obr

Možná jste našli pod stromečkem obrázek, či obraz a nevíte, jak ho zarámovat a kam ho pověsit. Není to úkol zrovna jednoduchý. Naštěstí existují poměrně jednoduchá pravidla, která by se vám mohla hodit.

Nevím, jak je to u vás, milé čtenářky, ale já si byt bez obrazů nedokážu představit. Holé stěny na mě působí neutěšeným dojmem a pocitem „nezabydlenosti“. Před Vánocemi jsme se přestěhovali do nového, menšího bytu a věšení obrazů nechali na poslední chvíli. Je to velmi zodpovědná práce, kterou není radno uspěchat. Vždycky jsme to řešili intuitivně a neřídili se žádnými pravidly, ale tentokrát jsme na to chtěli jít profesionálně. Když už vyvrtáme díry do zdí a zasádrujeme hmoždinky…

Požádala jsem našeho rámaře, aby mi pár pravidel správného věšení obrazů prozradil. Tady jsou:

Jak vysoko by měly obrazy viset?

Obrazy by měly viset přibližně ve výšce očí. Jde samozřejmě o průměr, ale jejich střed by měl být přibližně 150cm od podlahy.

Když mám víc obrázků, můžu je zarámovat do stejného rámu?

V jednotném rámu nejlépe vyniknou obrazy stejného žánru, třeba zátiší, krajinky, zvířata, atd. Nikdy ne naopak. Jednotný rám a obrázky různých žánrů nepůsobí dobře.

obr

Co pasparty? K jakým obrazům se hodí.

Akvarely, fotografie, či grafiky získají na působivosti a vyniknou mnohem lépe v paspartě. Barva pasparty by měla spíš kontrastovat s barvou obrázku, aby vynikl, ale není to vždy pravidlem. Chce to porovnávat a zkoušet.

Můžu pověsit obraz i bez rámu?

Obrazy malované na plátně vypadají dobře i bez rámu, nebo jen v liště, ale záleží na žánru. Jednoduchým dřevěným rámem (třeba i profilovaným) nic nezkazíte. Ale i bohatý zlacený rám může vypadat skvěle.

Líbí se mi hodně různých obrázků na jedné stěně. Jak je pověsit, aby nepůsobily chaoticky?

Vyberte si stěžejní (např. největší) obraz a kolem něj uspořádejte menší. Více obrázků různých velikostí seřaďte do kompozice. Zkuste si udělat „šablonu“. Rozložte obrazy na zem, vystřihněte jejich obrys z papíru a ten připevněte na stěnu. Série takových obrázků ve výsledku tvoří jeden obraz.

Mají mít obrazy jednu linku? Třeba srovnaný spodní, či horní okraj?

Ano i ne. Dobrou volbou je i pomyslný střed, který prochází obrazy různých velikostí.

obr

Jaké jsou trendy?

Hodně „frčí“ fotografie a plakáty. Nestojí moc a působí efektně. Vrací se černobílé fotografie, které vypadají dobře i v různých rámech.

Foto: autorka, Facebook Nordic day, Facebook Ikea a Facebook Veranda

Čtěte také:

Reklama