Platit elektřinu, plyn, teplo, jídlo, internet, telefon, to není jen tak. Za měsíc to může naskákat na desetitisícové položky, na které samozřejmě musíme pravidelně zajistit příjem. Je ale nutné, abyste stále platili na provoz domácnosti tak velké sumy? Rozhodně není. I domácnost je projekt, který se dá šikovně nastavit a řídit s co nejnižšími náklady, přičemž však zachováte kvalitu, na kterou jste dlouhodobě zvyklí. Úspory v domácnosti lze řešit chytře. Tady je pár tipů, jak na to.


Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Energie se dá využívat mnohem efektivněji
Že můžeme platit méně za kilowatt elektřiny nebo jednotku plynu či tepla, to jste se dozvěděli již na mnohých webech. Možná jste už zkusili i aukce cen energií nebo jste si sami u Energetického regulačního úřadu porovnali ceny za elektřinu nebo plyn, které jednotliví dodavatelé nabízejí. Pojďme se však podívat na samotnou spotřebu energie v domácnosti. Dá se totiž chytře snížit.

Stačí změnit pár zlozvyků
Jen je nutné si zvyknout například na zhasínání v místnostech, kde aktuálně nejsme, na stabilní topení během celé zimy tak, aby dům nebo byt neprochladly, na rozumné rozestavění nábytku tak, aby teplo od radiátorů mohlo do celé místnosti.

Hodně tepla ušetříme například i správným větráním, kdy vyvětráme naráz celý byt. Jen vyměníme vzduch, ale nábytek a stěny se ochladit nestihnou. Díky tomu se nový vzduch ohřeje velmi rychle a za minimální náklady.

Nebo pořídit účinnější spotřebiče
Důležité jsou i spotřebiče. Je lepší si vzít rychlou půjčku a pořídit nové a kvalitní elektrospotřebiče, které mají několikanásobně nižší spotřebu, než ty historické, co nám stojí v kuchyni, v koupelně či na chodbě.

Mnoho rychlých půjček je zcela zdarma, takže ve výsledku není nutné přeplatit ano korunu za půjčku navíc. Je to rozhodně lepší řešení, než si brát půjčku online po každém vyúčtování za energie, které bývá vždy vyšší, než jste předem počítali.

Šetřit na jídle? I tohle jde naplánovat bez ztráty komfortu!
Kdo chce chytře šetřit, zaměří se také na jídlo. Ruku na srdce: kolik jídla za měsíc vyhodíte, že je nestihli sníst? Teď nemáme na mysli váhu jídla, ale množství peněz, co jste za vyhozené jídlo zaplatili.

Ale co s tím? Je vyzkoušené, že se velmi vyplatí si předem plánovat jídelníček, a podle toho nakupovat suroviny. Tak ušetříte za zbytečná vydání, zejména když spojíte plánování jídelníčku se slevovými akcemi ve vašem oblíbeném obchodě.

Polotovary v nákupním seznamu vynechejte
Polotovary vůbec nekupujte, pouze ve výjimečných případech. Jsou totiž velmi drahé, doma si je z nakoupených surovin vytvoříte mnohem levněji. Ušetříte právě nákupem základních surovin, ze kterých si pak doma vyrobíte cokoliv, na co máte chuť. Bez éček a také v kvalitě, kterou si snadno ověříte.

Za polotovary lze považovat i různé pomazánky nebo třeba sladké tvarohové krémy pro děti. Ty tvoří v rodinách s dětmi velký díl nákupu, ale přitom je můžete doma vyrobit za cirka třetinu ceny polotovaru, recepty jsou k dohledání online.

Sám sobě zahradníkem? Jde to i v bytě
Můžete si doma vytvořit i malou zahrádku, ve které si vypěstujete základní ovoce a zeleninu – tedy pokud máte alespoň balkon. Jestliže balkon chybí, nevadí. Stačí několik květníků s bylinkami či s listovou zeleninou nebo nakličovací misky a v nich nechat naklíčit semínka různých druhů zeleniny.

Klíčky totiž klasickou zeleninu nahrazují, dokonce ji svými nutričními hodnotami i překonají. A když si je vypěstujete doma, vyjdou opravdu levně. Například v polévkové lžíci ředkvičkových klíčků najdete tolik vitamínů, enzymů, jako v celém svazku ředkviček. A to rozhodně stojí za zamyšlení.


Reklama