solarium

Už před lety se v tisku objevily spekulace, že opalování v soláriích je zřejmě ještě škodlivější než pod samotným sluncem, do té doby tomu bylo naopak. Nyní se odborníci nechali slyšet, že o škodlivosti solárií už není žádných pochyb. A co víc, jejich pravidelné návštěvy zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže až o 75 procent. Opalování se tak v žebříčku nebezpečnosti vyrovná kouření nebo vdechování azbestových zplodin.

Agentury včera informovaly o varování Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), podle něhož jsou solária nade vší pochybnost karcinogenní. Podle některých studií nezpůsobují solárka jen rakovinu kůže, ale souvisí i se vznikem očních zhoubných nádorů.

Už dřívější studie prokázala, že ultrafialové paprsky jsou podle všeho mnohem škodlivější než sluneční záření. Podle závěrů britských lékařů ultrafialové paprsky ničí DNA kožních buněk, čímž urychlují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže.

Své tvrzení lékaři nyní podkládají dalšími provedenými výzkumy, z nichž vyplynulo, že těm, kteří se pravidelně slunili v soláriu již před 30. rokem života, hrozí mnohem vyšší riziko vzniku melanomu, což je vysoce agresivní zhoubný nádor kůže. Rakovina kůže hrozí příznivcům solária až o 75 procent více než těm, kteří do solárka nechodí.

Nemáte důkazy, tvrdí provozovatelé

Provozovatelé solárií se k tomuto tvrzení staví odmítavě. Argumentují tím, že přímá spojitost mezi umělým sluněním a rakovinou kůže nebyla stále prokázána.

 „Chcete se zdravě a šetrně opálit? Přijďte do našeho solárního studia.“
 „Získejte barvu pokožky, která posílí pocit zdraví vlastního těla a Vaše sebevědomí.“
 Těmito slovy lákají své návštěvníky česká solární studia.

Možná by byl pravdivější slogan „Rakovina již od 2,50 Kč za minutu!“ Podle zjištění české obchodní inspekce, která nedávno namátkově kontrolovala naše solária v doprovodu kontrolorů z EU, má šest z osmi solárií nevyhovující zařízení. Tato solária vykazují nežádoucí hodnoty UV záření, které jsou v rozporu s přísnými pravidly EU.  Podle ústřední ředitelky České obchodní inspekce Jany Příhodové jde jen o špičku ledovce. „V té mase solárií v Praze a středních Čechách je to jen kapka v moři,“ prohlásila. Koncem loňského roku ČOI kontrolovala 26 provozoven, 17 jich neprošlo. Jména provozoven, kde byly zjištěny nedostatky, však inspekce tají.

Do solárka s občankou

Lékaři v Anglii, Německu, Irsku i v České republice zvažují, že navrhnou zákaz vstupu do solárií nezletilým osobám. V některých Evropských státech už zákaz platí. Například ve Francii a Španělsku se osoby mladší 18 let do solárka nedostanou.

solariumSolária na mince chtějí někteří britští odborníci zrušit úplně. „Samoobslužná opalovací lůžka na mince musejí být zakázána. Používají je děti, a přitom tam není nastaven žádný časový limit. To může vést k vážným zdravotním problémům včetně rakoviny kůže,“ prohlásila Nina Goadová z Britské asociace dermatologů.

Lékařka tak reagovala v souvislosti s případem, kdy se právě v tomto zařízení vážně popálila teprve desetiletá školačka. Ta strávila na opalovacím lůžku 16 minut a utrpěla popáleniny na 70 procentech těla. Lékaři, kteří dívku ošetřovali tvrdí, že kdyby zůstala ještě o dvě minuty déle, museli by poškozenou tkáň transplantovat. Školačka se v následujících deseti letech nesmí vůbec dostat do styku s přímým slunečním světlem.

Opatrní buďte i na slunci

Pokud jste se rozhodla dát přednost sluníčku, i tady je důležité mít na paměti několik důležitých pravidel.

  • Odstraňte všechny kosmetické přípravky, deodoranty, parfémy atd., protože tyto ve spojení s UV světlem mohou způsobit podráždění kůže, a dokonce i vyvolat alergické reakce. Odstraňte také šperky.
  • Pokožku zhruba 30 minut před opalováním namazejte ochranných krémem s UV faktorem vyšším než 6 (nižší jsou považovány ze neúčinné). V letních měsících se doporučuje faktor alespoň 20, u moře 30 a více
  • Na sluníčko nechoďte mezi 11-15 hodinou
  • Slunci se nevystavujte déle než 20-30 minut. Po uplynutí této doby jděte na stejně dlouhý čas do stínu.
  • Oči chraňte brýlemi s UV filtrem
  • Po opalování ošetřete pokožku hydratačním přípravkem
  • Nevystavujte se slunci, pokud užíváte antibiotika nebo jiné léky, které v kombinaci s UV zářením vyvolávají nežádoucí reakce.

Opalujete se? Chodíte do solárka, nebo dáváte přednost sluníčku?