Dnešní den bude ve znamení slušnosti, alespoň takové téma máme dnes na našem magazínu. Mimo to vás čeká i krásná šifra a informace z dění v redakci.

Noční mráz pokropil krajinu našich měst a obcí jinovatkou a opět prokázal, že je nejlepší malíř. Je mi líto všech, co se dusí pod příkrovem smogu a zároveň závidím všem, co se dnes mohou těšit jiskřivým, čistě bílým sněhem.

Ale závidět není slušné. Závidět znamená myslet si, že si zasloužím něco víc, než co mám a přitom pro to, to mít, nic nedělat.  A snad nejhorší závist, kterou znám, je, když to nemám já, ať to nemá ani on.

Ano dnešní téma je o slušnosti a neslušnosti. Znám lidi, co mluví sprostě jako dlaždiči. V duši jsou to však lidé slušní, lidé, co rádi každému pomohou, jen navenek jejich chování budí pohoršení.

Je tedy možné přemýšlet i o slušnosti viditelné na povrch a slušnosti skryté.

Vzpomeňme na všechny uhlazené a slušně vypadající udavače, jak za druhé světové války, tak za dobu komunismu. Paní správcová o tom člověku mluvila jako o milém a slušném, on přitom za zády tajně donášel na své nejbližší. Nejmenuji, ale znám takový případ.

A o tom, na kterého donášel byste možná i vy řekli, že je divný, podivná existence, která nezapadá a vyčuhuje. A přitom, ten člověk věřil ve spravedlnost a svobodu nejen osobní, nikomu neubližoval, jen říkal, co si myslí a skončil kvůli tomu ve vězení.

Dokonce byl tak slušný, že když se po revoluci dověděl, kdo na něj celou dobu donášel, že se na udavače ani nezlobil. „Taková byla doba.“ konstatoval.

A udavač, myslíte, že se omluvil?

Ani nevím, kdo to řekl, ale slušným není ten, kdo tak vypadá, ale kdo se tak chová.

Já tady moudřím, ale vy se jistě těšíte na to, co přijde. Na vaše příspěvky, tak jim dám prostor.

Ale nejdříve přesně v 8 hodin zveřejním dnešní šifru. Opět nebudu dávat žádnou odměnu. Jen jsem si jistý, že všechny, které na to přijdou, si zaslouží obdiv. Tentokrát to nebude taková lehoučká šifra jako posledně. Ale vzhledem, že jsem ji již jednou použil, by to nemusel být takový problém.  Těšte se.

A ve 12 hodin přinesu informace z dění v redakci.

A nyní k tématu dne.


Věříte, že se slušností nejdál dojdete?

  • Daří se vám být slušná?
  • Neplete se někdy slušnost s poslušností?
  • Mají to grázlové v životě jednodušší?
  • Máte ve svém okolí někoho, kdo by mohl být kladným, nebo negativním příkladem pro všechny?
  • Opravdu člověk se slušností nejdál dojde?
  • Chybí vám ve společnosti slušnost?
  • Co vás napadá, když se řekne slovo SLUŠNOST?

Pište vše, co vás k tématu dne napadne na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

Já jednu z vás, co mi k tématu přispěje, dnes v 16 hodin vyberu a pošlu jí krásnou květinu.

Tak krásný usměvavý den přeji

Reklama