Po příchodu novorozence na svět vzniká jeho rodičům povinnost přihlásit jej ke zdravotnímu pojištění. To je nutné udělat do osmi dnů od narození miminka. Rodiče děťátka, a zejména čerstvé maminky, však mají bezprostředně po porodu často úplně jiné starosti. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přišla s inovací, která rodičům umožňuje pojištění miminka online prostřednictvím webového portálu.

zpmv Podle zákona jsou rodiče povinni přihlásit své miminko ke zdravotnímu pojištění nejpozději do osmi dnů od jeho narození. „Miminko musí být pojištěné, aby pojišťovna začala hradit lékařům jeho ošetření. Za nedodržení této povinnosti hrozí i nemalá finanční sankce. Pokud je však maminka pojištěncem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, nikam na úřad vážit cestu nemusí. Své miminko může přihlásit k pojištění online prostřednictvím webových stránek pojišťovny. Stačí jen na chvilku sednout k počítači, párkrát kliknout, vyplnit potřebné a je hotovo,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (211).

Na stránkách www.zpmvcr.cz stačí kliknout na odkaz Registrace novorozence a tam vyplnit jednoduchý formulář. Připojíte-li navíc k přihlášce i naskenovaný rodný list dítěte, dojde ke stoprocentnímu splnění oznamovací povinnosti. Pokud tuto možnost nemáte, stačí odeslat kopii rodného listu dítěte dodatečně. Vzhledem k tomu, že ZP 211 zasílá průkaz na jméno pojištěnce, obdrží vaše miminko svůj úplně první dopis v životě právě od zdravotní pojišťovny.

Online registraci miminka k pojištění však nenabízí všechny zdravotní pojišťovny. Nastávající maminky, které nejsou přihlášené k pojištění u ZP 211, mají možnost změny pojišťovny do konce března. I tuto přihlášku lze vyplnit online, novým klientem se stanou již od následujícího července.