Peníze za jídlo tvoří po bydlení největší položku rozpočtu obyvatel Česka. Průměrný Čech utratí ročně 35 100 korun za nákupy jídla, 15 200 korun v restauracích a dalších 3 800 korun za nealkoholické nápoje. Potraviny jsou ovšem v Česku páté nejlevnější v Evropské unii.
Nejlevnější jídlo mají podle statistik v Rumunsku, následuje Polsko a Bulharsko. Dražší než v ČR jsou potraviny v Chorvatsku, v Itálii, v Rakousku, ale vůbec nejdražší je v tomto ohledu Dánsko. Ještě dražší jsou však potraviny v některých evropských zemích mimo EU. Například v Norsku, ve Švýcarsku a na Islandu.
Mohlo by to být horší
Jídlo je pro Čechy druhou největší položkou spotřebních výdajů, jen na potraviny loni vydali 14,5 % svých celoročních útrat. Největší podíl ze spotřebních výdajů utrácejí za jídlo Rumuni (26,4 %) následovaní Litevci (20,1 %) a Estonci (18,7 %). „Z tzv. visegrádských zemí vydávají podle údajů Eurostatu za potraviny více než Češi všichni ostatní členové, tedy Slováci, Poláci i Maďaři. Naopak nejmenší díl z výdajů ukrojí jídlo britským, irským a lucemburským domácnostem,“ uvádí Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.
Z dostupných dat vyplývá, že čím chudší je daná země, tím více utrácejí její obyvatelé měsíčně za jídlo. „To, že chudší lidé dají větší část ze svých příjmů na potraviny, vidíme po celém světě. Lidé řeší primárně nezbytné výdaje, potřebují se nasytit a někde bydlet. Na kulturu, restaurace nebo dovolené jim pak už nezbývá moc peněz,“ říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, a dodává: „Proto jsou chudší lidé více ohroženi klimatickou změnou, která se projeví výkyvy v úrodě, a tedy i v cenách potravin. Mimochodem, právě nárůst cen potravin byl jeden ze spouštěčů Arabského jara a dalších konfliktů na Blízkém Východě.“
Jídlo se zbytečně vyhazuje
Podle údajů OSN se přitom v Evropě každý rok vyhodí nebo znehodnotí 96 až 115 kilogramů jídla na osobu. Unikátní výzkum Akademie věd, společnosti Median, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací a organizace Zachraň jídlo ukázal, jaká je situace přímo v České republice.
Jen v oblasti rychlého občerstvení se ročně vyprodukuje přes 18 tisíc tun potravinového odpadu, v závodních jídelnách zase téměř 8 a půl tisíce tuny. Množství potravin vyřazených z prodeje, ale stále ještě s možností využití pro lidskou výživu, se pohybuje v průměru mezi 1,8 až 24 kilogramy na den a provozovnu.
Foto: Shutterstock
Nový komentář
Komentáře
Tak to je jasný, máme levný jídlo, jsme v Euro? Jsme, tak se nedá nic dělat, musí se to vyrovnat! Však už ho zdražují! A že máme jiný platy? Koho to zajímá?
Že je jídlo dražší v Německu, Rakousku, Itálii... to mě ani tak nepřekvapuje. I v Holandsku jsem byla připravena, že to jídlo tam bude dražší, a bylo. Ale to Chorvatsko mě překvapilo nepříjemně, jak je tam až sprostě draho, a na Slovensku jsem nevěřila vlastnímu oku, tam bych asi brzo zahynula hlady.
Na procenta to spočítané nemám, je to jen můj subjektivní pocit. Takže jo, může být hůř.
Souhlasím s příspěvky níže. Toto srovnání je naprosto mimo mísu, to, co je servírováno zde, by jinde neprošlo. Když si vzpomenu na úplně obyčejný Carrefour v Belgii a jeho výtečné lahůdkové pulty za rozumné ceny - srdce mi krvácí. Takový "vlašský" salát by mi nenaservírovali snad ani v "Myšákovi". Platilo to samozřejmě i pro zbytek dalších potravin, které jsme tam kupovali. Ceny lehce vyšší, kvalita výrazně vyšší...
1. Ano jídlo se stále zdražuje, ale kvalitnější není - proč máme asi přízvisko "popelnice Evropy?"
2. A také by se mělo přihlédnout k platům té které země a porovnávat v návaznosti především na tento aspekt!!!
Ve shrnutí - nízké platy, stále se zdražuje a kvalita nevalná
to je zase blábol....když jsem u dcery ve Švédsku, tak bych plakala....u nás předražené a nekvalitní...u nich pravý opak...a to mají několikanásobně vyšší příjmy
Jak je to s potravinami, to nevím. Ale v létě se psalo, že dětské zboží je tu o hodně dražší jak v Německu - podle DTestu - https://www.denik.cz/ekonomika/v-cesku-je-detske-zbozi-temer-dvakrat-drazsi-nez-v-nemecku-zjistil-pruzkum-20190814.html
A ještě jsem našla tohle. https://jakdonemecka.cz/zivot/ceny-potravin-v-nemecku/
Pokud tu máte vlastní zkušenosti s nákupy, ráda si přečtu vaše názory.