Pověrčivost je zvláštní lidská vlastnost. Je ozvěnou naší historie, dnes již z větší části překonané víry v magii a nadpřirozeno. Tyto věci „mezi nebem a zemí“ však kolektivní paměť společnosti uchovává a předává dalším generacím. Okoukáte je a naučíte se je zcela mimochodem, stejně jako nadávat a skákat panáka.

Pověr je mnoho druhů. Ty čistokrevné pověry jsou vám jistě dobře známé: neštěstí značí černá kočka přes cestu a pátek třináctého, štěstí naopak přinášejí kominíci a čtyřlístky. Proč tyto pověry vznikly, to je složitá otázka. Některé jsou skutečně staré (černé kočky byly jistě symbolem temných sil odjakživa), jiné docela moderní.
Jako příklad moderní pověry uvedu tuto: "když si tři zapálí cigaretu stejnou sirkou, třetí z nich zemře". Tato pověra je rozšířená zejména na západ od našich hranic, ale lze se s ní setkat i u nás. Zajímá vás, v čem spočívá?
Tato pověra vznikla na základě polního řádu, který britské ministerstvo vydalo po neblahých zkušenostech z búrské války (1899 – 1902). Búrové vedli proti Britům partyzánskou válku, otevřený boj pro ně byl nevýhodný kvůli početní převaze Britů. Búrští střelci – snajpeři – byli připraveni především v noci a čekali, kdy se britským vojákům zachce kouřit na stráži. Když vzplanula zápalka, zamířili; zatímco si připaloval druhý kuřák, muška se ustálila, střelec odhadl vzdálenosti – a na třetího (pokud si tedy připálil) už letěla přesná kulka.  

Málokdo o pověrách přemýšlí. Prostě překračujete spáry v chodníku, vyhýbáte se černým vzorům na dlažbě, nezdar na pohovoru si v duchu omluvíte černým pátkem třináctého.

Druhou skupinu pověr či spíše „pověr“ tvoří takzvané „urban legends“ čili „městské legendy“. To je vysloveně novodobá záležitost, která se týká zejména větších měst, kde je pro jejich vznik vhodné „podhoubí“. Obvykle jsou uvozeny „to se stalo bratranci mojí kamarádky“ či nějakou podobnou obdobou klasického „bylo nebylo“.

Ukázkovou novodobou městskou legendou jsou "žiletky na tobogánech". Taková šikovně nastavená žiletka vás na tobogánu pořádně pošramotí. Co na tom, že se podobný případ ještě nestal. I tak s touto legendou všichni provozovatelé tobogánů musí bojovat. Svého času se dokonce i v tisku objevila zmínka, že kvůli údajným žiletkám mají potíže s návštěvností nového tobogánu ve Vsetíně. (V Praze se pro změnu říká, že žiletky „v Podolí nastražili cikáni“ a děti ze školních výprav se vzájemně přivádějí téměř do hysterie.)

Známé jsou taky táborové „strašárny“, kterými se děti častují před spaním. Mě děsily například škvoři. Prý vlezou člověku do ucha a protože se nemohou otočit a vylézt, prožerou se mu až do mozku… Marně nám vedoucí vysvětlovali, že je to nesmysl: některé slabší nátury raději uléhaly se špunty v uších.

Tyto „legendy“ mohou mít nejrůznější původ – od zveličení skutečné události přes (špatně pochopené) kanadské žertíky až po čirou lidskou zlomyslnost. Často se informace o nich šíří e-mailem, kde jsou opatřeny hlavičkou typu „nebezpečí hrozí každému, rozešli tento mail všem známým“.

Mezi ně patří i jeden drastický příběh, který byl dokonce svého času prezentován letáčky rozdávanými v centru Prahy.
Tento příběh tehdy zachvátil celou Evropu, ne-li celý svět. Původem je snad z Francie, přes e-maily pak v nejrůznějších překladech pronikl i k nám. Jde v podstatě o varování, abyste si vždy pečlivě prohlédli svou sedačku v kině (autobuse, tramvaji, vlaku, …). Podlí narkomané nemocní HIV či hepatitidou tam totiž prý nastražují použité jehly. Usednete na polstrované sedadlo, píchnete se – a neusnete jako Šípková Růženka, nýbrž se nakazíte vážnou nemocí.
Tato zpráva se objevila nejen tisku, ale informovala o ní dokonce i televize Nova. Lékaři tyto nesmysly vyvracejí prohlášením, že jak viry HIV, tak viry žloutenky by podobný pobyt v křesle na špičce jehly prostě nepřežily, ale legenda žije dál...

A co vy, milé ženy-in?
Překračujete spáry v chodníku, kroutíte knoflíkem? Jste pověrčivé?
Setkaly jste se někdy s „městskou legendou“?
Znáte nějakou zajímavou?
Přišla vám e-mailem?
Vyprávěl vám ji někdo v hospodě, v práci?
Napište nám ji!
Bojíte se žiletek na tobogánu?
Co si myslíte o poplašných e-mailech se lživým obsahem?
Napište své legendy, postřehy a pověry na adresu redakce redakce@zena-in.cz. Nejlepší příspěvek odměníme.

Reklama