63909c0ac037eseznam.jpg
Foto: Shutterstock

Nízkotučný jogurt
Řada odborníků doporučuje jíst méně živočišných tuků a hlídat si cholesterol, čehož využili výrobci a začali na trh uvádět další a další mléčné produkty se sníženým obsahem tuku. Problém ovšem je, že spousta těchto produktů přichází po odstranění mléčného tuku také o v tucích rozpustné vitamíny A a D. Kromě toho je do nich často přidáváno sušené mléko obsahující zoxidovaný cholesterol. Přidávají se rovněž cukry a škroby. „Odtučněný jogurt, mléko nebo třeba tvaroh proto nemusejí ani zdaleka představovat zdravou nebo dietní variantu. Naopak v nich mohou chybět zdraví prospěšné látky,“ tvrdí výživová poradkyně Věra Burešová.

Ovocný džus
Ovocné džusy či smoothies sice mohou být součástí zdravého jídelníčku, ale nesmíte jich vypít litry za den. „Ovoce je bezpochyby zdravé, ale doporučuji ho konzumovat v pevné formě, nikoliv ve formě smoothies. Lépe si tak dokážete pohlídat množství,“ radí trenérka Tereza Kompánková z Contours Fitness. Zároveň varuje před kupovanými džusy. Běžně dostupné džusy jsou totiž o skutečné ovoce obvykle ochuzené. Chuť ovoce je nahrazena aromaty a člověk nakonec pije pouze vodu s cukrem.

Zajímavost: Věděli jste, že dokonce ani kupovaný stoprocentní džus nemusí být správnou volbou? Většina těchto džusů je totiž průmyslově zpracovaná. Zanedbatelný není ani obsah cukru a je vcelku jedno, že se jedná o „přírodní“ cukr z ovoce (fruktózu).

Agávový sirup
Agáve neboli agávový sirup můžete často najít v regálech zdravé výživy. Za dietní či dokonce zdravou potravinu však označit nelze. Proč? Agávový sirup je obvykle průmyslově zpracovaný produkt, který obsahuje přes 75 % fruktózy. Velké množství fruktózy může způsobit zažívací problémy a při dlouhodobé konzumaci způsobuje ukládání břišního tuku, zatěžuje játra a rovněž může dojít k metabolickému syndromu.

Salátový dresink
Připravili jste si čerstvý salát, zalili ho kupovaných salátovým dresinkem a těšíte se z toho, že jste si připravili zdravé a dietní jídlo? Nenechte se zmýlit. Většina kupovaných salátových dresinků a zálivek je nejen kalorickou bombou, ale ve složení najdete i přidaný cukr, různá aromata a dochucovadla. Věra Burešová proto radí, abyste si si salát ochutili pouze za studena lisovaným olejem, balzamikovým octem, bylinkami nebo si připravili domácí jogurtovou zálivku. Naučte se jíst přirozené potraviny a objevujte jejich chutě.

Zdroj: Výživová poradkyně Věra Burešová, trenérka Tereza Kompánková, Naturhouse, Contours, Pikant