Povodně

Povodně na Moravě si vyžádaly již jedenáct obětí na životech! Starosta obce Polom v ranních zprávách žádal o okamžitou pomoc kraje při obnově poničených komunikacích a zabezpečení hrází.

Zemí se nese vlna solidarity. Sbírky organizují nadace ADRA a sdružení Člověk v tísni. Občané mohou přispět zasláním dárcovské sms ve tvaru

  • DMS ADRA na číslo 87777,
  • DMS POVODNE09 na číslo 87777,
  • nebo zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211,
  • či konto sbírky Povodně sdružení Člověk v tísni 72027202 /0300 u ČSOB.

Stranou nezůstává ani stát. Jak nás informovala Štěpánka Filipová z Ministerstva práce a sociálních věcí: „Lidem, kteří byli povodní postiženi, umožňuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc. A to do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až 46 890 Kč.“ Další mimořádnou pomoc chystají i kraje.

On-line zpravodajství můžete sledovat na serveru iDNES.cz zde: Zprávy po silných deštích v Čechách, na Moravě a Slezsku.

Události z noci ze čtvrtka na pátek...

Povodně mají na Moravě 11 obětí, jeden člověk zemřel na jihu Čech v rozvodněné Vltavě

Na jedenáct stoupl během čtvrtka počet obětí ničivých záplav na Moravě. Další lidský život si vzala rozvodněná Vltava u Českého Krumlova na jihu Čech, záchranáři upozorňují, že počet obětí nemusí být konečný.

Nejvíce lidí - čtyři - zemřelo v Jeseníku nad Odrou, odkud je i zatím poslední ohlášená oběť - žena, která zemřela kvůli tomu, že nemohla dostat okamžitou pomoc ve chvíli, kdy ji postihly zdravotní problémy.

Desátou obětí byl pravděpodobně bezdomovec, kterého ve čtvrtek krátce před čtrnáctou hodinou našli záchranáři u říčky Grasmanky v Novém Jičíně.

Už ve čtvrtek ráno hlásili záchranáři devět mrtvých - pět lidí našli v průběhu dramatické noci za středy, další těla pak po rozednění.

Na Novojičínsku zemřelo dohromady devět lidí. V Jeseníku nad Odrou se podle všeho dva lidé utopili, další dva podlehli akutním zdravotním problémům. V Novém Jičíně utonuli dva lidé, pětapadesátiletá žena v části Žilina byla první ohlášenou obětí povodní. V Kuníně nedorazili záchranáři včas k sedmdesátiletému muži, v Bernarticích pak k osmdesátileté ženě. V Životicích se utopil šestačtyřicetiletý muž.

Jeden muž utonul v Černotíně na Olomoucku. Ve Valašském Meziříčí zemřel další muž, pravděpodobně na infarkt krátce poté, co mu přívalová vlna vzala auto.

Podle záchranářů je stále možné, že se objeví další těla. Aktuálně ale není nikdo pohřešovaný.

V souvislosti s povodněmi zemřel ve čtvrtek večer i vodák na Českokrumlovsku poté, co se na rozvodněné Vltavě u Větřní převrhl raft. Jeden muž ze tříčlenné posádky se už na břeh v silném proudu nedostal. Vltavou v tu dobu po silných srážkách protékal asi šestkrát víc vody než za normálního stavu.

Český hydrometeorologický ústav varuje před povodněmi v jižních Čechách

Český hydrometeorologický ústav varuje v pátek před povodněmi v jižních Čechách. Nebezpečí povodní má trvat až do neděle 23.00, oblast mají ohrožovat i silné bouřky, uvádí ústav na svých internetových stránkách.

Silné bouřky mají od pátku do neděle zasáhnout Liberecký kraj, Prahu, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký, Pardubický kraj, Vysočinu a Jihomoravský kraj. Počasí bude v Česku ovlivňovat i nadále tlaková níže nad Balkánským poloostrovem. Meteorologové očekávají oblačné počasí s bouřkami a přívalovými srážkami s intenzitou 20 až 60 mm za jednu až šest hodin. Bouřky by měl doprovázet vítr s nárazy větru kolem 20 m/s (cca 75 km/h) a kroupy.

Hladiny menších přítoků a Bečvy a Odry zasažené přívalovými dešti by měly klesat. Na dolní Odře hydrologové očekávají, že by se mohla hladina udržet na druhém stupni povodňové aktivity. Kvůli bouřkám a dalším srážkám meteorologové varují před rozvodněním menších toků. Na větších tocích se situace může projevit kolísáním povodňové aktivity. Na tocích v jižních Čechách, jako je Malše a Blanice mohou hladiny kolísat nadále na úrovni třetího stupně povodňové aktivity.

 

Starší zprávy

Záplavy: Počet obětí stoupá!
Meteopress: třetí povodňový stupeň a vichřice

 

Pomůžete?