V roce 2015 onemocnělo klíšťovou encefalitidou v České republice 351 obyvatel, dva lidé dokonce zemřeli. Česká republika tak drží smutné prvenství v počtu případů v Evropě i za rok 2015. Přestože je očkování proti klíšťové encefalitidě v ČR k dispozici již více než 20 let, proočkovanost české populace je stále vzhledem k velikosti zasaženého území  nízká – necelých 24 %.

Velmi suché a teplé počasí v přechozích dvou letech způsobilo nižší aktivitu klíšťat, což se odráží v meziročních poklesech počtu případů klíšťové encefalitidy i na našem území. Přestože se nejvíce případů onemocnění (v roce 2015 více než 30 %) objevuje u lidí ve věku od 55 let výš, jsou tyto skupiny paradoxně proočkovány stále nejméně. Ve věku od 55 do 64 let je to pouhých 15 %. Naopak nejvíce je naočkovaná populace ve věku 18-24, dosahuje 36 %.

klíště

72 %2 Čechů považuje klíšťovou encefalitidu za závažné onemocnění, kterým se může člověk nakazit od infikovaného klíštěte. Většina populace ví i o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23,7 % lidí se nakonec nechá opravdu naočkovat. Neuspokojivá jsou i data prezentující, kolik osob základní očkovací schéma nedokončí (30 %) nebo kdo se nechá po 3-5 letech přeočkovat a má tak posílenu ochranu na další období (29 %). „Ochranný efekt základního očkování proti klíšťové encefalitidě patří k nejvyšším ze všech dostupných očkování, není však doživotní, je proto potřeba očkovací schéma dodržovat a přeočkování absolvovat v doporučených intervalech.“, upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.  

Specifická léčba klíšťové encefalitidy není

Na rozdíl od lymeské boreliózy, kterou způsobuje bakteriální infekce a dá se většinou léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a lze pouze tlumit příznaky. Docent Maďar konstatuje: „Na suché počasí nepříznivé pro klíšťata nemůžeme každý rok spoléhat. Pro tuto nákazu jsou typické meziroční výkyvy incidence a po poklesu v minulosti vždy následoval vzestup počtu nemocných. Pokud se zásadně nezvýší proočkovanost, budeme se stále potýkat se závažnými následky této infekce.“

Infikovaná klíšťata jsou ve velké části Evropy

Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu minulých let se ohniska nákazy rozšířila do všech regionů země. V rámci ČR byly i v loňském roce výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou nejvíce postiženy tyto kraje:  Jihočeský kraj (66), kraj Vysočina (45) a Středočeský kraj (36). Jihočeši a Pražané patří k nejvíce uvědomělým občanům, proočkovanost v těchto krajích se pohybuje na 35, resp. 33 %.

Očkování pomáhá chránit

Očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to po celý rok. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se standardně aplikuje po 1–3 měsících po první dávce, třetí pak do 12 měsíců po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku. Letos na toto očkování přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR ve výši 300–1000 Kč. Právě nyní, před nástupem „klíšťové“ sezóny, je vhodná doba pro začátek očkování.

Více informací najdete na stránkách www.pozorkliste.cz

Reklama