Epidemie viru covid-19 neohrožuje jen naše tělesné zdraví, ale má velmi negativní dopady také na naši psychiku. Potvrdila to i studie Národního ústavu duševního zdraví, podle níž stoupl v korona době výskyt duševních onemocnění z 20 % na 33 %. A tak se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo jednat. Ve spolupráci s Radou vlády pro duševní zdraví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) přišlo s projektem „Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory“.
Prozatím pilotní projekt má pojištěncům VZP starším 18 let zpřístupnit ne zrovna levnou pomoc psychoterapeutů tím, že jim uhradí až deset sezení. O příspěvek v maximální výši 7 000 korun mohou požádat až do konce letošního května. Má to však svá pravidla.
Foto: Shutterstock
Jak příspěvek získat?
- Ze všeho nejdříve musíte pojišťovnu o přidělení finančních prostředků požádat. Stačí odeslat e-mail s požadovanými údaji na danou adresu a počkat na poukaz, tedy odsouhlasení možnosti čerpání příspěvku.
- Jakmile budete mít příslib, můžete kontaktovat jednoho z 210 terapeutů, kteří se do projektu zapojili. To mohli být jen ti, kteří byli schopni garantovat kapacitu pro až 20 nových pacientů a zároveň i cenu za hodinové sezení v maximální výši 700 Kč. Na výběr je ale z odborníků ze všech krajů České republiky. Kompletní seznam najdete ZDE.
- U vybraného terapeuta absolvujete vstupní konzultaci. Vyplní s vámi vstupní dotazník, na jehož základě rozhodne, zda spolu budete v sezeních pokračovat. Pokud ano, setkávat byste se měli minimálně jednou za týden.
- Až budete o příspěvek žádat, potřebujete kromě poukazu VZP a dokladu o zaplacení terapie také terapeutem vystavený přehled návštěv, vstupní a výstupní dotazník a závěrečný dotazník zaměřený na průzkum spokojenosti po ukončení terapie.
Finanční otázka by už neměla být překážkou
„Doufáme, že tímto příspěvkem pomůžeme klientům, kteří se v současné době potýkají s psychickými obtížemi a váhají, zda navštívit psychoterapeuta. Návštěva u těchto odborníků bývá finančně náročnější,“ uvedl náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov. Zároveň upozornil, že odkládání pomoci v duševní oblasti může vyústit až v chronické obtíže. Proto je důležité pečovat o psychické zdraví a řešit problém včas.
Pokud se půlroční pilotní projekt ukáže jako úspěšný, naše největší zdravotní pojišťovna má v plánu zařadit příspěvek do stálé nabídky ve fondu prevence.
Čtěte také:
- Jak poznat, zdali trpíte duševní nemocí, nebo jen strachem ze současné situace?
- Psychiatr, nebo psycholog? Za kým zajít, když duše stůně?
Nový komentář