Topná sezona je v plném proudu. S teplem však přichází do našich domácností také výrazný pokles vlhkosti vzduchu. Se suchým vzduchem má pak mnoho lidí nemalé problémy. Přitom stačí tak málo. Třeba hrnec s vodou u postele nebo kvalitní zvlhčovač.

Možná patříte k těm šťastným, které pokles vlhkosti vzduchu ve vytápěných domácnostech nepociťují. Anebo patříte k těm, které se každé ráno budí jako po flámu, s bolestí hlavy, sucho v ústech a problémy s dýcháním. Z velké části za to může suchý vzduch.

Vlhkost vzduchu v bytě

Podle odborníků by měla být vlhkost vzduchu okolo 50 %.
Pokud je vysoká, nad cca 60 %, dochází pak k množení alergenů: roztočů a plísní. Oproti tomu suchý vzduch v místnosti může zase vyvolat řadu problémů, projevujících se vysoušením pokožky, popraskanými rty nebo podrážděnou sliznicí, s čímž jsou spojené zdravotní problémy, jako záněty horních a dolních cest dýchacích, kašel, ucpaný nos a rýma.

Jak zvlhčit vzduch v místnosti

Naše babičky dávaly pro zvlhčení vzduchu hrnec s vodou k posteli anebo rozvěšely po místnosti mokré prádlo. V některých domácnostech se tato praktika používá dodnes.
V „modernějších domácnostech“ už můžeme spatřit dekorativní zvlhčovače vzduchu ve tvaru různých fontánek či originálně zvolených nádob zavěšených na topení. Velmi dobrým „zvlhčovačem vzduchu“ je i akvárium.

Typy zvlhčovačů

Pokud zvolíte klasické zvlhčovače, na našem trhu se nabízí tři základní typy
Ultrazvukové – z vody jsou vytvářeny mikrokapičky, které jsou vyfukovány do vzduchu. Přístroje vytváří jemnou a rovnoměrnou mlhu. Výhodou je nízká spotřeba energie a malá hlučnost.

jedna

Ultrazvukový zvlhčovač

Zvlhčování teplou párou – vzduch je zvlhčován předem připravenou vodní párou, která se v ochlazovací komoře mísí se vzduchem a poté vychází z přístroje. Výhodou je, že tento typ zvlhčovačů ničí bakterie. Taktéž zvyšují teplotu v místnosti.

dva

Kombinovaný zvlhčovač/čistička – evaporátor

Studené zvlhčovače – zvlhčovač nasaje vzduch, který se smíchá s vodní párou a poté opouští přístroj. Tento typ má podobné výhody a nevýhody jako ultrazvukové zvlhčovače. Plusem je fakt, že tento typ nezvyšuje teplotu v místnosti.

tri

Evaporátor – studený odpar

Konec bolestem hlavy a pocit sucha v ústech vám zaručí zvlhčovače vzduchu ve vaší místnosti.

Poskytnuté fotografie: www.globalcare.cz
Bližší informace:http://www.globalcare.cz/s/zvlhcovace-vzduchu-9
Další zdroj informací: www.webozdravi.cz

Čtěte také:

Reklama