Spolu s povinností čipování psů mělo Ministerstvo zemědělství od letošního Nového roku spustit i jejich povinnou registraci v Centrální evidenci psů. Ta měla pod taktovkou Komory veterinárních lékařů sjednotit doposud fungující, často soukromé registry psů, což by významně zjednodušilo a zrychlilo proces pátrání po majiteli zvířete. Jenže vláda nestihla novelu zákona schválit, a tak spuštění evidence a povinnost registrace v ní odložila o rok. Tedy na začátek roku 2023.

Do té doby se majitelé psů musí v případě zájmu o evidenci domácího mazlíčka postarat o zapsání jeho čísla čipu na vlastní pěst. Placených databází existuje celá řada. Tyto doporučuje chovatelům Státní veterinární správa.

mik.jpg
Foto: Shutterstock

Kam zapsat číslo mikročipu?

Registr pet pasů
Pokud má váš pes vystaven takzvaný pet pas, který ho opravňuje k cestování do zahraničí, je registrován v databázi Komory veterinárních lékařů. Nově do ní ale mohou prostřednictvím veterinárních lékařů dobrovolně vkládat čísla čipů svých psů také všichni ostatní chovatelé. „Registr není primárně určen k vyhledávání ztracených zvířat a jakýmkoliv dalším službám pro chovatele, nicméně lze tento registr využít pro kontaktování majitele v případě nalezení ztraceného (toulavého) zvířete,“ vysvětluje Státní veterinární správa.

Počítejte ale s tím, že registrace, není zdarma. „Zaevidování čipu do databáze stejně jako vystavení a registrace petpasu je zpoplatněný úkon, který provede veterinář chovateli za úplatu. Ceny obou úkonů jsou smluvní,“ upozorňuje Komora veterinárních lékařů.

Národní registr majitelů zvířat
Pokud má váš pes mikročip Datamars s českým národním kódem, je pro vás standardní registrace zdarma. Ostatní za ni zaplatí 198 Kč. K tomu si ale můžete přikoupit i nadstandardní služby, například vložení fotografie domácího mazlíčka.

BackHome
Do registru, který je členem Petmaxx, největšího celosvětového vyhledávače pro ztracená zvířata, můžete svého domácího mazlíčka zapsat i zdarma. To v případě, že má pod kůží mikročip značky BackHome. Pokud ne, je registrace zpoplatněna částkou 200 Kč.

Centrální evidence zvířat a věcí ČR
Provozuje ji soukromá společnost a za registraci v ní zaplatíte 240 Kč.

Český registr zvířat
Databanka, která se spolu s několika dalšími v rámci Evropy spojila v oblasti elektronické identifikace zájmových zvířat v rámci asociace EUROPETNET. Jednorázový poplatek za registraci zvířete činí 160 Kč.

Českomoravská kynologická unie
Vyhledávač slouží k vyhledání nalezených psů identifikovatelných tetováním nebo čipem, kteří jsou evidováni v plemenné knize Českomoravské kynologické unie. Ve vyhledávači však nenaleznete čipy psů, kteří byli čipováni dodatečně a čip není v plemenné knize registrovaný.

Help4pet
Registr psů a ostatních zvířat si účtuje registrační poplatek začínající na částce 99 Kč. Cena pak roste se službami, které poskytuje.

Čím více, tím lépe

Registrace čipu vašeho psa je zatím samozřejmě dobrovolná. Jenže pokud tak neučiníte, nemůžete počítat s tím, že svého zatoulaného čtyřnohého přítele pomocí číselného kódu naleznete. Odborníci proto doporučují zapsání do registrů. Podle nich také platí, že čím více míst, kde je zvíře evidováno, tím lépe. Existuje tak větší šance, že ztraceného domácího mazlíčka naleznete.

Zdroj informací: Komora veterinárních lékařů, Státní veterinární správa, Registr pet pasůNárodní registr majitelů zvířatBackHomeCentrální evidence zvířat a věcí ČRČeský registr zvířatČeskomoravská kynologická unieHelp4pet 

Čtěte také: