V sobotu měla svátek Nela, ale také byly Hromnice. Nelze nepozorovat, že pár dnů už je opravdu obrazně řečeno o hodinu více. Tedy je více světla a také Bůh hromu a blesku už pomalu ohlašuje příchod po zimním spánku.
Na Hromnice je nejen o hodinu více a skřivan si může vrznout, i kdyby měl zmrznout, ale začíná i masopustní období, ke kterému se váže spousta lidových tradic a veselí.
O masopustu jako takovém si můžete přečíst zde: Masopust je svátkem jídla.
V následujícím článku se zaměříme spíše na pověry a dávnou historii.
Magické šestinedělí i dobré znamení
Dnes už nepříliš známé Hromnice se v křesťanské tradici nazývají také Očištění Panny Marie – od období jejího porodu o Vánocích totiž uplynulo právě „magické šestinedělí“.
Bývalo také zvykem, nechat si v tento den v kostele posvětit svíčky, které pak měly magickou moc ochránit dům před zásahem blesku, když byly páleny za bouřky. Říkalo se jim, a dodnes říká, hromničky.
Tato tradice spolu s názvem „Hromnice“ odkazuje totiž ještě k pozůstatkům pohanských dob, kdy naši slovanští předkové uctívali boha Peruna, vládce hromu a blesku, který ohlašoval svůj příchod po zimním spánku.
V přírodě se často stává, že právě v období kolem Hromnic se otepluje a taje sníh a někdy dokonce můžeme zaslechnout i první bouřku v roce. Traduje se, že slyšet v tento den zvuk hromu se považuje za dobré znamení.
Imboc
Také staří Keltové měli svátek, který připadal prakticky na stejné datum jako Hromnice – jmenoval se Imbolc. Do dnešní doby ho některé „čarodějky a čarodějové“ v podvečer 1. února slaví.
Imbolc byl jedním ze čtyř nejdůležitějších svátku v roce, které byly v kalendáři rozmístěny v pravidelných tříměsíčních rozestupech, a to podle astronomických zásad dochovaných na starých megalitických kamenných stavbách, které vytvořila záhadná a neznámá civilizace, žijící v Evropě ještě před příchodem Keltů!
Z těchto čtyř starobylých svátků se všechny v nějaké podobě dochovaly až do dnešních dnů. Kromě Hromnic jsou to ještě Čarodějnice, Dožínky a Dušičky.
Na Hromnice o hodinu více
Počasí v den Hromnic prý předpovídá, jak dlouho v tomto roce vydrží vládnout zima a mráz. Pokud je na Hromnice hezky, teplo a slunečno, zima se k nám ještě na dlouhých šest týdnů vrátí, pokud je naopak chladno, můžeme se těšit na brzký příchod jara!
K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvíce pranostik, z nichž nejznámější je „Na Hromnice o hodinu více“. Na Hromnice se také tradičně sklízel betlém a někde ještě také i vánoční stromek.
Pokud vám ještě „straší“ v bytě, rychle ho odstrojte a zapalte si místo něj raději hromničku :)
použitý zdroj: www.pranostika.cz
Přečtěte si také:
Nový komentář
Komentáře
poznala
Trefa:urcite jsme poznali ze je o 1.00hod vice,je dele svetlo.hlavne kdyz sviti slunce.uz aby bylo jaro.
risina — #8 U nás dole je akorát hodně špinavé vody v Labi, a spousta bláta
Sníh nebyl skoro žádný. Napadlo jen tak symbolicky a už je to zase pryč...
Jj, poznala, už aby se to přehouplo a bylo jaro.....
pozoruji už delší dobu, už nechodím z odpoledního krmení za tmy
Rikina — #1 U nás je pořád bílo - a v noci na dnešek připadlo dalších 10 cm
. Ale jinak souhlasím, únor bývá smutný
.
Teď, co jsem doma, vstávám až v 9, takže za světla. Když jsem chodial do práce, tak jsem to hodně sledovala, protože vstávat za tmy a končit v práci za tmy je něco příšerného. Na Hromnice už bylo většinou lepší aspoň to chození z práce za světla.
Konečně taky!
Rikina — #1 Dojeď, u nás je bílo.
Já už celý týden postřehla, že je delší den. Stmívat se začíná až po 17 hodině, a ráno svítá už před 7.
Ale předkové naštěstí měli dobrý nápad na tuto dobu umístit období masopustu, takže pořád je důvod se veselit.
No jo, je světlo do pěti.
Jenže do jara daleko, žádný sníh, příroda smutně šedohnědá, a pořád zataženo, šero. Ani se nedivím, že v únoru údajně bývá nejvíc dopravních nehod, požárů a sebevražd.