Katar konečně zaslal českému ministerstvu spravedlnosti oficiální rozhodnutí, kterým tamní prokuratura zastavila stíhání prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami.

Pražský městský soud by teď případ mohl na základě zaslaného rozhodnutí znovu otevřít. Musí však dokument nejprve přeložit z arabštiny. Překlad by mohl být hotový už tento týden.

Dnes vysmátý katarský princ Hámid bin Abdal Sání... Člen katarské královské rodiny Sání byl v létě 2005 Obvodním soudem pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru.

Soud a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

...a dnes i včera vysmátý exministr Pavel NěmecSání byl propuštěn z vazby a odcestoval do Kataru. Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, osm dnů strávil ve vazbě a poté byl několik měsíců vyšetřován. Katarský prokurátor pak ale princovo stíhání zastavil.

Katar se zasláním oficiálního rozhodnutí dlouho otálel, ministerstvo spravedlnosti mu muselo případ urgovat. Letos v únoru dokument konečně dorazil.

Soud má v zásadě jen dvě možnosti, jak dál v kauze Katar postupovat: Buď se spokojí s tím, jak případ vyřešila katarská strana, nebo její postup vyhodnotí jako nedostatečný.

A co exministr Němec? Co jeho svědomí?

Reklama