Alena je útlá žena, na první pohled snad až příliš křehká. Zdání však často klame, protože uvnitř drobného těla se ukrývá ohromné množství netušené energie. Jinak by to ani nešlo, vždyť jí život klade do cesty překážku za překážkou.

Foto: Shutterstock

Byli jsme zdánlivě ideální pár

Rozvedla se už před lety. Bývalý manžel podnikal a rodina o peníze nikdy neměla nouzi. Cestovali po světě a na první pohled se jevili jako ideální pár. „Byla jsem v pátém měsíci těhotenství, když jsme se s Liborem poznali. Předchozí partner a otec mé první dcery odešel krátce po zjištění, že čekám mimino,“ vzpomíná Alena. „Vzali jsme se tři měsíce po narození Elišky. Byla jsem mu vnitřně hodně zavázaná, protože se ujal pro něj úplně cizího dítěte…“

Rodina žila několik let naoko šťastně. Alena nepracovala, starala se o domácnost a malou dceru. Na cestě bylo druhé dítě a vše se zdánlivě dařilo. „To, že Libor pil čím dál víc jsem přisuzovala pracovnímu vytížení a popravdě jsem to i záměrně přehlížela. Když jsem byla v devátém měsíci s Luckou, naší společnou dcerou, přišel v hrozném stavu domů a slovně i fyzicky mě napadl. Utekla jsem a noc strávila zamčená v koupelně,“ vypráví Alena. Situace se zhoršovala a opileckých výstupů bylo čím dál víc.

Jako muž se mi hnusil

„Už jsem s ním nedokázala spát. Postupem času se mi jako muž zprotivil, přestal mě přitahovat. Naopak, představa, že se mě dotýká, ve mně probouzela odpor a často až žaludeční nevolnost,“ svěřuje se. Stav se vyhrotil a Libor si logicky našel milenku. „Rodinu už nemělo smysl dále násilím držet pohromadě a Libor podal žádost o rozvod. Byl zlý na mě i na děti a začalo ještě větší peklo.“ Alena opakovaně zažívala kontroly ze sociálky, zůstala bez prostředků, bez auta a možnosti se účinně bránit. Bývalý manžel přepsal většinu svého majetku na druhou manželku, aby bývalá žena nemohla vymáhat vyšší alimenty.

Na všechno jsem zústala úplně sama

V tu dobu začaly i problémy s Lucií, jejich společnou dcerou. „Dceři byla diagnostikována porucha pozornosti ADHD a ve škole to byla čím dál větší potíž. Chodily jsme pravidelně k dětskému psychologovi, snažila jsem se… Jenomže jsem byla na všechno sama a strašně mi chyběla pomoc z druhé strany, opora a rameno, na které mohu položit hlavu…“, konstatuje Alena smutně.

Dva roky po rozvodu nedokázala navázat žádný vztah, ale když si vytvořila profil na jedné z internetových seznamek, situace se otočila. O mužskou pozornost neměla nouzi a randění bylo téměř na denním pořádku. „Byla jsem jako šílená. Tak moc jsem si přála muže, až se to přehouplo do extrému. Asi jsem moc tlačila na pilu a většinu potenciálních partnerů vystrašila. Žádný vztah dlouho nevydržel a já byla o to opuštěnější,“ přiznává.

Byla agresivní, jindy mě citově vydírala

Starší Eliška se před rokem odstěhovala, Lucie začala dospívat. Z živého dítěte s výchovnými problémy se stala mladá atraktivní slečna s vlastní hlavou. „Lucka se chytla nevhodné party, začala pít, kouřit, občas přičichla i k nějaké droze. Mimo jiné se jí podařilo nadělat dluhy za telefon, které šly do tisíců. Začala kašlat na školu, občas ani nepřišla domů. Nejednou jsem byla na policii,“ svěřuje se Alena. Situace došla až k tomu, že se Lucie ocitla na dětském detoxikačním oddělení a odtud měla směřovat do jednoho z dětských nápravných zařízení. „Byla agresivní, zlá, jindy mě citově vydírala, vyhrožovala i sebevraždou. Nevěděla jsem si rady. Ze všeho vinila mě.“

Díky koroně nedokončila léčbu

Lucie do centra nastoupila loni na podzim. Vše se zdálo být na dobré cestě, kdyby nepřišla nová vládní opatření kvůli koronaviru. „Dceru mi poslali domů s tím, že zařízení je dočasně uzavřeno. Dostala jsem instrukce, rady, co dělat, jak k dceři přistupovat. Obě se snažíme, každá po svém… Někdy to jde lépe, jindy hůř. A jsou dny, kdy to nejde vůbec,“ vypráví Alena.

Z neúspěchu viním sebe

„Přemýšlím, kde jsem udělala chybu. A je mi smutno, protože kdybych v tom kritickém období tak urputně nehledala chlapa, možná bych dnes měla k Lucce blíž. Jenomže já se cítila tak strašně opuštěná,“ shrnuje tiše. „Teď nemám nic než dluhy, protože ani má práce, úklid v domácnostech, nefunguje tak, jak bych si přála. Nemám doplacené sociální pojištění, splácím půjčku na auto. Hledám cestu k dceři a na všechno jsem úplně sama, “ uzavírá neslavnou bilanci Alena.

Reklama