Pokud vás, milé ženy-in, baví různé pověsti, záhady a nevysvětlitelné události, přijměte pozvání do míst, kde se stal zázrak. Na rozcestí mezi Prusinami a Předenicemi na Plzeňsku.

Původně vedly naše kroky k zámku v Nebílovech. Tento malý venkovský zámeček nedaleko Plzně byl jedním z mála koutů, které jsem neměla ještě probádané. Určitě by bylo lepší navštívit ho v létě, kdy je zámeček otevřen veřejnosti, ale hezké počasí nás „vyhnalo“ z vyhřáté chaloupky a zlákalo k výletu.

Zámeček mě okouzlil. V současné době se v areálu nachází dvě budovy. Jedna krásně zrekonstruovaná, druhá řekněme zakonzervovaná. Poblíž zámku je umístěna tabule s reprodukcemi původních rytin a vy si můžete udělat představu, jak zámeček vypadal kdysi. A také podniknout cestu po naučné stezce, která vás zavede do blízkého okolí, kam byste se možná ani nevypravili.

A to by byla škoda, protože druhé místo se sloupem Nejsvětější Trojice a kapličkou je spojeno s hezkou pověstí. Sloup dal postavit hrabě Heřman Černín z Chudenic na paměť zázračného zachránění.

Hrabě si jednoho dne vyjel se spřežením ze šťáhlavského zámku přes Chválenice do Nebílov. V polích, asi kilometr před Nebílovy, přeskočila cestu před koňmi vysoká zvěř. Spřežení se splašilo a po nerovné cestě letělo přes Nebílovy dál k Předenicím. Oba kočí vypadli z kozlíku a koně neměl kdo zadržet. Hrabě v kočáře nepřestával prosit Boha o pomoc. Na rozcestí z Prusin do Předenic stával u samé cesty dřevěný kříž. Zde se koně náhle vzepjali a zůstali nehnutě stát. Na smrt vyděšený hrabě se chytil levou rukou kříže, a na důkaz svého zázračného zachránění nechal po této příhodě vystavět u Nebílov dva pomníky.

První byl postaven pomník sv. Michaela Archanděla v místech, kde se koně splašili, druhý sv. Trojice zde na rozcestí. Zatímco trojičný pomník zůstal ušetřen zubu času, druhý kolem roku 1800 porazila vichřice, a i když byl několikrát znovu postaven, vždy zase podlehl zkáze.

Tolik pověst. Hezká, že?

A když už jsme stáli na kopci, odkud je tak krásný výhled na třetí bod naučné stezky, barokní kostelík v Prusinách, zašli jsme i tam.

A víte, co je zvláštní? Všechny fotky, které jsem pořídila na tomto výletu, byly vcelku zdařilé, až na pohled na kostel.

Že by nějaké znamení?

Čtěte také:

Reklama