Tuky jsou jednou ze základních živin (spolu s bílkovinami a sacharidy) a jsou pro náš organizmus nezbytně důležité. Jsou stavební složkou důležitých hormonů, pomáhají udržovat tělesnou teplotu, chrání orgány před mechanickým poškozením.

Tuky jsou také důležité pro využití vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K). V naší stravě by měly tuky tvořit 30 – 35 % z celkové denní přijaté energie. Pouze 1/3 by měla být hrazena tuky živočišnými, a to jak v podobě zjevné (máslo, sádlo, škvarky, slanina, lůj), tak v podobě skryté (uzeniny, tučné maso, tučné mléčné výrobky).

 

V těchto tucích převažují tzv. nasycené mastné kyseliny, které podporují zvyšování cholesterolu a také samy cholesterol obsahují. Zbývající 2/3 by měly tvořit kvalitní tuky rostlinné (rostlinné tuky a oleje). V těch naopak převažují tzv. nenasycené mastné kyseliny, které podporují snižování cholesterolu.

 

Rostlinné tuky cholesterol neobsahují. Do skupiny nenasycených kyselin patří také polynenasycené mastné kyseliny, mezi které zahrnujeme tzv. n-6 a n-3 kyseliny. Ty jsou pro naše zdraví velmi důležité – jsou esenciální – tedy takové, které si náš organizmus nedokáže vytvořit a musíme je dodávat stravou.

 

V popředí zájmů odborníků jsou zejména n-3 mastné kyseliny, u kterých bylo prokázáno, že mají příznivý vliv na náš srdečně-cévní systém, pomáhají snižovat riziko náhlých srdečních příhod a měli bychom jich mít tedy ve stravě dostatek. Tyto n-3 mastné kyseliny najdeme zejména v rybím tuku (má jiné složení než ostatní živočišné tuky, převažují v něm prospěšné nenasycené mastné kyseliny), v rostlinných olejích, ořechách, v listové zelenině a rostlinných tucích, kde bylo množství n-3 kyselin navýšeno.

 

Mastné kyseliny jsou základní stavební jednotkou tuků a jejich jednotlivé typy mají odlišný vliv na naše zdraví:

 

Nasycené mastné kyseliny

převažují v tucích živočišného původu. Tento typ mastných kyselin zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím i riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Přestože je naše tělo potřebuje, měli bychom jich konzumovat co nejméně.

 

Mononenasycené mastné kyseliny

velký podíl těchto kyselin je v rostlinných olejích. Jsou v působení na hladinu cholesterolu spíše neutrální, pro naše zdraví jsou však důležité. Pozitivní vliv je zaznamenáván v případech, kdy nahradí ve stravě nasycené mastné kyseliny.

 

Polynenasycené mastné kyseliny

– nejvíce jsou obsaženy v tucích rostlinného původu a v rybím tuku. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a snižovat riziko vzniku krevních sraženin. Mají významnou úlohu v prevenci srdečně-cévních onemocnění. Tělo si polynenasycené mastné kyseliny samo vytvořit neumí, proto je musíme přijímat stravou.

 

Transmastné kyseliny

- podílejí se na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Vznikaly při starších technologických postupech výroby, kterými se ztužovaly rostlinné oleje a vyráběly se rostlinné tuky. V menším množství jsou přítomny i v mléčném tuku. Nejmodernější výrobní postup – tzv. interesterifikace - zabraňuje vzniku transmastných kyselin.

 

Vedle mastných kyselin mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém také vitaminy B6, B12
a kyselina listová, a to nejen u nastávajících maminek. Proto bychom měli naši stravu o tyto vitaminy obohacovat. Řešením je buď zvýšený příjem potravin tyto vitaminy obsahující (listová zelenina, banány, losos, hovězí maso, drůbež, vejce), vitaminové doplňky anebo pouhá záměna běžného rostlinného tuku za Floru či Floru Light, která je obohacena o vitaminy B6, B12 i kyselinu listovou. V případě, že již máte problémy se zvýšenou hladinou cholesterolu, jedním z rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, vedle úpravy jídelníčku doporučujeme zařadit Floru pro.activ, která jako jediná na českém trhu díky obsahu rostlinných sterolů výrazně hladinu cholesterolu snižuje. Při pravidelné konzumaci 3 porcí tohoto rostlinného tuku denně (cca 3 namazané krajíce chleba) je možné snížit hladinu cholesterolu během 3 týdnů v průměru o 10 %.

 

Kvalitní rostlinné tuky pozitivně ovlivňují naše zdraví. Důležitý je nejen výběr jednotlivých tuků, ale také jejich použití. Do salátů se nejlépe hodí oleje lisované za studena (oleje nejvyšší kvality, které si zachovávají všechny cenné látky) – ne nadarmo se v zemích kolem Středozemního moře, kde jsou saláty základem kuchyně a nejnižší úmrtnost na srdečně-cévní onemocnění, používá výhradně olivový olej.

 

Další pokrmy studené kuchyně lze připravit za použití nízkotučných rostlinných tuků, které jsou vhodné i pro redukční diety. Nízkotučné rostlinné tuky nejsou vhodné pro teplou kuchyni, neboť tepelnou úpravou se znehodnocují.

 

Na vaření, dušení, pečení apod. můžeme použít tuk určený pro tento typ úpravy potravin – rostlinný olej či rostlinný tuk, obsahující vyšší procento tuku. Vhodný tuk je třeba vybrat i na smažení
a fritování, pro tyto kuchyňské technologie jsou dnes vyráběny speciální tuky.

 

 

Příklady použití jednotlivých tuků

Studená kuchyně

 Použití

Druh tuku

mazání na pečivo a chléb, příprava pomazánek

rostlinné tuky s obsahem tuku 20-80%, např. Flora, Flora Light, Flora pro.activ, Bertolli margarín, Perla, Rama Máslová, Rama Classic, Rama Linie, Perla Tip

příprava salátů a majonéz

rostlinné oleje (např. olivový olej Bertolli)

příprava krémů a náplní

rostlinné tuky s obsahem tuku minimálně 40%, např. Flora, Flora Light, Bertolli margarín, Rama Classic, Rama Máslová, Rama Linie, Hera, Perla

maštění hotových pokrmů

rostlinné oleje (např. olivový), Flora, Flora Light, Flora pro.activ, Bertolli margarín, Perla, Rama Máslová, Rama Classic, Rama Linie, Perla Tip

Teplá kuchyně

 Použití

Druh tuku

krátkodobé tepelné úpravy pokrmů, zejména krátkodobé smažení

rostlinné oleje a rostlinné tuky s obsahem tuku 70% a více, např. Flora, Rama Classic, Hera, Rama Máslová, Bertolli Clasicco

dušení, pečení masa

rostlinné oleje a rostlinné tuky s obsahem tuku 70% a více, např. Flora, Rama Classic, Hera, Rama Máslová, Bertolli Classico

smažení a fritování

rostlinné oleje a pokrmové tuky vhodné na smažení a fritování (např. Rama Culinesse), Bertolli Classico

Moučníky

 Použití

Druh tuku

pečení moučníků a cukroví

rostlinné tuky na pečení, např. Hera, popř. rostlinné tuky s obsahem tuku 70% a více, např. Flora, Rama Máslová, Rama Classic, Bertolli Classico

polevy

100% rostlinné tuky, rostlinné tuky s obsahem tuku 70% a více, např. Flora, Hera, Rama Máslová, Rama Classic

 

Bude-li Vás o tucích a jejich použití cokoli zajímat, obraťte se na nutriční terapeutky z bezplatné Informační linky Flora 800 175 324 anebo navštivte webové stránky www.flora.cz.

 

Věra Králová, nutriční terapeutka

bezplatná Informační linka Flory 800 175 324

 

Reklama