V sobotu měla svátek Nela, ale také byly Hromnice. Nelze nepozorovat, že pár dnů už je opravdu obrazně řečeno o hodinu více. Tedy je více světla a také Bůh hromu a blesku už pomalu ohlašuje příchod po zimním spánku.

Na Hromnice je nejen o hodinu více a skřivan si může vrznout, i kdyby měl zmrznout, ale začíná i masopustní období, ke kterému se váže spousta lidových tradic a veselí.
O masopustu jako takovém si můžete přečíst zde: Masopust je svátkem jídla.
V následujícím článku se zaměříme spíše na pověry a dávnou historii.

time

Magické šestinedělí i dobré znamení

Dnes už nepříliš známé Hromnice se v křesťanské tradici nazývají také Očištění Panny Marie – od období jejího porodu o Vánocích totiž uplynulo právě „magické šestinedělí“.

Bývalo také zvykem, nechat si v tento den v kostele posvětit svíčky, které pak měly magickou moc ochránit dům před zásahem blesku, když byly páleny za bouřky. Říkalo se jim, a dodnes říká, hromničky.

Tato tradice spolu s názvem „Hromnice“ odkazuje totiž ještě k pozůstatkům pohanských dob, kdy naši slovanští předkové uctívali boha Peruna, vládce hromu a blesku, který ohlašoval svůj příchod po zimním spánku.
V přírodě se často stává, že právě v období kolem Hromnic se otepluje a taje sníh a někdy dokonce můžeme zaslechnout i první bouřku v roce. Traduje se, že slyšet v tento den zvuk hromu se považuje za dobré znamení.

Imboc

Také staří Keltové měli svátek, který připadal prakticky na stejné datum jako Hromnice – jmenoval se Imbolc. Do dnešní doby ho některé „čarodějky a čarodějové“ v podvečer 1. února slaví.
Imbolc byl jedním ze čtyř nejdůležitějších svátku v roce, které byly v kalendáři rozmístěny v pravidelných tříměsíčních rozestupech, a to podle astronomických zásad dochovaných na starých megalitických kamenných stavbách, které vytvořila záhadná a neznámá civilizace, žijící v Evropě ještě před příchodem Keltů!
Z těchto čtyř starobylých svátků se všechny v nějaké podobě dochovaly až do dnešních dnů. Kromě Hromnic jsou to ještě Čarodějnice, Dožínky a Dušičky.

Na Hromnice o hodinu více

Počasí v den Hromnic prý předpovídá, jak dlouho v tomto roce vydrží vládnout zima a mráz. Pokud je na Hromnice hezky, teplo a slunečno, zima se k nám ještě na dlouhých šest týdnů vrátí, pokud je naopak chladno, můžeme se těšit na brzký příchod jara!

K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvíce pranostik, z nichž nejznámější je „Na Hromnice o hodinu více“. Na Hromnice se také tradičně sklízel betlém a  někde ještě také i vánoční stromek.
Pokud vám ještě „straší“ v bytě, rychle ho odstrojte a zapalte si místo něj raději hromničku :)

použitý zdroj: www.pranostika.cz

Přečtěte si také:

 

Reklama