Topná sezona je v plném proudu. S teplem však přichází do našich domácností také výrazný pokles vlhkosti vzduchu. Se suchým vzduchem má pak mnoho lidí nemalé problémy. Přitom stačí tak málo. Třeba hrnec s vodou u postele nebo kvalitní zvlhčovač.
Možná patříte k těm šťastným, které pokles vlhkosti vzduchu ve vytápěných domácnostech nepociťují. Anebo patříte k těm, které se každé ráno budí jako po flámu, s bolestí hlavy, sucho v ústech a problémy s dýcháním. Z velké části za to může suchý vzduch.
Vlhkost vzduchu v bytě
Podle odborníků by měla být vlhkost vzduchu okolo 50 %.
Pokud je vysoká, nad cca 60 %, dochází pak k množení alergenů: roztočů a plísní. Oproti tomu suchý vzduch v místnosti může zase vyvolat řadu problémů, projevujících se vysoušením pokožky, popraskanými rty nebo podrážděnou sliznicí, s čímž jsou spojené zdravotní problémy, jako záněty horních a dolních cest dýchacích, kašel, ucpaný nos a rýma.
Jak zvlhčit vzduch v místnosti
Naše babičky dávaly pro zvlhčení vzduchu hrnec s vodou k posteli anebo rozvěšely po místnosti mokré prádlo. V některých domácnostech se tato praktika používá dodnes.
V „modernějších domácnostech“ už můžeme spatřit dekorativní zvlhčovače vzduchu ve tvaru různých fontánek či originálně zvolených nádob zavěšených na topení. Velmi dobrým „zvlhčovačem vzduchu“ je i akvárium.
Typy zvlhčovačů
Pokud zvolíte klasické zvlhčovače, na našem trhu se nabízí tři základní typy
Ultrazvukové – z vody jsou vytvářeny mikrokapičky, které jsou vyfukovány do vzduchu. Přístroje vytváří jemnou a rovnoměrnou mlhu. Výhodou je nízká spotřeba energie a malá hlučnost.
Ultrazvukový zvlhčovač
Zvlhčování teplou párou – vzduch je zvlhčován předem připravenou vodní párou, která se v ochlazovací komoře mísí se vzduchem a poté vychází z přístroje. Výhodou je, že tento typ zvlhčovačů ničí bakterie. Taktéž zvyšují teplotu v místnosti.
Kombinovaný zvlhčovač/čistička – evaporátor
Studené zvlhčovače – zvlhčovač nasaje vzduch, který se smíchá s vodní párou a poté opouští přístroj. Tento typ má podobné výhody a nevýhody jako ultrazvukové zvlhčovače. Plusem je fakt, že tento typ nezvyšuje teplotu v místnosti.
Evaporátor – studený odpar
Konec bolestem hlavy a pocit sucha v ústech vám zaručí zvlhčovače vzduchu ve vaší místnosti.
Poskytnuté fotografie: www.globalcare.cz
Bližší informace:http://www.globalcare.cz/s/zvlhcovace-vzduchu-9
Další zdroj informací: www.webozdravi.cz
Nový komentář
Komentáře
Taky máme, skvěle mi pomáha při kašli a nachlazení, příteli zase na jeho astma. Abych řekla pravdu, moc jsme nevěděli jakou koupit, tak jsme si museli nechat poradit. Ochotně nám pomohli na vzdusin.cz, proto bych doporučila opravdu každému :)
sarkanova — #66 dekuji za doporuceni stranky, my jsme tedka taky shaneli prave zvlhcovac a uz ho mame objednany.
ANo ted mi byl doporucen zvlhcovac vzduchu znacky hydra z internetove stranky chytry-obchod.cz :)
Nepotřebuji už ji, dokud byly děti malé, také jsem zakoupila, protože trpěly na záněty průdušek a hrtanu
Máme doma jen čističku vzduchu.
Nemáme doma.
nepoužíváme
Vlhčovač vzduchu nemáme a ani o jeho koupi neuvažujeme.
Zvlhčovač máme a občas ho používáme (kvůli astmatu).
Máme vlhko až až.
Ano, má ho dcerka u sebe v dětském pokoji.
Celý dům vytápíme krbem, takže "sucho" máme .
zvlhčovače vzduchu nepoužívám
nemáme ho doma,zatím o něm neuvažujem
kobližka — #46 Tropické klima se v Severní Americe uplatňuje pouze na Floridě (konkrétně na jih od 30° s. š.). Má pouze jedno pásmo - monzunové.[/i][/b]
Není potřeba
zzandaa — #48 no my taky
Trefa:vubec neuvazuji ze bych zvlhcovac vzduchu kupovala.
Máme starý dům, kde je dodstatečná vlhkost, takže místo zvlhčovače občas používáme vysoušeč.
My máme spíš opačný problém. Používáme Ceresit na odvlhčení. Věčně máme zarosené okna dole a teď se nám na zdích sousedících s venkem objevily plísně. Nevím co s tím. Akorát to přestříkám savem.
Není zapotřebí