Není psaní jako psaní. Přesto se nejspíš shodneme na tom, že za běžných okolností a v bdělém stavu naprostá většina z nás ví přesně, co píše. Jako já právě teď tento text, vy možná za chvíli komentář pod něj. Akce probouzí reakci, myšlenka prsty na klávesnici nebo ruku na papíře. Přesto existují výjimky (ty pod vlivem omamných látek nepočítám), kdy osoba píšící věty na papír – nebo moderněji na monitor počítače – údajně netuší, co a proč píše. Tento fenomén se nazývá automatické psaní (v případě kreslení automatická kresba) a je předmětem neutuchajícího zájmu široké i odbornější a specificky zaměřené veřejnosti.

wr.jpg
Foto: Shutterstock

Automatické psaní bývá definováno různě

Pravdou zůstává, že termín automatické psaní se používá pro více různých procesů. Setkat se můžete s tvrzením, že jde o fenomén napojení na astrální bytost, která prostřednictvím svého média (zapisovatele) posílá vzkazy. Ty mohou být jak globálního, tak individuálního charakteru, tedy poskytující obecnou informaci, stejně ale také odpověď na konkrétní otázku či problém tazatele. Napojit se lze i na zemřelé, kteří v tomto smyslu fungují podobně – předávají vzkazy a odpovídají na případné dotazy.

Automatické psaní může mít také podobu rychlého a nekontrolovaného psaní bez asistence rozumu, kdy se na povrch dostávají věci z podvědomí, hlubší myšlenky, ale i potlačené vzpomínky. Dotyčný je napojený na svůj vnitřní svět a prostřednictvím automatického psaní poznává sám sebe. Může jít o jeden ze způsobů osobního růstu, stejně jako o účinnou autoterapii či psychoterapii. Nakonec právě s touto metodou řada psychoterapeutů pracuje.

Fenomén automatického psaní zaznamenal největší boom ve druhé polovině 19. století. Jedním z nejznámějších případů, který následně zkoumala řada badatelů, byl případ Angličanky, na kterou se měl napojit duch zavražděné mladé dívky jménem Patience. Ta jí postupně diktovala nejrůznější vzkazy a podávala informace ze záhrobí, které postupem času získaly podobu básní a později i románů nejen z dob tehdejší Anglie. Podobných případů bylo v průběhu času zaznamenáno víc.

HeleneSmith-martien01.jpg
Foto: Medijní písmo pořízené médiem Hélène Smith na seanci (ilustrační foto)
Hélène Smith, Public domain, via Wikimedia Commons

Díky automatické kresbě lze určit diagnózu

Automatické psaní využívá dodnes řada léčitelů – parapsychologů, především k určení správné diagnózy. To se často prolíná s automatickou kresbou, díky níž lze najít problematické místo na těle klienta – pacienta. Léčitel se v rámci takového procesu napojí na vyšší vědomí a nechá jeho prostřednictvím vést svou ruku po papíře, na kterém předtím načrtnul postavu nemocného. Díky automatické kresbě je pak schopen určit problém, protože je na obrázku – aniž by si to uvědomoval – označí.

V rámci fenoménu automatického psaní byly rovněž v historii zaznamenány případy, kdy „napojení“ lidé psali či hovořili v jazyce, který za bdělého stavu neovládali. Mnohdy byly tímto způsobem předány velmi překvapivé informace, například z dob, ve kterých dotyčný člověk, který informace tímto způsobem poskytoval, nežil a ani je nemohl znát.

Ať už se na automatické psaní a kresbu díváte jakkoli, jedno je jisté. V historii lze dohledat několik velmi zajímavých případů, nad kterými rozum zůstává stát. A jako všude a v každé oblasti, i tady existují podvodníci a lidé, kteří zneužívají důvěry ostatních.

Čtěte také:

Zdroje: psycnet.apa.org, ivc.lib.rochester.eduraizok.medium.com