Únava a tělo bez energie, to jistě zná každá z nás. Takový stav má velký vliv nejen na naši fyzickou, ale hlavně psychickou stránku. A pokud se dostanete až do extrémní fáze únavy, tedy vyčerpání, může to vést až k depresím a jiným závažným potížím. Ruku na srdce, až tam se dostat nechceme, že? A tak, kromě dostatečné hydratace, zdravého životního stylu a minima prohýřených nocí, dbejte ještě na to, aby vaše tělo dostávalo ty správné látky, které zvýší jeho výkonnost ještě o trochu více. Takže, pište si...

Ten správný doping pro tělo

shutterstock-338420057.jpg

Za vleklou únavou se velice často skrývá nedostatečná výživa s minimem vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Častým důvodem je pak nesprávná životospráva. Takzvané „prázdné“ potraviny jako jsou polotovary, menu rychlého občerstvení a jim podobné tělo sice zasytí, ale nedají mu nic navíc. Nedostatek těchto látek se pak může projevit právě tím, že se člověk cítí bez energie, ospalý, unavený a podrážděný.

Minerály a vitamíny, jejichž nedostatek vyvolává únavu a vyčerpání:

  • Hořčík – bez něj je tělo bez energie, cítí únavu, a navíc může trpět na křeče. Najdete ho hlavně v celozrnných obilninách, luštěninách, zelenině, ovoci, semenech a bramborách.
  • Železo – nedostatek železa vede až k chudokrevnosti, často trápí ty, kteří se rozhodli pro život bez masa.
  • Vitamín D – sedíte pořád v kanceláři, vyrazte na sluníčko a dopřejte si přirozený náboj tohoto vitaminu. Potřebují ho děti, sportovci i senioři. Kromě doplňků stravy ho najdete například v rybím mase, vnitřnostech nebo cereáliích.
  • Vitamín B12 - Hraje zásadní roli při tvorbě červených krvinek a DNA a podílí se také na zajištění správné funkce nervového systému. Vitamín B12 se nachází v celé řadě potravin živočišného původu, zejména pak v hovězím či vepřovém mase, rybách, drůbeži, vejcích a mléčných výrobcích.

shutterstock-156792923.jpg

Kromě této „klasiky“ ale tělo jistě ocení i nějakou tu novinku na poli zdravého žití. Takže, na nákupní seznam si nově také připište:

  • Bílý čaj – V létě je zvýšený příjem tekutin žádaný, a tak vám bílý čaj nemůže nijak ublížit. Navíc to bude po neperlivé vodě prima osvěžení. Bílý čaj reguluje úroveň hladiny cukru v krvi, díky obsahu kofeinu vás pěkně nakopne a má vliv na lepší sportovní výkonnost.
  • Goji – Neboli kustovnice čínská není žádná novinka a je možné, že už si našla místo ve vaší ranní cereální misce. Kromě antioxidantů, vitaminů a minerálů se navíc o této plodině hovoří jako o plodu dlouhověkosti.
  • Moringa – Tuto rostlinu nejčastěji budete konzumovat ve formě prášku, který si přidáte do jídla. V „opravdické“ formě se jí její listy. Obsahuje nepřeberné množství tělu prospěšných látek, od vitaminu A a B, až po vápník, železo nebo zinek.
  • Maca – Podobně jako moringu si můžete macu v podobě prášku přidávat třeba do vaší snídaňové kaše nebo koktejlu. Díky ní můžete bojovat se stresem, zlepšuje soustředění nebo dodává energii.

shutterstock-1039216765.jpg

Také si přečtěte:

Uložit