Dávejte si pozor na karty, zpronevěry v bankomatech jsou čím dál důmyslnější.
Zpočátku byl jejich přístup jednoduchý. Nahlédli zákazníkovi přes rameno na přístroj, zapamatovali si jeho PIN a pak se snažili ukrást mu kartu. Jednalo se tehdy jen o jednoduché podvody.
Dnes čelí finanční instituce a jejich zákazníci komputerizované síti zločinců, kteří mohou každodenně vyhledat informace o tisících nic netušících obětí.
“Některé plány jsou natolik promyšlené, že mohou být těžko odhalitelné i pro zaměstnance bank.,” říká Kurt Helwig, náměstek ředitele Electronic Funds Transfer Association.
Nejnovější součástkou na kradení informací je tenká průhledná plastová fólie na klávesnici bankomatu, která při zadávání zachytí zákazníkův identifikační kód.
Držitel karty může tuto fólii považovat za ochraný obal klávesnice. Ve skutečnosti její mikročipy zachytí každý dotek na klávesnici.
Další průhledná součástka ve štěrbině bankomatu zachytí údaje na kartě. Zatímco zákazník dokončuje transakci, počítač napojený na fólii zaznamenává všechny potřebné údaje k okopírování karty.
Restaurace představují další bezpečnostní slabinu, podle odborného agenta, Jima Kollara, vedoucího brigády zpronevěr při United States Secret Service v Los Angeles. "Při cestě k pokladně zaměstnanci někdy projedou kartou příručním snímačem, podobné triky lze vidět i v supermarketech," říká Kollar.
Některé úskoky se odehrávají přímo pod širým nebem. "Jeden zvláště úspěšný podvod byl proveden pomocí ručně psané cedule, která vyzývala zákazníky, aby bankomat nepoužívali. Udávala, že je bankomat mimo provoz, a směrovala je přímo k jinému bankomatu, který byl manipulovaný sítí podvodníků," říká Kollar.
Jakmile získají potřebné údaje, podvodníci použijí k vyrobení falešné karty dostupné přístroje, některé k dostání za pouhých 150 $.
V loňském roce oznámila American Bankers Association (ABA), že podvody pomocí debetních karet stály banky přibližně 51 milionů dolarů.
Finanční průmysl se brání.
Výrobce bankomatů, Tidel Engineering, například přepracoval své klávesnice tak, aby se okamžitě vypnuly, jestliže se kdokoli pokusí vsunout součástku ke kopírování údajů mezi klávesnici a počítač.
V oddělení programů k odhalení zpronevěr ve Fair-Isaacs Corp. byl vyvinut program, který zaznamenává obvyklé výdaje uživatele a signalizuje neobvyklé transakce.
Podle ustanovení Federal Reserve, držitelé karet nenesou zodpovědnost za částky přesahující 50 $, jestliže ztrátu nebo krádež karty nebo nepovolenou transakci oznámí do dvou dnů.
Protože finanční instituce snižují počet filiálek a přepážkových pracovníků, snaží se stimulovat používání bankomatů nabízením pojistky “odpovědnost zero” v případě krádeže nebo zpronevěry.
V případech, kdy se nejedná o jasnou krádež, bývají vyšetřovatelé bankovních zpronevěr skeptičtí.
“Někteří lidé předstírají, že byli podvedeni,” tvrdí John Hall, mluvčí ABA. “Dříve bývalo velice složité, obstarat si něčí PIN, a často se ukázalo, že pachatel byl oběti znám. Nyní, se všemi těmito kopírovacími přístroji, jsou krádeže mnohem zdokonalenější.”
Kelly Quick, vedoucí pracovník investiční firmy v Los Angeles, souhlasí. Tvrdí, že si dosud nedokáže představit, jak mohl někdo použít jeho platební údaje a vybrat v lednu z jeho bankovního účtu v Bank of America 1 420 $. Banka mu částku kreditovala, ale o tři týdny později ji zas z účtu vybrala se zdůvodněním, že “transakce byly povoleny”.
Jay Foley, člen správní rady Identity Theft Resource Center v San Diego, tvrdí, že tato vyšetřování nejsou vedena dostatečně důkladně. “V podstatě máte určitý počet dní k objasnění situace s bankou, všechny výhody jsou ale na straně banky,” říká. “Patří jí bankomat. Patří jí video, které zaznamenalo transakci. Znají datum a hodinu transakce. Mohou se podívat, zda jste to byl skutečně vy nebo ne, kdo stál u bankomatu.
Oni ale čekají, že jim dokážete sám, že jste nebyl v dotyčném městě a nepoužil onen bankomat.”
http://www.csmonitor.com/2003/0721/p15s01-wmcn.html
Přeložila a upravila
Nový komentář
Komentáře
Ja som bez karty ako bez mozgu. nepohnem sa bez nej ani na krok. Na platenie pouzívam bratislavsku mestsku kartu tým sa dá zablatit v meste cokolvek.
Ronnie: Ti lidi většinou nemají tušení, jak s ní něco provést. To já kartou platím často.
já platební kartou neplatím, ne že bych kartě neveřila, ale nevěřím lidem, co s ní manipulují...
Nejlepší trapas je platit kartou a nejdou terminály a v peněžence nic.
Kukačka: ja uz jsem si zvykla dobra, naopak, mi to moc vyhovuje, protoze to nesvadi k utratam navic
Platební karta je dobrá věc,já jsem si však nezvykla platit drobný nákup ,třeba v potravinách,touto kartou.Prostě si to bez peněz v peněžence nedokážu představit.
Platební kartu nemám,protože momentálně nechodím do práce.Používám manželovu a bez problémů.
Za stoplistaci EC/MC se platí 2000,-, za blokaci Maestra 100,- (tedy, záleží na bance). Ale zablokování se právě u EC/MC provádí až po půlnoci téhož dne, dost času na to, aby kartu někdo zneužil. Z tohoto důvodu bych EC/MC nechtěla.
Minda: ja uz to davno uvedla na pravou miru
Tak to já mám teda kreditku...
aha, tak to já mám debetní, protože kdybych tu svou banku požádala o povolení kreditu, tak to stojí 250.- a z toho "mínusu" bych platila denně skoro 14% úrok, což je děs běs
takže si pěkně utratím jen to, co mám...
platebni karty jsou vsechny karty na penize. deli se jen na debetni a kreditni.
Debetni je takova, ktera umoznuje cerpat DO VYSE zustatku na ucte, kdezto kreditni - mate nejakou sjednanou vysi 'kreditu', tak cerpate do te vyse. U nas banky spis vydavaji debetni karty, vyjimkou jsou Max a Yes karty (napr.)
přesně nevím, to by sis musela najít někde na webu. já jen vím, že platebních karet je víc druhů (kreditní karta je jen jeden z těch druhů, ačkoliv se často chybně zaměňuje název "kreditní" za "platební", možná to zní líp, nevím...)
Vivian: Možná jsem jediná, kdo to neví, ale jaký je rozdíl mezi platební a kreditní kartou? Myslela jsem, že je to jedno a to samý.
Platební kartu (neplést s kreditní) mám a platím s ní ve všech obchodech, kde to jde. Nerada vybárám z bankomatu, je to zbytečně drahé a navíc u sebe nerada nosím vyšší obnosy v hotovosti. S kartou jsem nikdy neměla žádný problém, jen někdy se pokladní (Carrefour) tvářily jako že zdržuju, když neplatím hotově. Ale to je jejich problém, to neřeším.
)
Riziko existuje vždycky a ve všem, to taky neřeším. Kartu nosím v peněžence, PIN si pamatuju, naštěstí mi ještě nikdo nikdy nic neukradl (a to žiju v Praze
aninas: Clanek neni napsan o Cesku ale prelozen a upraven. Klikni si na link...
Matiee: jo, to je život. Kdybych to byla bývala věděla, tak bych se tak nestresovala a v klidu bych vyčkala.
Bez rizika není nic. Pokud kartou platím a pokladní nezkontroluje podpis, je nutné ji na to upozornit, nebo raději její vedení. Zrovna předevčírem byla v rádiu na stanici Český rozhlas 1 anketa, kde nakupující odpovídali, že mnohdy jim pokladní podpis nezkontroluje, na druhou stranu pokladní toto striktně odmítaly. Každá z nás víme, jak je to v praxi.
Při zjištění ztráty či odcizení karty je možné volat 24 hod. denné 7 dnů v týdnu Kartové centrum, jen je nutné nejbližší prac. den jít do banky podepsat Žádost o zablokování karty. Ke kartě dávají papírovou kartičku s tel.číslem Kartového centra a předtištěnými políčky, kam lze zapsat čísla karet.
MonikaM.: ono jim to nemuze nefungovat. Existuji 3 zpusoby autorizace platby, a to
1. online terminal - tam tu kartu protahne,a vyjede listek
2. offline terminal, tzv. "zehlicka" - da kartu, pres ni doklad, a udaje vyzehli, funguje pouze pro embosovane karty
3. autorizacni centrum (pres telefon).
takze, pokud vam v krame, kde maji loga karetnich spolecnosti tvrdi, ze jim neco nefunguje, popr. nechteji platbu kartu prijmout, doporucuju trvat na svem a uvadet zpusoby - oni o nich dobre vi, a zkouseji to. Pokud i tak by tu kartu odmitli (protoze nechteji), je velice dobre o tutom informovat svoji banku, ktera prostrednictvim kreditni spolecnosti uz zjedna napravu.
Typicke vymluvy stylu 'nam to nejde, bezte si vybrat do bankomatu', atd... proste nemaji sanci uspet. Pokud jim to doopravdy nefunguje, maji to oznamit citelne na vstupu (nebo tam, kde maji vyvesene typy prijimanych karet)...
snad to nekomu pomuze :)
Aja: nápodobně