Chystá se velká sláva! Bílý dům v noci na pátek oficiálně oznámil, že americký prezident Barack Obama se 4. a 5. dubna v Praze setká s představiteli České republiky a se šéfy států Evropské unie.

Cílem schůzky má být budování silnějšího partnerství mezi USA a EU, které umožní lépe společně čelit sdíleným problémům. Prezidenta bude doprovázet jeho manželka Michelle.

Obamovu cestu do Prahy na neformální summit EU–USA oznámil už téměř před týdnem český premiér Mirek Topolánek. Americká strana se ale dosud k chystané návštěvě Prahy nevyjadřovala.

Topolánek začátkem týdne bez dalších podrobností uvedl, že Obama v Praze přednese „evropský projev roku“. Podle dosavadních informací z Prahy by se mělo uskutečnit také jednání Obamy s Topolánkem a setkání prezidentů obou zemí.

Oficiální pozvání do Prahy zaslal Obamovi český prezident Václav Klaus ihned po jeho inauguraci 21. ledna.

Česká veřejnost i politická scéna očekávají, že Obama v Praze nastíní plány nové americké administrativy s výstavbou protiraketové obrany Spojených států, jejíž součástí by měl být i radar v Brdech a základna s deseti obrannými raketami v Polsku.

Reklama