Přibližně 40 % žen objeví v průběhu života ve svém prsu bulku. Přestože tato bulka nemusí ještě zdaleka znamenat rakovinu, velice záleží na tom, jak žena s tímto nálezem naloží. Rozdíl mezi správným a špatným rozhodnutím se může rovnat rozdílu mezi životem a smrtí, kvalitní informovanost je proto velmi cenná. Umíte rozpoznat mýty o bulkách od skutečných faktů?
Mýtus první: Bulka v prsu je téměř vždycky rakovina
Naštěstí toto je mýtus, i když jeden z nejrozšířenějších. Existuje mnoho nezhoubných útvarů, které se mohou projevit jako hmatná bulka v prsu. Je pravda, že pravděpodobnost zhoubného nálezu roste s věkem, žádná žena však není dost mladá, aby mohla nad bulkou v prsu jednoduše mávnout rukou.
Mýtus druhý: Rakovina prsu se vždycky projeví hmatnou bulkou
Většina zhoubných nádorů se dnes objeví pomocí mamografického vyšetření. To umožňuje odhalit rakovinu prsu v časnějším stadiu, kdy je snáze léčitelná.
Mýtus třetí: Zhoubná bulka je na pohmat odlišná od neškodné bulky
Přestože si mnoho žen myslí, že rakovina se projeví tuhou a nepohyblivou bulkou, zatímco neškodná bulka je spíše měkká a mobilní, vždy tomu tak být nemusí. Některé bulky se také nacházejí poměrně hluboko a je nemožné je hmatem blíže prozkoumat.
Mýtus čtvrtý: Malá bulka je obvykle zcela neškodná
Tak toto rozhodně není pravda, počínající zhoubný nádor může být zpočátku úplně maličký. Velikost bulky nám o její nebezpečnosti vlastně nedokáže říci vůbec nic.
Mýtus pátý: Pokud si nahmatám v prsu bulku, nemusím jít k lékaři hned
S bulkou v prsu sice není třeba hned spěchat na pohotovost, ovšem vyčkávat měsíc je velmi nemoudré. Některé ženy si odmítají připustit možnost rakoviny a doufají, že hmatný útvar v prsu je například cysta, která sama zmizí. Obecně platí, že čím je žena mladší, tím rychleji by měla lékaře vyhledat, ale u všech žen se doporučuje otálet maximálně dva až tři týdny.
Mýtus šestý: Bulka neznamená rakovinu, pokud má žena v prsu cysty
Cysty v prsu (na pohmat stejné jako bulka) mohou ženy ukolébat ve falešném pocitu bezpečí. Každý nový hmatný útvar však může znamenat rakovinu, nikoli další cystu. Proto pokud si žena nahmatá bulku, kterou dříve nemívala, měla by absolvovat vyšetření bez ohledu na případné cysty.
A na závěr jeden fakt: Bulka tvořená zhoubným nádorem se může objevit i u žen, v jejichž rodině se rakovina prsu nikdy nevyskytla. Pouze asi 5 až 10 % případů rakoviny prsu je dědičných, zbytek žen s rakovinou prsu nemá k tomuto onemocnění žádné zjevné predispozice. Nenechávejte proto nic náhodě a pravidelně si prsy vyšetřujte a podstupujte preventivní mamografické vyšetření.
Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz
Nový komentář
Komentáře
moc pěkný článek, který vyvrací mýtusy co si ženy myslí a nejsou pravdivé!
na mamograf chodím abych něco nezanedbala,rakovinu máme v rodině,i když ne prsou.
já mám v prsou taky cysty už 10 let. 1x ročně chodím na ultrazvuk, 1x za 2 roky na mamograf a 1x ročně na kontrolu na onkologii. Pro klid duše. Při jakékoliv změně radši jdu hned. Rakovinu prsu v rodině sice nemáme, ale moje mamka zemřela na lymfom .Tak radši .
mám za sebou dvě operace a od té doby chodím pravidelně jak na mamo, tak na ultrazvuk pátým mýtem se řídila jedna moje známá a teď má hodně velké problémy, metastázy kostí
átéčko — #2 na prevenci chodím a i tak mám pokaždé hroznej strach..
Jestli si někdo myslí, že tyhle mýty jsou fakt, nemůže být duševně zdravej
drobek — #1 Nevěř tomu, choď pravidelně na preventivky. A pij zelený čaj.
Nedávno se mi dostal do rukou jakýsi propagační leták na téma potravinové doplňky pro ženy s hormonální nerovnováhou. Jedním z důsledků disbalance dle textu byly i novotvary jak v prsou, tak i v rodidlech... Asi začnu preventivně bumbat bylinkové utrejchy.