Obsahují bezpočet vitaminů, proteinů, koenzymů, antioxidantů a vysoké množství vlákniny. Navíc skvěle chutnají! Udělejte něco pro své zdraví a smlsněte si na nich. Neprohloupíte!

Vznešený termín „superpotraviny“ vymysleli přímo nutriční poradci. Zázraků z přírody tohoto druhu existuje celá řada. My představujeme pět z nich, které baví, chutnají a pomáhají nám v redakci:

aloe vera

1. Aloe vera

Pomáhá při gynekologických problémech, mykózách. Hodí se i jako doplněk stravy, pokud třeba plánujete celkovou vnitřní očistu organismu. Především dužina aloe je plná vitaminů, minerálů, enzymů a stopových prvků. Rostlina je i běžnou složkou kosmetických výrobků.

grape

2. Grapefruit

Minimum kalorií a vysoký podíl vlákniny, dále dostatek vitaminu C, vápníku, fosforu a dalších látek řadí potravinu právem mezi ty, které jsou doslova „super“. Když se grap naučíte jíst pravidelně, pomůže vám i se snížením tělesné hmotnosti.

borůvky

3. Borůvky

S nadsázkou o sobě říkáte, že jste strhaná jak borůvka? V tom případě na nic nečekejte a nasypte si jich hrst přímo do pusy! Borůvky obsahují  flavonoidy (nebo-li vitamin P) a jsou výjimečným zdrojem železa a antioxidantů. Poslouží vám i jako prevence proti cukrovce, žaludečním vředům, srdečním problémům a sníží vysoký krevní tlak. Mimochodem: dopřejte je také partnerovi. Borůvky totiž snižují riziko rakoviny prostaty.

Kurkuma

4. Kurkuma

Zabírá především na záněty kloubů a srovnává nepravidelnou menstruaci. Pomáhá i s kožními problémy. V čem ji najdete? Především v kari koření. Kurkuma se přidává i jako barvivo do másel, sýrů a dalších mléčných výrobků. Radši se jí vyhněte jen tehdy, pokud jste těhotná, nebo vás trápí žlučové kameny.

Papája

5. Papája

Vedle melounu a manga se řadí mezi nejoblíbenější exotické ovoce u nás. Nejlépe chutná čerstvá, v dezertech nebo v džemech. Zkuste ji i v ovocných salátech nebo ji přidejte do salátů s plody moře. Pokud si na ní pochutnáte zasyrova, zůstane v ní plno vitaminu C, hořčíku, vápníku a železa. Jestliže vám papája čerstvě nakrájená nechutná, využijte její účinky alespoň v pleťové masce. Pomáhá vyhlazovat vrásky a odstraňuje odumřelé zbytky kůže.

Na jakou superpotravinu nedáte dopustit vy? Napište nám!

Reklama