Upozornění: Článek obsahuje soukromý názor autorky, který nemusí být ve shodě s názory redakce :).

„A pověsili jsme je všechny na lampy! I ženský!“ zakončil prošedivělý děda své vyprávění o tom, jak on a jeho skautští „bratři“ naložili po válce s lidmi, které podezírali z kolaborace s nacisty.
Nebylo mi z něj zrovna volno. A tak jsem na povinném školním přátelení se nás dítek se starší generací spáchala další ze svých průšvihů a označila národního hrdinu za sprostého vraha. Národní hrdina málem dostal infarkt a já vyfasovala dvojku z chování.

Veřejně a na lampy!
Nedávná léta mi tuhle nepříjemnou historku znovu připomněla. Nejdřív to byl Jarek Nohavica, teď Josef Dvořák... A řada dalších. Vypadá to, že „veřejné lynčování“ se zase dostává do módy. A z reakcí některých Čechů – naneštěstí i kolegů novinářů – to „pověste je na lampy!“ přímo čiší...

Důvěryhodní svědci?
A proč vlastně? Ano, jejich jména byla zanesena v archivech spolupracovníků StB. Možná skutečně spolupracovali. Možná taky ne – třeba se nějakému agentovi jenom hodilo předstírat, že s ním ten či onen člověk spolupracuje. Třeba měli za získané konfidenty „čárečky“ a prémie, jako mají dnes policisté za „uzavřené případy“. Ale i kdyby byly záznamy o spolupráci pravdivé – kolik toho víme o okolnostech, za kterých k oné „spolupráci“ docházelo? I zde jsme odkázáni na záznamy těch, které vlastně považujeme za zločince – na záznamy agentů. Jsou to důvěryhodní svědci, kteří by obstáli u soudu?

„Vlastně ani nejsem rád, že jste mi o tom řekli. V archivech StB jsem nikdy nebyl, nechtěl jsem se v tom patlat a zatěžovat si mozek," řekl Jiří Suchý, na kterého měl Josef Dvořák donášet, pro iDNES, a mně je tento jeho postoj více než sympatický.

Kdo je bez viny...
Ne, nejsem zastáncem tlustých čar – zločin by měl být potrestán, protože konec konců, odhalení a trest mohou vést k lítosti – a nakonec i k omluvě a odpuštění. Ale když už, tak všichni a pořádně, řekla bych... A vážně pochybuji o tom, že ti, kteří nejhlasitěji křičí, mají čisté ruce...

A když už vyšetřovat a trestat, tak korektně, slušně a v mezích zákona. Protože jinak nejsme o nic lepší než ti, které chceme trestat.

Co si Vy myslíte o potrestání zločinů komunismu? O jménech, která političtí eskamotéři vytahují z klobouku „spolupracovníků StB“ vždycky, když se jim hodí odpoutat pozornost veřejnosti od jejich vlastních prohřešků? Věříte dokumentům StB? A jak byste s „kolaboranty“ naložila Vy?

Reklama