Než se pustíme do samotného praktikování pozdravu, je dobré si říci, co toto cvičení vůbec je, proč je vhodné ho cvičit a jaké jsou jeho účinky.
Surja Namaskara je slovní spojení pocházející ze sanskrtu. Surja znamená Slunce, Namaskara je pocta nebo také pozdrav. Toto cvičení je ideální cestou jak se připravit na další ásany (pozice), které se k józe neodmyslitelně pojí. Během pozdravu slunce dokonale zapojíte dech a svaly na celém těle. Jedná se o 12 opakujících se kroků v o něco dynamičtějším tempu, tak, aby se tělo dokonale zahřálo a nastartovala na další cvičení.
Tradičně by se pozdrav slunce měl cvičit při východu slunce a s prázdným žaludkem, v dnešní hektické době si jej ale klidně zacvičte v půlce dne nebo večer po práci. Doporučuje se odcvičit si celkem 12 kol, bohatě postačí ale třeba jen šest. Při úplňku by se měl dokonce pozdrav opakovat celkem 108krát! Do takové výzvy vás ale nutit nebudeme a přenecháme ji těm odvážnějším.

Jak na pozdrav slunce?

Pozdrav slunce je důležitý ze dvou důvodů. Tím prvním je výše zmíněné – je to cvičení pro celé tělo. Nabízí také řadu zdravotních přínosů mimo fyzickou úroveň, uvolňuje mysl, vede k meditaci. A za druhé, pozdrav slunce nám dává příležitost vyjádřit vděčnost Slunci, bez něhož by život na zemi nebyl možný!

  • K tomu, abyste si odcvičily pozdrav slunce nepotřebujete prakticky nic. Stačí vám jen malý prostor, kam se vejdete do úrovně jógové podložky.
  • Respektujte své tělo a zvolte takové tempo, které je vám opravdu příjemné. Každý máme jinou flexibilitu, sílu i možnosti, a tak cvičte přesně podle svého uvážení.
  • Bude-li to jen trochu možné, raději se učte pozdrav slunce pod dohledem instruktora, který vás bude hlídat před případnými chybami.
  • Cvičte jógu pravidelně.


Pozdrav slunce krok za krokem

Začneme ve stoje s rukama podél těla a chodidly lehce od sebe. S nádechem vzpažíme ruce a lehce se zakloníme. S výdechem přejdeme do hlubokého předklonu, s dalším nádechem předklon rovný. Poté plynule s pomocí dechu přecházíme z jedné pozice do druhé. Výdech – pozice prkna, nádech – pozice psa s hlavou nahoru, výdech pozice psa s hlavou dolů, nádech, přikročíme do rovného předklonu, výdech, předklon hluboký a nakonec s nádechem pozice hory. 

Také si přečtěte:

Reklama