Rhodiola rosea (rozchodnice růžová) je nenápadná rostlina, která je příbuzná rozchodníků, tlustic, netřesků… takže byste ji očekávali spíše ve skalkách nebo alpiniích. Její druhové jméno „růžová“ nikterak nesouvisí s její barvou nýbrž s vůní, je totiž velice příjemně cítit po růžích. Rozchodnice růžová je v České republice jediným druhem rozchodnice, a navíc je kriticky ohrožená. Hojně se a vyskytuje především v arktických a vysokohorských oblastech severní polokoule, od Sibiře přes Skandinávii až po arktické oblasti Kanady.

pa.jpg

Účinné látky, obsažené v této léčivé rostlině jsou zařazeny mezi takzvané adaptogeny. Rhodiola rosea byla již v historii pro své posilující a povzbuzující účinky vyhledávána a ceněna. Používali ji již antičtí Řekové a například i Vikingové. Z historických pramenů se dochovaly informace o tom, že Vikingové užívali rozchodnici k posílení před těžkou fyzickou námahou a bojem. Také při dlouhých a náročných výpravách žvýkali její kořeny.

Rozchodnice byla dobře známá také v Číně a v oblastech Sibiře. Již tehdy byla využívána k podpoře fyzického i duševního výkonu. Říkalo se jí růžový kořen nebo polární kořen, ale dokonce i zlatý kořen, což odráží její význam.

Víte co znamená termín „ adaptogen“?

Termín adaptogen poprvé použil a zavedl ruský vědec Nikolaj Lazarev, který také specifikoval, co musí rostlinné látky, řazené mezi adaptogeny, splňovat. Adaptogenní rostlinné, léčivé látky jsou jedinečné ve své schopnosti udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému a pomáhají organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí. V praxi to znamená, že zvyšují odolnost organismu proti nepříznivým vlivům prostředí prostřednictvím široké škály fyzikálních, chemických a biochemických faktorů a celkově normalizují a zlepšují stav organismu a nesmí mít žádné vedlejší, negativní účinky.

pa2.jpg

Kromě únavy a fyzické či mentální zdatnosti jsou studie v současné době zaměřené také na vliv adaptogenů na délku života, ale uplatňují se také v prevenci některých onemocnění srdce, cukrovky. Dále se používají se jako podpůrné prostředky při léčbě neurologických a psychiatrických onemocnění. Četné studie se věnují také zlepšení sportovního výkonu nebo regeneraci po sportu.

Pokud vás rozchodnice svými účinky zaujala, můžete vyzkoušet načerpat energii s léčivým přípravkem Vitango, který je jediným svého druhu na trhu v České republice. Obsahuje totiž standardizovaný extrakt z této rostliny ve farmaceutické kvalitě. Vitango zvyšuje odolnost vůči různým typům stresových stavů. Zlepšuje totiž tvorbu energie v buňkách a pomáhá tak snížit duševní a fyzickou únavu. Normalizuje také vyplavování stresových hormonů a tím ulevuje od projevů stresu.

Vitango může být vašim ideálním, přírodním pomocníkem při náročných činnostech spojených s vysokou fyzickou a psychickou zátěží.

Více si o Vitangu můžete přečíst na www.vitango.cz

K dostání v on-line a kamenných lékárnách.

Vitango potahované tablety je lék s obsahem suchého extraktu WS® 1375 z kořene rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.