Taková onemocnění bohužel vyžadují léčbu antibiotiky. V posledních letech kladou lékaři důraz na zdraví střev, které úzce souvisí s celkovou imunitou a zdravím. Díky antibiotikům je ale zdravé prostředí ve střevech narušeno a je třeba obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. S tím mohou pomoci probiotika.

Jak je to s užíváním probiotik při léčbě antibiotik? Oslovili jsme MUDr. Martinu Spaziererovou, která nám odpověděla na několik zajímavých otázek. Za její odpovědi ji děkujeme.
5c5ae7bed7b8aobrazek.png

Pokud předepisujete pacientovi antibiotika, bavíte se s ním o doplnění léčby probiotiky?

Ano, zejména u širokospektrých antibiotik. Doporučuji jako možnost, ne jako nutnost.

Doporučujete užívání probiotik při i po užívání antibiotik, nebo pouze po?

Některá antibiotika mikroflóru ve střevě narušují více než jiná.

Doporučujete je pacientům i jako prevenci?

Probiotické mikroorganismy jsou vlastně přirozenou součástí našeho organismu a udržují nejen „pořádek v našem střevě„, ale i dobré fungování imunity. Při řadě stavů (špatné stravovací zvyky, nemoc, infekce – průjem, zvracení) je tato rovnováha porušena a je potřeba ji pomoci obnovit, tzn. znovu osídlit střevo „hodnými“ mikroorganismy, které pak nedovolí těm „zlým„ se tam roztahovat a „dělat neplechu“.

Jak na probiotika, doplňky stravy vaši pacienti reagují? Koupí si je nebo jim to přijde zbytečné?

Většinou si je koupí, někteří počkají, až jestli jim bude špatně.  Běžná léčba respirační infekce – třeba zánětu průdušek u dítěte – totiž vyjde běžně na několik set korun, chápu, že další nemalá částka za probiotika může být pro dost lidí problém.

Věříte účinku probiotik, nebo je považujete za marketingový tah farmaceutických firem?

Věřím, protože, je to vědecky podložené, a tudíž objektivní, už pradávno. Je dokázáno, že úpravou střevní mikroflóry lze zlepšovat imunitu, a tudíž některé nemoci – třeba i atopický ekzém, alergie atd. Ve střevě je totiž významná část našeho imunitního systému. Nezapomeňme, že probiotické bakterie jsou ve střevě normálně přítomny, vytvářejí se tam díky prebiotické vláknině, kterou přijímáme ve stravě a která je obsažena i v mateřském mléce. (pozor na pojmy: probiotika x prebiotika). Např. při střevních infekcích – průjmu a zvracení – jsou dnes probiotika jediným správným lékem, kromě rehydratačních roztoků, a to jak u dětí, tak i u dospělých.

Doporučíte konkrétní značku probiotik pacientovi, nebo jej odkážete do lékárny s tím, aby si koupil nějaká probiotika?

Spíše odkážu do lékárny, lze se rozhodnout i s ohledem na cenu.

Na naše otázky odpovídala MUDr. Martina Spaziererová, pediatr, EUC Klinika Kladno

Probiotika jsou mikroorganismy, které tvoří přirozenou střevní mikroflóru, řídí správnou činnost střev a jsou klíčové nejen pro harmonické zažívání. Pokud jich střevní mikroflóra neobsahuje dostatek, střeva nepracují správně, což vede k dlouhodobým zažívacím obtížím. Jejich nedostatek se může projevit i dalšími, zdánlivě nesouvisejícími příznaky, jelikož více než polovina všech imunitních buněk organismu se nachází právě ve střevech. Pokud si vybíráte probiotika jako doplněk stravy, vybírejte takový, který obsahuje zároveň prebiotika (potravu pro probiotika) a skládá se z většího počtu probiotických kmenů. Co do počtu probiotických bakterií platí, že čím více, tím lépe.

Jak jste na tom vy? Pokud berete antibiotika, kupujete si také v lékárně s probiotiky?

Reklama