5e9ee2476b432obrazek.png
Foto: Shutterstock

Sice se může jevit lákavě, že zaženete chutě a utišíte zuřící hormony v období menstruace plechovkou Coca-Coly nebo kyblíkem smažených kuřat, ale pravdou je, že tím můžete svému tělu uškodit jak uvnitř, tak i zvnějšku. A tak je lepší se těmto lákadlům vyhýbat pořádným obloukem a ušetřit se tak od zbytečných bolestí v podbřišku nebo akné jako v období největší puberty. 

Čemu se v období periody vyhýbat? 

Jídelníček v době menstruace by měl být trochu odlišný od toho běžného. Zejména v případě, že vás trápí nepříjemností s tím spojené, jako jsou křeče v břiše, zavodnění, únava nebo třeba bolest hlavy. 

Sycené nápoje a cukr

5e9ee2a91058fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Sladké pití a bublinky, to není dobrý nápad. Nejen, že cukr a sycené nápoje přispívají k nadýmání, ale navíc mohou dokonce zhoršit vaší náladu, která bývá v tomto období jako na houpačce. A tak je lepší naopak zvýšit příjem tekutin v podobě neperlivé vody a raději jíst ovoce, které chuť na sladké snadno zažene. A co víc, sladkosti jako takové je vhodné ve svém jídelníčku minimalizovat. Dopřávejte si je za odměnu, třeba po sportovním výkonu. 

Zpracované potraviny 

5e9ee3ae810edobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nadýmání a nepříjemné pocity způsobuje také předem zpracované potraviny a ty s vysokým obsahem sodíku. Vyhněte se proto všemu, co jste si předem sami nepřipravily a co pochází z rychlého občerstvení. Místo toho si doma upečte třeba vlastní celozrnnou pizzu nebo na sucho pečené hranolky ze sladkých brambor. 

Káva

5e9ee36cb7662obrazek.png
Foto: Shutterstock

Je nám jasné, že se málokomu bez šálku kvalitní kávy začíná dobře den. Kofein však způsobuje zadržování vody v těle, což může v době menstruace způsobit větší bolesti, křeče a pocit nafouklého břicha. Kromě toho vás z ní může bolet hlava. Dejte jí  proto aspoň na pár dní sbohem a raději popíjejte zelený čaj nebo třeba vodu s plátky okurek a citronu. 

Červené maso

5e9ee40d5b1edobrazek.png
Foto: Shutterstock

Věděly jste, že v období menstruace vaše tělo produkuje hormon prostaglandin, který se podílí například na děložních kontrakcích, ale také má na svědomí bolestivé křeče při menstruaci? Nemalé množství tohoto hormonu obsahuje také červené maso, a tak zapomeňte na biftek nebo šťavnatý tatarák a raději hoďte na gril bílou rybu nebo plátek krůtího masa. 

Také si přečtěte:

Reklama