Vlevo asijská prodejna 499 Kč, vpravo značkový e-shop 2 200 Kč

Problém průměrných značek

Zásadní zjištění rozhodně není to, že se na trhu objevují dokonalé napodobeniny výrobků, které najdeme na běžných „značkových“ e-shopech. Jde o to, že kvalita bot průměrných značek z e-shopu a z asijské prodejny bývá leckdy zcela stejná, cena se však liší. Devadesát procent takových bot se totiž vyrábí v Číně. Netřeba se tady ptát, odkud bota je, ale kdo si ji nechal ve fabrice vyrobit. Průměrné značky (New Yorker, Ego, Stradivarius, Cropp, River Island, Mango) nabízející boty cca do 1 300 Kč budou mít fabriku hned vedle té, kde se vyrábí ty, co se prodávají v asijských prodejnách, často to ale vypadá tak, že mají fabriku stejnou a jeden sklad. Průměrné značky, které navíc nejsou například zaměřené ani na výrobu bot, ale spíše na oblečení, prodávají své zboží na e-shopech okolo 1 700 Kč. V asijských prodejnách ten samý produkt, stejné kvality, najdeme za 500 Kč. Verdikt je tedy následující: Pokud musíte mít boty ušité z rozemletých PET lahví, netrapte svou peněženku a s klidem vyrazte do asijské tržnice.

Vlevo asijská prodejna 499 Kč, vpravo značkový eshop 1 800 Kč


Z osobních zkušeností máme třeba takovou, že nám z evropského nejmenovaného e-shopu přišla bota průměrné značky, která na obrázku vypadala kvalitně, ale ve skutečnosti byla tenká jako papír, bylo jasné, že se okamžitě oddělí od podrážky a co bylo nejlepší – v jedné chyběl jazyk. I mistr švec se někdy utne…

Napodobeninu kvality nekupujte

I když je většina bot napodobeninami napodobenin, občas se stane, že je bota z asijských prodejen opravdu přímou napodobeninou kvalitní značky. Takovou botu určitě nekupujte, protože kvalita se v tomto případě rozhodně nedá srovnávat. Jde například o boty značky Dr. Martens, které stojí okolo dvou až tří tisíc, ale ze zkušenosti víme, že vydrží roky, protože se vyrábí převážně z kůže. Ty z PET lahví však na první pohled vypadají skoro stejně. Posuďte samy.

Vlevo asijská prodejna 899 Kč, vpravo značkový eshop, Dr. Martens 3 600 Kč


Vsaďte na kvalitu

I když se většina z nás bohužel nevyhne nakupování věcí z Číny, co se týče bot, vsaďte raději na kvalitu. Zvláště pak u těch, které budete nosit nejčastěji, což je u jednoduchých černých šněrovacích bot pravděpodobné. Ty průměrných značek z jakýchkoliv e-shopů, ale samozřejmě i z kamenných obchodů či z asijských prodejen, se vám stejně brzy rozpadnou. Naschvál, když to budete nejméně čekat – třeba při chůzi.

Shrnutí
1. Průměrné značky vyrábí nekvalitní boty, které jsou kvalitou stejné jako ty z asijských prodejen.
2. Pokud si chcete tedy koupit boty například z New Yorkeru, kupte si klidně stejné v asijské prodejně. Boty se rozpadnou stejně rychle, vy ušetříte.
3. Kupujte si raději kvalitní boty a ušetřete na něčem jiném! Nohy vás musí nosit celý život.

Reklama