kreditka-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

S nákupem v zahraničí je dobré zacházet podobně jako s nákupem na neznámém e-shopu. Zde je několik rad, které vám mohou zabezpečit to, že například nedopadnete jako naše čtenářka Leona, která na dovolené přišla o všechny peníze, které měla na svém účtu.

Směnárna nebo bankomat?

V zásadě máte dvě možnosti – buď si hotovost směníte nebo vyberete z bankomatu. My doporučujeme tu druhou možnost. A nejen proto, že si ušetříte cestu do směnárny, což je čas, který se vám při posledním dobalování zavazadel bude určitě hodit. U některých exotických měn to ostatně ani jinak nepůjde, neboť v běžné české směnárně nejsou k dostání.

U své banky nebo poskytovatele platebních služeb snadno zjistíte, kolik vás bude stát výběr v zahraničí – banky dnes nabízejí dobré kurzy, ve směnárně si nepolepšíte. Stejně tak je u bankomatu oproti směnárně značně snížena pravděpodobnost podvodu,“ vysvětluje Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay. „V některých zemích může být problém chybějící možnost využít bezkontaktní platbu. To ale poznáte už na letišti. Pokud letištní bankomaty umožňují bezkontaktní výběr, pak jej umožňují i terminály v místních podnicích.

Pozor na dynamic currency conversion (DCC)

Rozhodnete-li se pro výběr z bankomatu, setkáte se při tom s otázkou, zda si přejete měnu převést na české koruny. Na první pohled logičtější varianta, která bývá i označena tak, aby vypadala lákavěji, ovšem pravděpodobně nebude výhodná. Číhá na vás totiž past jménem DCC (zkratka z anglického dynamic currency conversion, tedy dynamický převod měny). To je převod měny z vašeho účtu před výběrem dle kurzu místní banky, který ovšem bude dražší než převod dle kurzu vaší banky. Možnost může být označená i jinak – třeba „Withdrawal in CZK“ (výběr v korunách) nebo „You may be charged in CZK“ (může vám být účtováno v korunách).

Volte vždy možnost, kde je v textu uvedený název místní měny, kterou chcete vybrat. Když si nejste jistí, vyberte možnost, která působí méně lákavě – je označena červeně, je na obrazovce vlevo, je menším písmem, je označena „NE“. Jinak by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení – vyberete sice požadovanou částku, ale z účtu vám zmizí daleko více prostředků. Na vině nebudou lupiči, ale zlomyslné účetnictví.  V dynamické směně dle kurzu ve vaší měně je totiž zahrnut i zisk provozovatele bankomatu.

Názornou ukázku (na bankomatu ATM, které jsou rozmístěny v turistických destinacích po celém světě) můžete vidět na videu, které mají na svém YouTube kanálu Kluci z Prahy. Janek Rubeš zde právě tento trik na bankomatech popisuje.

Pár drobných po kapsách, zbytek v bezpečí

Pokud se vydáte do některého z hlavních měst po EU, můžete se spolehnout, že ve většině místních obchodů a restaurací bude možnost platit kartou. I tak se ale může stát (například v letoviscích mimo EU), že kartou nezaplatíte v některých restauracích (ostatně ani u nás se kartou nedá zaplatit ve všech restauracích), malých obchůdcích či stáncích s jídlem.

Není tedy doporučováno cestovat zcela bez hotovosti. Na druhou stranu byste si s sebou ale neměli brát nějaké větší množství hotovosti, a pokud už jste si ho před cestou opatřili, nenoste všechno u sebe. Většina hotovosti by měla zůstat v bezpečí v trezoru v hotelovém pokoji.

Jak velkou „nouzovou rezervu“ u sebe nosit? Vezměte si obnos, který vám umožní bez problému vystačit 24 hodin. Pořídíte za něj potraviny a v případě nouze ubytování. Navíc můžete počítat s tím, že zejména v blízkovýchodních destinacích si pravděpodobně vyzkoušíte tradiční smlouvání o ceně, a to se s platební kartou dělá špatně.

Kartu s veškerými úsporami nechte doma

Pravděpodobně víte, že v době rostoucích nároků na kyberbezpečnost není dobré držet všechny prostředky na jednom místě. Pryč je doba skrýší pod matrací a tajných přihrádek. Ale i u bezhotovostních prostředků platí pravidlo, že není dobré mít všechny prostředky na jednom místě. Vyrazit na dovolenou s rodinnými úsporami je ten nejlepší způsob, jak o ně přijít. A to ne proto, že by se rozkutálely za atrakce, na které vaše děti naláká zkušený místní plavčík, který zkrátka ví, jak prodávat.

Dobrým zvykem v rámci finanční gramotnosti je mít jeden účet a kartu vyčleněny pouze na nákupy na e-shopech. Na tomto účtu by pak neměl být uložen velký obnos, nastaven vysoký denní limit nebo povolen kontokorent,“ říká Tomáš Krásný.

Virtuální kartu získáte během pár minut a umožní vám rychlé blokování

Poskytovatelé platebních služeb dnes už takřka bez výjimky nabízí možnost zřízení virtuální platební karty k vašemu účtu. V čem je lepší než ta plastová? Když už se pro ni rozhodnete, získáte ji během chvilky a nemusíte čekat na doručení té plastové. Virtuální platební kartu je také možné v případě zneužití zablokovat v reálném čase prostřednictvím vašeho telefonu. A během několika minut můžete mít novou a platit dál.

Pozor na nechtěné zálohy

Častou praktikou zejména ubytovacích služeb a půjčoven je automatické stahování záloh. Jakmile záloha jednou odejde, je obtížné ji dostat zpět, i když vůbec neměla být součástí celé transakce.

Chytré hodinky nebo alespoň rychlé blokování

Pokud využíváte tuto technologickou vymoženost, zásadně tím ztížíte práci kapsářům. U modelů, které podporují technologii eSIM, odpadá dokonce i starost o hlídání batohu na pláži, až si budete chtít jít zaplavat – telefon můžete klidně nechat v hotelovém trezoru. I v případě, že jste příznivcem klasického hodinového strojku, odborníci doporučují virtuální platební kartu oproti té fyzické. Pro případného zloděje bude obtížné s ní zaplatit bez ověření vaší tváří nebo otiskem prstu. Jak již bylo řečeno, virtuální kartu ihned zablokujete.

placeni-hodinkami.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zlatý hřeb: Nedávejte kartu z ruky

A nakonec osvědčené pravidlo, které je ale stále platné. Nikdy nedávejte kartu z ruky. V takovém případě může podvodník vaši kartu okopírovat a údaje z ní využít při platbě přes nezabezpečenou platební bránu. Není radno ji ani nikam pokládat – citlivá data rozklíčuje během vteřiny i kamera smartphonu s vysokým rozlišením.

Zkušenost čtenářky Leony:Na dovolené v Indonésii se mi stalo, že jsem vybrala peníze z bankomatu, který ani nevypadal nijak podezřele, a i přesto mi z účtu po pár dnech zmizely všechny peníze. Musela jsem okamžitě zablokovat kartu a kdyby tam se mnou nebyl přítel, nevím, co bych dělala, protože by mi z domova ani nemohl nikdo nic poslat. Byl to šok, ale teď už vím, že se vyplatí mít u sebe hotovost a také mít peníze rozdělené na víc účtů právě pro tyto případy. Banky jsou ale spolehlivé a všechny peníze mi byly po prověření vráceny.

Zdroj info: Tiskové materiály Skip Pay/ Tomáš Krásný, Janek Rubeš, YouTube kanál Kluci z Prahy, respondentka Leona

Reklama