Křižování a bičování na Filipínách
Na Filipínách ve městě San Fernando se každoročně pořádá průvod, který se v mnoha směrech liší od těch našich. Pokud se vám zdá koledování s pomlázkou jako tvrdá tradice, neumíte si představit, jaké zvyky mají právě zde. Na Filipínách totiž napodobují poslední Kristovu cestu, jejíž součástí je i křižování nebo bičování do krve. Tvrdé bičování patří k lehčím zvykům, věřící se nechávají přibít ke kříži stejně jako Ježíš. Možná si myslíte, že už o to dnes nemůže mít nikdo zájem. Omyl! Tento brutální průvod je velmi oblíbený a každoročně přiláká řadu turistů i novinářů, kteří se o tuto senzaci perou. Z našeho pohledu je tento způsob slavení možná nepochopitelný, tamní obyvatelé mají ale jiný názor.

Strašidelné průvody ve Španělsku
Podoba slavení Velikonoc se liší podle částí země. Většina obyvatel slaví tento svátek vesele a oslavy připomínají karneval. Věřící Španělé ale pořádají pochmurné průvody, kdy se převlékají do kostýmů, které svým vzhledem připomínají Ku Klux Klan. Během procesí nesou sochy Ježíše Krista a celé ceremoniály berou s velkou vážností. 

blobid0.jpg
Foto: Profimedia

Polské polévání vodou
V Polsku jsou Velikonoce o nastydnutí a to doslova. Polévání vodou je sice doprovázené hlasitým smíchem, ale představte si, že jste od hlavy až k patě promočení skoro až na kost. U našich sousedů totiž pořádají hromadné akce polévání studenou vodou a užijí si přitom hodně legrace. Za pár dní toho možná litují, ale tradice je tradice.

642d36e0de99aimage.jpg
Foto: Profimedia

Gruzínské hodování na hřbitovech
Ačkoliv hřbitovy považujeme za místo, kde by měl být klid a za tmy se tam dobrovolně nikdo nechystá, v Gruzii vyloženě koledují a hodují u hrobů příbuzných, které polévají červeným vínem na jejich počest. K hrobům dávají také červená vajíčka, tradiční pečivo paska a zapalují svíčky. Ono polévání vínem má zapříčinit to, že v posmrtném životě nebudou sami a budou se svými zemřelými příbuznými společně hodovat.

642d37f149f20image.jpg
Foto: Profimedia

Mexické křižování
Mexiko je známé pro veselé a velmi barevné a honosné slavení Velikonoc. Ne všude ale je tak veselé. Země střední Ameriky v některých svých částech pořádá průvody, kde jsou mladí podobně jako ve Španělsku křižování a biti do krve. Má je to zbavit všech hříchů.

image.jpg
Foto: Profimedia

Zdroj: Barcelo, Rybízák, Milujivelikonoce, svet.charita