Je to už rok a půl, co jsme si koupili 10 let starý dům... a to především kvůli dětem, ale taky pro sebe, ať máme nějaké to soukromí. Moc se nám tady líbí, ale postupem času jsme zjistili spoustu nedokončených, nebo jen na oko udělaných prací.

A tak se snažíme postupně rekonstruovat a vylepšovat. Bude to běh na dlouhou trať, ale snad se nám většina prací podaří. Minulý rok jsme začali s betonováním, které nebylo nikde kolem domu. Vzhledem k tomu, že rodina, která zde bydlela před námi, nevlastnila auto, nebyl dodělán ani sjezd do garáže. Vše se snažíme udělat svépomocí, tedy především můj manžel... Já jsem si alespoň založila skalku, na kterou jsem náležitě pyšná. Taky se snažím postupně srovnávat zatravnění pozemku, byl to samý kopeček a jamka, no možná bychom si mohli zahrát ve volném čase kuličky.

Ovšem ty „horší práce" čekají na manželovy šikovné ruce. Hodně věcí nezná, ale snaží se sesbírat informace, a i když něco neumí, většinou se vše naučí. A tak už za pár dní budeme mít položenou dlažbu na stání pro auto. Chceme letos postavit pergolu. I když to není nezbytná věc, bude sloužit pro chvíle odpočinku a jako úkryt před sluníčkem. Pro děti manžel vyrobil hezké pískoviště, dřevěnou bednu na venkovní hračky a mají malý domeček s kuchyňkou. Letos chceme přidat nějakou opičí dráhu, protože jako ostatní děti jsou i ty naše dost čilé.

Na některé práce si budeme samozřejmě zvát firmy. A to se týká především nových oken, dveří a garážových vrat. Záruka je záruka. Ve vchodě se bude pokládat nová dlažba, to už se manžel naučil. No snad se dočkáme i schodiště, které by mělo vést z jídelny rovnou do pergoly, taky dvou šaten, které chceme udělat místo nevyužitých balkonů ve střeše, a ještě dokončení koupelny v druhém patře. Je toho samozřejmě víc, ale to bych mohla psát do nekonečna, protože se starším rodinným domkem si člověk koupí i starosti kolem něj.

Nicméně zatím nás to velmi baví a každá povedená práce, kterou si především uděláme sami, je pro nás dostatečnou odměnou za snahu. Bude to trvat hodně let a nevím, jestli si kdy budeme moci říct, že máme vše hotovo a dáme nohy na stůl. Ale vlastní domeček, zahrada a radost dětí se s bytem nedá srovnat, alespoň ne pro nás. A tak držím pěsti všem, kdo se pustí do stavby nového, nebo koupě staršího domu.

ila
Kategorie: Naše nové bydlení


Soutěžte také a můžete vyhrát některou z řady publikací o domě, bytu či zahradě a možná, že zrovna na vás padne los při losování o vysavač!

Více informací ZDE.