Epidemie viru covid-19 neohrožuje jen naše tělesné zdraví, ale má velmi negativní dopady také na naši psychiku. Potvrdila to i studie Národního ústavu duševního zdraví, podle níž stoupl v korona době výskyt duševních onemocnění z 20 % na 33 %. A tak se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo jednat. Ve spolupráci s Radou vlády pro duševní zdraví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) přišlo s projektem „Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory“.

Prozatím pilotní projekt má pojištěncům VZP starším 18 let zpřístupnit ne zrovna levnou pomoc psychoterapeutů tím, že jim uhradí až deset sezení. O příspěvek v maximální výši 7 000 korun mohou požádat až do konce letošního května. Má to však svá pravidla.

Foto: Shutterstock

Jak příspěvek získat?

  1. Ze všeho nejdříve musíte pojišťovnu o přidělení finančních prostředků požádat. Stačí odeslat e-mail s požadovanými údaji na danou adresu a počkat na poukaz, tedy odsouhlasení možnosti čerpání příspěvku.
  2. Jakmile budete mít příslib, můžete kontaktovat jednoho z 210 terapeutů, kteří se do projektu zapojili. To mohli být jen ti, kteří byli schopni garantovat kapacitu pro až 20 nových pacientů a zároveň i cenu za hodinové sezení v maximální výši 700 Kč. Na výběr je ale z odborníků ze všech krajů České republiky. Kompletní seznam najdete ZDE.
  3. U vybraného terapeuta absolvujete vstupní konzultaci. Vyplní s vámi vstupní dotazník, na jehož základě rozhodne, zda spolu budete v sezeních pokračovat. Pokud ano, setkávat byste se měli minimálně jednou za týden.
  4. Až budete o příspěvek žádat, potřebujete kromě poukazu VZP a dokladu o zaplacení terapie také terapeutem vystavený přehled návštěv, vstupní a výstupní dotazník a závěrečný dotazník zaměřený na průzkum spokojenosti po ukončení terapie.

Finanční otázka by už neměla být překážkou

„Doufáme, že tímto příspěvkem pomůžeme klientům, kteří se v současné době potýkají s psychickými obtížemi a váhají, zda navštívit psychoterapeuta. Návštěva u těchto odborníků bývá finančně náročnější,“ uvedl náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov. Zároveň upozornil, že odkládání pomoci v duševní oblasti může vyústit až v chronické obtíže. Proto je důležité pečovat o psychické zdraví a řešit problém včas.

Pokud se půlroční pilotní projekt ukáže jako úspěšný, naše největší zdravotní pojišťovna má v plánu zařadit příspěvek do stálé nabídky ve fondu prevence. 

Čtěte také:

Reklama