Dnešní téma dne jsem nazvala Pozdě! Taková ta situace, kdy na ulici nebo v životě někam doběhnete a ozve se  napůl s lítostí a napůl posměšně: „Pozdě! Akorát ujel! Teď došly! Byly poslední a už nebudou. Zrovna odešel! Ne, nemám na něj žádný kontakt. Ne, nevím, kdy se vrátí.“
Stává se to obvykle v nejnevhodnější dobu, kdy máte naspěch, kdy pro vás čas hraje důležitou roli.  

Potřebujete nutně na toaletu, ale před pár vteřinami paní veřejné WC zavřela a nikoho už tam nepustí, jedině přes její mrtvolu a to vy si zas na triko vzít nechcete. Zbývá se tedy vyčůrat potupně na jiném veřejném místě, kteréžto však k tomuto účelu prvotně sloužit nemá.


Letíte na důležitou přednášku do Ameriky. Jste sice už dvě hodiny na letišti, ale těsně před odletem si vzpomenete, že si potřebujete nutně koupit žvýkačku, bez ní totiž do letadla vůbec nevstupujete a v kabelce už je jen obal. Zrovna tady je děsivá fronta, takže smůla, doběhnete pozdě, letadlo se zrovna zvedá. Další už na vámi zvolené následující spoje nenavazuje. Ani nemrknete a zmeškáte tak svou životní šanci. Zajímavé ale je, že za rohem čeká jiná a významnější a že tu byste třeba vůbec neobjevila, pokud byste letadlo stihla.

 

V indexu vám chybí poslední zkouška, abyste mohla ke státnicím, ale nějak jste se pozdě zapsala na seminář a musíte půl roku počkat na další. Na ostatních je sice volno, ale na tom vašem zatraceně narváno.

 

Ráno pozdě vstanete a už se to s vámi veze celý zbytek dne. Nestihnete autobus, důležitou schůzku, část programu musíte dokonce vypustit.  Večer ještě završíte tím, že vyndáte pozdě kuře z trouby a přestože byste za vděk brala teď i suchý chléb, v obchodě za rohem mají už zavřeno.


Jdete do práce, kde vás mají prý všichni rádi, jdete pozdě, nikdo vás v tu chvilku nečeká a tak za dveřmi kanceláře dobře slyšíte, jak moc vás ti lidé milují...

 

Příhod na téma Pozdě! je celá řada. Ale i tak téma ještě rozšířím. Pozdě už také totiž může být na některá témata dne, ale vy k nim máte ještě co říct. Máte možná nějaké fotografie k tématu, které vám „uteklo“. I to může být vaše dnešní příležitost. Pošlete mi klidně fotky z léta. Dneska na žádné téma není dost pozdě!

 

A na závěr ještě přihazuji příhodu o klasickém pozdním příchodu. Na vysoké škole. To nemusíte číst, není to zas tak skvělá historka - jen jsem doběhla pozdě do práce a nemůžu si rychle vzpomenout na lepší. Radši mi napište něco vy :-).


Na fakultě jsme na dějiny umění měli velmi cholerického profesora. Když měl dojem, že jeho ego dost nevyniká a že některé studentky v lavici dokonce pletou svetr a zajímají se spíš o dodržení vzoru než o Františka z Assisi a někteří si povídají při přednášce o tom, kam půjdou na oběd, až to skončí, začal šeptat. Pak natahovali uši i ti, kteří celou dobu fakt poslouchali a seděli přímo u něj.

Takže pointu příběhu se stejně nikdo nedozvěděl.

 

Jednou jsem na tuto přednášku přišla s kamarádkou o pět minut pozdě. Koneckonců, návštěva na přednáškách je přeci dobrovolná. Vzaly jsme za kliku a... Nic. Zamčeno.
Bylo slyšet, jak klidným hlasem přednáší.
Klepaly jsme.
,,Ááá, asi chce někdo na  přednášku, chichichi!“
Řekl to přímo u dveří, ale neodemkl. Dokonce se od nich odplížil a začal na druhém konci místnosti zase šeptat, abychom náhodou nechtěly poslouchat přednášku za dveřmi.


To, že jsme šly tenkrát místo přednášky do hospody, se nám vymstilo při zkoušce, protože pro úspěch byl nejdůležitější profesorův diář bez stop našeho jména v něm. A to my jsme, jaksi, kvůli němu, stopy zanechaly.

 

 

Pozdě!

Prošvihla jste důležitou schůzku, ale díky tomu jste poznala v tramvaji krásného chlapa?

Bylo nějaké vaše POZDĚ osudové?

Nesnášíte, když chodí někdo pozdě? Akceptujete akademickou čtvrthodinku?

Znáte situace, kdy se vyplatí přijít pozdě?

Stála jste frontu u pokladny a těsně před vámi přestalo svítit to světýlko, které říká, že pokladní jde domů?

Měla jste den, kdy slovo POZDĚ bylo to, co jej vystihovalo?

Udělala nebo řekla jste někdy něco příliš pozdě a litujete toho?
Může přijít omluva pozdě?

Myslíte, že teď už je pozdě vyrazit si na dovolenou?

Kolik máte v žákovské knížce poznámek o pozdních příchodech?

Vzala jste si jednou jedinkrát pozdě antikoncepční pilulku a je z toho pěkný chlapeček?

Někdo vám snad tvrdil, že na děti je ve třiceti pozdě?

Napište strašilce Olince na
redakce@zena-in.cz a ona někoho z vás odmění!

Reklama