Použití tamponů a vložek je pro mnohé ženy osobní téma. My se zabýváme tématem tamponů a jejich výhod, proto jsme se vrátili k již uveřejněnému rozhovoru s gynekoložkou MUDr. Radkou Vetešníkovou-Koubovou. Ptali jsme se jí na několik otázek, které se v diskusích stále opakují a týkají se použití tamponů, a které jsou stále aktuální.

tamponsPaní doktorko, mám často vaginální mykózu. Nemůže mi tampon dráždit sliznici? Mám pocit, že když používám tampony, mám pak rychleji plíseň v pochvě.
Neměl by, podle nejnovějších studií je dokonce tampon při recidivujících zejména bakteriálních infekcích vhodnější než vložka. Zkuste o.b. optiBalance, tedy tampony, které i stabilizují poševní mikroflóru. Investice se opravdu vyplatí.

Když si beru tampon na noc - mám si jej v noci měnit? Jak dlouho může být v těle?
Může být zaveden max. 8 hodin, proto po noci je ho třeba vyměnit.

Mám vliv použití tamponů na délku menstruace? Mám pocit, že když používám tampony, trvá mi menstruace déle, než když používám normální vložky. Je to možné?
Ne, to není pravděpodobné, naopak ženy udávají zkrácení o půl až jeden den.

Stále tápu v označení velikosti tamponů. Velikosti jsou označeny podle savosti? Nebo je to podle velikosti pochvy?Já si třeba vůbec nekupuji ty malé tampony, protože po dvou porodech mám pochvu širší, ten malý tamponek mi velmi snadno proteče. Zase ale když už menstruace končí, nechce se mi brát ten velký tlustý tampon. Jak to výrobce myslel?
Menstruační krvácení není každý den menstruace stejně intenzivní: krvácení je obvykle silnější na začátku menstruace (během prvních 2-3 dní dojde k odtoku dvou třetin krve) a ke konci slabší. To je jedním z důvodů, proč jsou tampony vyráběny s různou absorpční schopností; pro dny silnějšího krvácení jsou vhodné tampony s vyšší absorpční schopností a pro dny slabšího krvácení jsou dostupné tampony s nižší absorpční schopností. Absorpční schopnost tamponu je indikována počtem kapiček na krabičce s tampony. Ženy by měly vždy používat tampon s nejnižší absorpcí, který vyhovuje potřebám jejich menstruačního krvácení.

Od jakého věku lze používat tampony? Může je mít má dcera, které je 11 a dostala první měsíčky? Bojí se je použít, raději má vložky.
Používání tamponu není nijak věkem omezeno a klidně můžete s dcerou vyzkoušet tampony mini, ideálně o.b., které mají nejklouzavější povrch, což je pro začátečnice ideální.

Reklama