O vánočních svátcích jsme si opět dopřávali spousty jídla a nyní nás trápí kila navíc. Snažíme se stejně jako loni dát si předsevzetí, že se konečně začneme stravovat podle zásad zdravé stravy. Ale jak na to?

 

Vhodným startem, jak si nastolit pořádek v jídle, je odlehčovací týden, na který můžeme plynule navázat zásadami zdravé stravy.

Prvním dnem začneme konzumovat pouze zeleninu, v množství 1,5 kg a vše rozdělíme do pěti denních dávek. Nejlepší je zelenina syrová nebo ve formě salátů, do kterého je povoleno přidat kapku olivového oleje, nezbytného pro uvolnění vitaminů rozpustných v tucích.

 

Druhý den je pouze ovocný – jíme ovoce v množství 1,5 kg rozdělené opět do pěti denních dávek. Sladší druhy ovoce např. banány, hroznové víno, hrušky bychom měli zařazovat jen výjimečně.

Od třetího dne postupně přidáváme ostatní potraviny (brambory vařené ve slupce, celozrnné pečivo, rýži, těstoviny) - tzn. třetí den konzumujeme ovoce, zeleninu – ta může být také dušená na rostlinném tuku a např. brambory. Zda dáte přednost těstovinám či rýži – to je jen na vás.

Čtvrtý den jíme totéž co den třetí, ale přidáme ještě např. celozrnné pečivo.

 

Pátý den konzumuje vše co den čtvrtý a jídelníček doplníme o rýži a nízkotučné mléčné výrobky (jogurty, sýry, tvaroh).

V šestém dni si jídelníček zpestříme těstovinami a v sedmém dni se jídelníček obohacuje o bílé maso (ryby, kuřecí, krůtí či králík). Maso je nejvhodnější upravovat dušením, vařením nebo opečením na sucho. Nedoporučuje se úprava smažením a pečením na tuku. Nutné je zdůraznit, že musíme dodržet každý den pitný režim (2,5-3 litry tekutin – nejlépe stolní voda, ředěné ovocné šťávy, ovocný čaj, atd.), aby mohly být toxiny odplavovány z těla.

 

Zásady zdravé stravy:

-          Strava by měla být pravidelná, je vhodné jíst cca 4-5x denně v menších porcích. Proč bychom si nenašli čas na malou svačinku (zeleninový salát, kousek ovoce či mléčný výrobek).

-          Strava má být pestrá a nikoliv jednostranná. Takto lze zajistit dostatečný přísun vitaminů
a minerálních látek přirozenou cestou.

-          Ve stravě je vhodné omezit jednoduché cukry (cukr, sladkosti, bílé pečivo apod.). Vhodnější je preferovat potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny a ovoce). Denní dávka zeleniny a ovoce je 400 g - dejte přednost spíše zelenině.

-          Vhodné je zařadit do stravy kvalitní rostlinné tuky (Flora) a omezit konzumaci másla, sádla a uzenin, které ucpávají cévy nadměrným množstvím cholesterolu. Vhodnější je vybírat nízkotučné mléčné výrobky a libové druhy mas. Také ryby by neměly být opomíjeny
a vyskytovat by se měly alespoň 1x týdně v našem jídelníčku.

-          Důležité je také dodržovat pitný režim. Tzn. vypít denně nejméně 2,5 litru tekutin. Nejvhodnější jsou stolní vody, ředěné ovocné džusy, minerálky a ovocné či zelené čaje bez přídavku cukru. Jako tekutiny k hrazení pitného režimu se nepočítají káva, černý čaj či alkohol. Naopak jejich pití je nutné doplnit ještě vodou.

 

Abychom se cítili lépe, dejme si ještě jedno novoroční předsevzetí – „začněme pravidelně cvičit“. Nemusí jít hned o vrcholový sport, ale co takhle místo výtahu používat schody, nebo si alespoň 2x týdně vyjít na procházku a o víkendech si místo televize a nicnedělání naplánujeme výlet. Uděláme tak radost nejen dětem, ale i sobě.

 

Dobrým pomocníkem při sledování jídelníčku anebo při hubnutí se může stát i internetový nástroj Deník e-kalkulačky na www.flora.cz Tam si lze zapisovat veškerá jídla, která jsme za den zkonzumovali, a program pak ukáže kolik energie a živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, cholesterol) jsme do sebe ten který den dostali. V případě, že jsme překročili doporučený příjem energie, Deník vám nabídne možnosti, jak tyto kilojouly spálit pomocí pohybu.

 

V případě, že se rozhodnete hubnout, je pro vás v Deníku e-kalkulačky na www.flora.cz připraven osobní redukční plán, který vám s redukcí také pomůže. A kdybyste potřebovali jakoukoli jinou radu z oblasti zdravé výživy, napište svůj dotaz nutriční terapeutce na info@flora.cz anebo jí rovnou zavolejte na bezplatnou Informační linku Flory 800 175 324.