Řešila jsem to nedávnou se svou kamarádkou. Tak jak bývalo před revolucí zvykem, pořídila si kolem dvaceti dvě děti, dnes je jí pětatřicet a docela ráda by si užívala miminka. To by jí to ovšem děti musely povolit.

Cena za luxus

Poučena různými pedagogickými příručkami jala se s nimi totiž o nápadu diskutovat. To si dala. “Mimino? To bys ale nechodila do práce a neměli bychom žádné peníze,“ došlo hned staršímu. “To bych nemohl jet na jaře s školou do Francie a nedostal bych k Vánocům nové kolo,“  dodal mladší. Prostě, co s uřvaným sourozencem, který by jen snížil rodinný standard.

Kamarádka to obrečela, zdálo se jí, že má obzvláště necitlivé a špatně vychované děti. Udělaly jsme tedy s kolegyněmi v práci pokus. Položily jsme stejnou otázku našim podobně velkým dětem. A co čert nechtěl. Reagovaly stejně.

 

To jsme je ale vychovali…

Nejprve jsme lamentovaly nad tím, jak špatně jsme je vychovaly. Jenomže. Ono to není až tak jednoduché. No, řekněte, co se člověku první mele v hlavě, pokud uvažuje o miminku? No, jasně, peníze. Jak to jenom zvládneme a jak moc se budeme muset omezit. No i to, že asi nebude na luxusní dovolenou tou hlavou určitě prokmitne. Vlastně přemýšlíme dost podobně jako ty děti, jenom díky dokonale vypěstované autocenzuře se naše myšlenky neproderou až do hlasitého projevu. Nicméně názory okolí nezastavíme.

Blázni, učinění blázni

„To, jste snad zbláznili,“ zaslechneme určitě od jedněch či druhých příbuzných, pokud už dvě ratolesti máme a chceme si pořídit třetí. „Vždyť už jste mohli mít pokoj, opravdu se chcete zase patlat s miminem?“ přisadí si známí, kteří nechápou, proč do těch starostí lezeme znovu. Občas příjdou ke slovu i slzy a lamentace, co s chudáčky těmi starším díky nám bude a jak je teď zabezpečíme. Prostě skoro jako by ty naše děti byly jenom naším trochu upřímnějším odrazem.

Nevzdávejte to

Pokud to miminko ale opravdu chcete, nikdy se tím nenechte odradit. Stejně jako babičky i vaše děti zjihnout, až se na ně ten tvoreček bezzubými dásničkami poprvé zasměje a chytí je za prst. Do roka a do dne si je omotá kolem prstu ještě víc než vás. A možná mu odpustí i ten odložený výlet do Francie.

 

Reklama