Kdybyste se mě zeptali na největší cestovatelský zážitek roku, nemusela bych se dlouho zamýšlet. Jednoznačně to byla cesta po italském Toskánku. Přinesla mi nejen spoustu zážitků, ale i zajímavé poznání.

toskánsko

Vždycky to byl můj sen podívat se do této krásné země, ale splnila jsem si ho až letos. Vlastně už loni. Ale pro mě je ta vzpomínka stále tak živá, jako by to bylo nedávno. Itálie mě nejen uchvátila svou krásou, ale zároveň prověřila mé řidičské schopnosti a zvedla mé sebevědomí. Nikdy jsem si totiž nemyslela, že najdu odvahu usednout v Itálii za volant. A vida, další z předsudků, že Italové jsou neurvalí hulváti, co nepřetržitě troubí, jsou hysteričtí  a dělají nestydaté posuňky, vzal za své.

Naopak, ukázali se jako mnohem klidnější, pohodovější a ohleduplnější, než jsem si dokázala představit. Dokonce i ve městech, kde panuje čilý dopravní ruch a zdánlivý chaos, vše plyne podle mně neznámých pravidel naprosto hladce.

Spíš mně činilo nemalé potíže pochopit, že cyklisti a skútristi mají za každých okolností a ve všech směrech přednost, což vyžadovalo dvojnásobně zbystřenou pozornost.

V Pražské dopravě by ti nebožáci nepřežili ani hodinu.

Cestou do Itálie a zpět jsem si bohužel uvědomila a na vlastní kůži ověřila, že čím jedete víc na sever, tím bezohlednější a horší řidiče na silnici potkáte. Ano, je to smutné, ale Češi vyšli jednoznačně s nejhorší známkou.

Klidně mi to vymlouvejte, že jinde jsou horší, já mám tuhle zkušenost a za ní si stojím.

Proto se alespoň ve vzpomínkách raději vrátím na italské silnice. Pokud chcete „jet“ se mnou, posaďte se na místo spolujezdce a kochejte se pohledem z okna.

garda

Jezero Garda si ve své kráse a průzračnosti v ničem nezadá s mořem

přístav

Garda: Přístav plachetnic a luxusních jachet

hrad

Garda: Skalnaté pobřeží je doslova lemováno středověkými hrady

auto

V Itálii potkáte spoustu legračních a zároveň bizarních vozítek

skůtr

Florencie: Skútr je nejoblíbenějším a nejrychlejším dopravním prostředkem italských měst

kone

Florencie: O koně se tam starají stejně dobře jako o svá auta

anna

Této ženě patří mé velké poděkování. Jmenuje se Anna a z jejího útulného a pohostinného domu jsme denně podnikali výlety po toskánských pamětihodnostech a krásách.

Pokud vás zajímají mé zážitky z cest po Itálii, přečtěte si tyto články

Reklama