Nejen v České republice roste počet automobilů a s tím bohužel související počet dopravních nehod. Řízení auta již není výsada mužů, ale čím dál tím víc žen sedá za volant, a potažmo i těhotných žen-řidiček či těhotných žen na sedadle spolujezdce.

Ženy dnes častěji řídí vozidlo i ve vyšším stupni těhotenství a statistiky bohužel ukazují, že mnoho těhotných žen nemá žádné vědomosti o správném použití bezpečnostních pásů. „Bohužel přibývá závažných úrazů těhotných žen v dopravním ruchu; na dopravní nehody připadá 70 % všech těžkých úrazů během těhotenství,“ říká MUDr. Jiří Kepák, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně.
Možná se není co divit, vždyť v mezinárodním srovnání je Česká republika co do používání bezpečnostních pásů v automobilech na chvostu. Mimo obec, se cestující v autech v Německu pásají v 95 %, zatímco Češi na to myslí pouze v 61 %. Za námi již zaostávají jen Belgie a Maďarsko. Horší skutečnost je s používáním pásů v obci, tam jsme opravdu poslední – myslíme na to pouze v necelých 47 % případů.

Pan doktor Kepák díky svým zkušenostem bohužel konstatuje, že nejzávažnější příčinou komplikovaných zranění těhotných žen je nepřipoutání se ve vozidle!
Mnoho těhotných žen má obavy z použití pásů a často můžeme slyšet argumenty typu: "Mám strach, že uváznu v havarovaném vozidle…“, „Nechci tlakem pásů poškodit své dítě…“.

Jak se často krášlíme, byť jdeme nakoupit za roh do samoobsluhy nebo vyhodit odpadky, neváháme hazardovat s dvojím životem, svým a svého dítěte. Jak lacině pak znějí výmluvy : „Proč bych se poutala, vždyť nejedu daleko!“ nebo „Je to nepohodlné…“.
Vy možná jedete opatrně, ale copak se můžete spolehnout na jiné, kteří spěchají, nebo se dostanete do dopravní situace, kterou nemůžete při veškeré vůli ovládnout?

Právě proto, aby těhotné ženy, řidičky i spolujezdkyně, dbaly o svou bezpečnosti i život svých nenarozených dětí, vznikl projekt Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte. Již dva roky je možné nechat si vlepit do Průkazky pro těhotné instruktivní samolepku, která vám nenásilnou formou bude pokaždé připomínat bezpečné cestování díky správnému použití pásů.
„Je třeba, aby i lékaři informovali ženy o správném používání bezpečnostních pásů během těhotenství, protože instruované ženy je také mnohem častěji používají, a to správně,“ uvádí MUDr. Kepák, CSc. a dodává, „potěšující je i skutečnost, že informované ženy později myslí i na používání pásů u vlastních dětí, tato skutečnost byla prokázána.“

Kde samolepku dostanete?
Žádejte ji v poradně u svého gynekologa, a pokud ji Váš doktor ještě neobjednal, můžete ho požádat, aby tak učinil a příště Vám samolepku do průkazky vlepil. Nechte si také od svého doktora vysvětlit, jak se pásy správně upevňují.

Samolepka existuje i ve formě plakátu, který je možné umístit do čekáren těhotenských poraden, autoškol, mateřských center, agentur pro péči o matku a dítě, tělocvičen a všude tam, kde ji mají možnost prostudovat nastávající maminky i budoucí tatínkové a prarodiče. (Samolepka je patentově ošetřena a užitný vzor je evidován na Úřadu průmyslového vlastnictví Praha.)

Vězte, že...
* …připoutaná žena má 3x vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod
*…většina kolizí se odehraje do vzdálenosti 40 km od domova, a to při tak běžných činnostech, jako je cesta do zaměstnání, odvoz dětí do školy, nákupy,…
*…při správném použití pásu je nebezpečí poškození plodu minimální
*…je třeba se poutat jak na místě řidiče, tak i na místě spolujezdce, a to jak vepředu, tak i vzadu!
*…správně upnuté pásy probíhají následovně: ramenní pás leží pohodlně přes hrudník mezi prsy a spodní pás je situován co nejníže, pod dělohou

Pokud Vás projekt Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte zaujal a chcete se dozvědět více informací, neváhejte se obrátit na následující adresu: tamtéž je možné objednat instruktážní samolepky a plakáty:

MUDr. Jiří Kepák, CSc.
Gynekologické pracoviště
Úrazová nemocnice v Brně
Ponávka 6
662 50 Brno
tel/fax: 545 538 735
email: j.kepak@unbr.cz  

 
Reklama