Film pro malé i velké.

Do našich kin míří vůbec první český celovečerní 3D animovaný film, jehož trojrozměrné postavy nevznikaly za pomoci loutek, nýbrž v počítači.

Pod vedením režiséra, kameramana a výtvarníka Jana Tománka a s rozpočtem 35 milionů korun vznikal dlouhých pět let.

Osmdesátiminutová rodinná komedie Kozí příběh – Pověsti staré Prahy se odehrává ve středověku, v české metropoli, která je ještě plná strašidel a rodících se legend.

..............................

Hlavní hrdinové filmu – vesnický mládenec Kuba a jeho prostořeká Koza – se nechají naverbovat na stavbu Karlova mostu. Ta je pro celé české království ohromnou událostí, ale obyvatelé Prahy stejně intenzivně prožívají i současně probíhající výstavbu unikátního Orloje.

A v téže době se souběžně odvíjí i temnější příběh nadějného, leč chudého studenta Matěje, bývalého pomocníka Mistra Hanuše, strůjce pražského Orloje. Zhrzený propuštěný Matěj se usadí ve Faustově domě, kde v touze po penězích upisuje svou duši Ďáblovi...

Zatím se Kuba ze stavby Karlova Mostu šťastnou náhodou ocitá právě u Mistra Hanuše, kde nejen získá vytouženou řezbářskou práci, ale zamiluje se i do Máci – pražské, životem protřelé holky, která u mistra posluhuje. A Koza začíná na Mácu žárlit...

Po slavnostním otevření Staroměstského orloje je jeho tvůrce, mistr Hanuš, chtivými konšely nemilosrdně oslepen, aby už nikdy nemohl jinde vytvořit dílo ještě kolosálnější a krásnější.

Oslepený Hanuš s pomocí Máci z posledních sil Orloj pokazí. Macatou Mácu radní za trest uvrhnou do žaláře, a jak vše dopadne, záleží jen na Kubovi…

Kroky ústředních postav tak zkříží pověstný Kat Mydlář, stejně jako komický chlupatý duch.

..............................

Fanoušky 3 D animací nový český filmový počin určitě nadchne. Po výtvarné stránce si není nač stěžovat. Ovšem podobnost se Shrekem je až zarážející. Už méně však potěší ty diváky, kteří hledají nosný příběh, řemeslně scenáristicky zpracovaný. Film obsahuje příliš „zlých“ škodolibostí, což je ovšem poplatné požadavku doby. Děj je ale místy zdlouhavý a nudný. 

Současně napsané dialogy aplikované na historickou dobu skutečně pobaví jen výjimečně, ale bezesporu se budou líbit především mladému publiku. Ovšem nikoliv těm divákům, kteří od filmové podívané očekávají animovaně zpracovanou klasickou historickou legendu.

..............................

První český CGI (Computer Generated Images) film vznikal od roku 2003. K výrobě byl použit špičkový program Maya, jenž používali i tvůrci Pána prstenů, Shreka či Doby ledové.

Originální výtvarnou stylizaci, která navazuje na tradici české školy animovaného filmu, doplňuje nejmodernější technologie pro tvorbu 3D počítačově animovaných filmů a zdařilé hlasové obsazení postav.

Kozímu příběhu propůjčili své hlasy Jiří Lábus (Koza), Matěj Hádek (Kuba), Mahulena Bočanová (Máca), Viktor Preiss (Konšel), Michal Dlouhý (Matěj), Miroslav Táborský (Kněz Ignác), Petr Pelzer (Mistr Hanuš), Petr Nárožný, Dalimil Klapka a Pavel Rimský v rolích žebráků.

Snímek bude mít premiéru už tento čtvrtek.

Reklama