily, kterým se velmi podobá. Podobu nezapře ani s dalším příbuzným – pískomilem. Osmák je jen o dost větší.
Patří mezi ty inteligentnější hlodavce, takže s ním není žádná nuda. Maličko smutné je, že původně byli do Evropy přivezeni pro pokusné účely. Konkrétně se na nich v laboratořích zkoumala cukrovka, jelikož osmáci mají špatnou schopnost trávit cukr. Postupně ale rozšířili řady domácích miláčků.
A proč se osmák jmenuje osmák?
Je to podle tvaru jejich stoliček. Žvýkací plošky mají tvar osmiček.
Osmák degu je tmavohnědočervené barvy, jiné barvy jsou spíše výjimečné. Na bříšku jsou krémoví a kolem očí mají světlejší proužky. Vousy mají dlouhé a uši taky poměrně velké. Přední nohy jsou delší než zadní a mají na každé noze 5 osrstěných prstů s drápky. Konec dlouhého ocásku je zakončen štětičkou chlupů. Dlouhý ocas funguje jako kormidlo při šplhání, při lezení po větvích s ním mává a vyrovnává balanc.
Ne nadarmo se jim někdy říká „chilská veverka“.
Zuby mají nažloutlou až oranžovou barvu. A to i přesto, že ihned po narození mají osmáci zuby bílé jak perličky. Na vině je rostlinná strava. Chlorofyl ze zelených rostlin v kombinaci se slinami osmáků vytváří chemickou reakci, která zapříčiní toto zbarvení.
Je velký přibližně jako morče. Ale mláďata můžete v obchodě koupit velmi malá, asi jako křeček. V číslech to znamená, že délka těla je asi 15 cm bez ocásku, s ocáskem zhruba 24 cm. Váží v rozmezí 170-300 g.
Tělesná teplota osmáků je vyšší než lidská – zhruba 37,9 stupňů, takže se o něj i trošku ohřejete…
Bydlení by mělo být pohodlné s ohledem na jejich poměrně vysokou pohybovou aktivitu. Nejlepší je velké terárium nebo klec.
Mělo by v něm být množství prolézaček a hopsadel, aby se osmák nenudil. Je totiž poměrně chytrý a tak z nudy dokáže vymýšlet kdejakou skopičinu, například jak se dostat z klece či terária ven.
Jako podestýlku zvolte nejlépe seno nebo jiný kompaktnější materiál v případě, že máte klec. Osmáci totiž rádi hrabou a tak piliny nebo hobliny rychle rozháží kolem sebe. V teráriu to nevadí. Ovšem pozor na příliš jemné piliny, které mohou způsobovat svou prašností oční záněty.
Dále by v jejich obydlí neměla chybět mistička na krmení a napáječka.
Péče a krmení:
Péči o drápky zvládnou osmáci sami. Není třeba jim je zastřihávat, protože si je okusují sami. Přesto je vhodné jim nožky čas od času zkontrolovat.
Březost:
Doba březosti je 87-93 dní a počet mláďat je průměrně 3-9, ale někdy i 12 mladých.
Dožívají se v zajetí 5 let i více, byly dokonce zaznamenány případy 11letých osmáků. Samečci obecně žijí o něco déle, protože samičky vyčerpávají časté porody. V přírodě se ale sotva dožívají jednoho roku, jelikož jsou oblíbenou potravou predátorů.
Cena:
V obchodech se zvířaty můžete osmáka pořídit v cenách zhruba od 150 do 250 Kč.
Osmák má podobnou schopnost jako ještěrka. Jeho ocásek je sice důležitou součástí jeho těla, ale v obraně před přirozenými nepřáteli ho velmi rád obětuje. Proto ho nikdy nechytejte za štětičku na ocásku. Je totiž schopen ji v sebeobraně upustit a na ocásku vzniká krvavá ranka. Následně odpadá až třetina ocásku, případně si ji osmák ukouše. Ocásek ale na rozdíl od ještěrky již nedoroste a tak by zbytečně utrpěl na kráse.
Pokud se tak stane, nezoufejte – osmákovi to pranic nevadí, žít se dá i s kratším ocáskem.
Osmák je poměrně novým členem široké rodiny „myších mazlíčků“, ale rozhodně boduje svojí inteligencí a elegantním vzhledem…
Nový komentář
Komentáře
_Lucky: no kdyby se jim věnoval tak by to tak mohlo být
sun: líbí se mi,když se koupou v písku
kora: když ti je někdo bude chtít přitáhnout do rodiny tak si tvrdě stůj za svým, dneska jsem vyhrožovala,že poletí z okna-našla jsem nakousaný kabel u pc
Když se výchově osmáka věnujete s patřičnou péčí, je to hlodavec se schopností se naučit několik kousků. Dá se snadno poznat jeho osobnost a taky je velice cílevědomý (ten klacek bude támhle pod skříní v rohu, i kdybych ho tam měl odnést 100x). Ale velice rychle se množí a dospělí i ve velkém terárku rozkoušou asi 200g matroše denně, tak bacha. Jejich pískání není těžké napodobit - o to dřív můžete patřit do stáda!
nám před 14-ti dny umřek křeček... koupili jsme hned osmáčka-holku a syn se jí opravdu zodpovědně denně věnuje a kabely zatím nekouše.Naopak začala testovat kytičky, tak jsme museli dát jinam difnbachie (nevím jak se to píše
) Ale stejně je kráááááááásnááááá a je s ní strašná sranda-už mi jen tak vyšlhá z koberce no teplákách až na tričko
kiky: doufam,ze se k nam neprokousaji
Bóbika: dostávají mandle,ale ty smí jen jednou týdně a to zase žárlý
, že oni něco dostávají a ona nee
, já osmáky nechtěla,ale sestřence se přemnožili a
mi sliboval: já se o ně budu starat a ochočím si je opravdu
, nažrat jim dávam já a k výmněně pilin ho dokopávám jen s velkým úsilím
Jupíí: to určitě rozkoušou úplně všechno
kiky: asi je málo venčíš :-))) Koukej je pustit proběhnout
jsou to malý potvory, už nám párkrát utekly z výběhu, rozkousaly 3 nabíječky, nakousaly kabel do videa a nakousaly kabely od domácího kina, každý nám říkal jak málo pijou, je pravda,že nesmrdí,ale máme dva a denně vypijou celé pítko a když si dovolím jim dát mrkev tak za trest pískají půl hodiny,protože mrkev nesnáší
//zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=595 osmáci mají i svohi diskusi :-))
Osmák je pouštní savec, proto minimálně pije i vyměšuje, a nesmrdí vám celý byt
no, mnám zrovna minulej týden umřel i druhej...
AHA - osmák dega, to už jsem slyšela v textu Wohnoutu, a dosud jsem vůbec netušila o co jde...