Máte pečlivě naklizeno, a přesto se cítíte nesvá, když k vám má přijít návštěva. Nikdy totiž nevíte, odkud vyletí drobný hnědý motýlek: potravinový mol a postrach všech hospodyněk. Tato malá potvůrka totiž ve vaší spíži dokáže nadělat neuvěřitelné škody.
Přijít k nim přitom můžete opravdu snadno. Přiletí buď otevřeným oknem či větracími šachtami, nebo si je mnohdy přinesete sami s nákupem. Můžete je však mít už dávno v bytě. Tento malý škůdce se totiž velmi dobře udržuje ve stoupačkách, v záhybech tapet nebo ve světlících.
Počítat můžete nejčastěji se čtyřmi druhy molů: Paprikový, moučný, datlový a skladištní. Každý z těchto typů pochopitelně najdete v jiném druhu potravin. Nejvíce jim chutná rýže, mouka, ovesné vločky, luštěniny, sušenky, houby, strouhanka, sušené ovoce, datle, oříšky či luštěniny. Nakladené housenky však najdete i v čokoládě nebo načatých bonboniérách. Takto napadené potraviny jsou pak znečištěny výkaly i pavučinkami, takže vám nezbude než se jich na dobro zbavit. Nechcete-li riskovat například salmonelu nebo si vypěstovat potravinovou alergii.
Jak na ně?
Pravidlem číslo jedna je pochopitelně správné skladování potravin. Nepočítejte s tím, že stačí, když mouku v sáčku nahoře pečlivě zarolujete. Mol se totiž přes papírové obaly hravě prokouše. Nedivte se proto, když ho najdete řádit například v krabici od granka. Totéž platí o rýži a je jedno, že kupujete sáčkovou. I zde můžete být nemile překvapeni, když zjistíte, že jste si z obchodu donesla balení, kde už jsou dávno nakladená vajíčka. Jedinou obranou je proto vše nejprve zkontrolovat, a poté přesypat do uzavíratelných nádob. To platí také pro koření, mandle, piškoty, těstoviny nebo pečivo. Pozor si dávejte především na potraviny, které nepoužíváte denně. Moly láká například také sklenice medu, mějte ji proto vždy v lednici.
Když už se vám stane, že zpozorujete, jak vám nenasytní motýlci poletují po kuchyni nebo se usazují na stropech a vám se nedaří vypátrat jejich líheň, budete se muset pustit do generálního úklidu spíže. Všechny potraviny vyndejte, rozbalte a zkontrolujte. Ty napadené nebo podezřelé pak nekompromisně vyhoďte. Police pečlivě nejprve vyluxujte od prachu či zbytků rozsypaných potravin a poté vytřete. Po zaschnutí vystříkejte sprejem proti molům nebo odpuzovačem hmyzu a nechte vyschnout. Housenky jsou totiž mnohdy zakuklené v i v rozích skříněk.
S lapači opatrně
Návodů na to, jak se nevítaných škůdců zbavit, existuje mnoho. Můžete také zkusit lapače nebo takzvané mololapky, které obsahují feromony, jež sexuálně lákají samečky. Tím, že se na proužek přilepí, se zabrání dalšímu oplodňování samiček a přeruší se rozmnožovací cyklus. Balení stojí přibližně 90 Kč a seženete je volně v drogériích. Ne všichni s nimi však mají dobré zkušenosti. Díky lákadlu feromonu totiž můžete do své kuchyně i vy přilákat hejna molů od sousedů nebo z širokého okolí!
Babské rady
- Všechna nová balení mouky, strouhanky a dalších sypkých potravin nejprve uložte do mrazáku. Pokud totiž obsahují zárodky mola, můžete je zlikvidovat mrazem.
- Do spíže položte misku s octem nebo do ní rozmístěte kousky sušené pomerančové kůry.
- Do každé dózy, ve které máte mouku, strouhanku atp. vložte 2 stroužky oloupaného česneku. Stroužky jednou za čas vyměňte.
Nový komentář
Komentáře
Mají rádi skoro vše a jsou skoro všude .Proti nekerým pomůže bobkový list. Dat jej na mista kde se vyskytuji nejvice .
Kaylie — #25 Jo to asi bude fakt, třeba v takový Africe by vyhodili třeba ty vločky a k snídani si radši dali ty červíky
jastura — #19 Přesně tak ! Člověk na to nesmí myslet, někteří lidé jsou na tyhle věci hodně přecitlivělí.
Kamarádka u oběda v práci - někdo řekl zcela nevinné slovo a už nejedla ! To bych teď tak potřebovala já....
Všude je něco, další kamarádka na brigádě v mlékárně a přestala jíst sýry, bratr kamarádky v rybárně a už 30 let nejí ryby, mohla bych pokračovat.
Z mého života, když mi bylo asi 10 a bráchovi o 3 roky méně, koupila nám babička takovou malou plněnou čokoládku, už nevím, je to dávno, něco jako je Deli.
Já ji zblajzla a brácha do ní kousl a...červ jak čuně vypasený! Myslíš, že jsem šla zvracet? Ale kdepak, co je doma, to se počítá!
Vidíš, brácha ve 40ti umřel a já tu straším...
já je měla v ořechách a v plátěném pytlíku se sušenýma houbama.Potvory vlezlé
eternity — #15 Měla jsem moli i ve směsi koření česnek a čili.
Donesla jsem si ty xindly v krmení pro andulky. A to byl takový kyblíček s uzavíratelným nepoškozeným víčkem. Ty mrchy nezdechly ani bez vzduchu. Po dvou dnech mi z toho krmení začaly lézt i hnusný červi těch molů. Červi skončili jako potrava pro rybičky.
Bébina — #14 Když jsem musela vyhodit zásoby nakoupené v Makru (např. 9 balení kvalitní rýže atd...), přestala jsem křečkovat. Vím, asi by to šlo nějak "odmolit", ale já už bych to nepozřela a ani nikomu nenabídla. Jinak hned po zakoupení přesypávám rizikové potraviny do platových dóz - v případě podivností vyhazuju.
Naši moli k nám přišli v dětských piškotech a v čaji !! Pomohly pásky.
Kaylie — #17 Asi to bude znít blbě, ale člověk si to nesmí tak brát. Je jasné, že ve mlýně to nebude zrovna nějaký zázrak. Věřím, že kromě molů se může stát, že i myška se leckam dostane. Nemám ráda návštěvníky v pytlících, které si donesu z obchodu, ale nedělám si iluzi o sterilitě provozu mlýna a podobných míst.
používám mololapky a jsem spokojená. a nikde nic
OlgaMarie — #6 Ale to asi byli šatní moli, ti svého času pochutnávali na vatě, kterou byly stoupačky obalené, nyní jsou po výměnách plastové a mají po ptákách!
My jsme také před výměnou mělu tu vatu, ale moly ne, až jsme si - vedle byla sámoška je patrně přinesla odtamtud ty moučné a já, kača, jsem je nechala pěkně rozmnožit. Likvidace mne stála nervů, až ty pásky pomohly a důkladný úklid.
Holky, nechtějte to vidět ve mlýnech apod. Chemií do potravin nemohou a co teď?
átéčko — #13 , takže dvojnásobný účinek, no vida!
Nejvic nastvou moli v soli!
Ale fakt je, ze nejdulezitejsi je poradek. Taky zabira jednou za cas cely obsah spajzu "protocit" v mikrovlnce - deset sekund a je po zivote. Akorat bacha na hrasku, jeji hlinikovy obal mi tak uplne posledne nedosel... a to byl ohnostroj!
Mne se nejvic osvedcilo nesyslit potraviny a nekupovat prilis velkou zasobu ale jen tolik, co zhruba do mesice skonzumuju. A pochopitelne mit vsechno v uzaviratelnych nadobach a pro jistotu i mololapky. V obchode kontroluju hlavne hrozinky, protoze jsem jednou uz v krame videla, jak v pytliku z vyroby leze mol a to byl hnus.
OlgaMarie — #6 Já jsem koupila ta lepítka a moli přiletěli i od sousedů
helešicová — #8 No, tak to jsem právě napsala a nejvíc jim "jedou" ovesné vločky.
Syn má přísný zákaz od skorotchýně je kupovat...
Aúúúúú, z těch jsem se mohla 2 poslední roky zbláznit - ještě v teple paneláku, tam se jim pane líbilo!
Pomohly mi lepicí pásky z drogerie, které obsahují fermenty, nevím, zda samčí či samiččí, to je fuk, lítali na to jak diví a byl pokoj, ovšem byla jsem už obezřetná!
Jednou jsem donesla krupičku, otevřela a málem mi vyrazil oko, jak odtud vyletěl - vypasený mol....a ty pavučinky, fuj, fuj.
já je našla v zrní pro ptáky co sypu do krmítek...
Pořád je lepší vyhodit pytlík mouky než hromádku vlněných svetrů........ Před pár dny jsem zjistila, že mám mezi svetry moly šatní.
Včera jsem si koupila zabalenou brokolici i s živým molem.Tak,mola si můžete donést z obchdu.Už vím ,že si musím dávat pozor a uzavřenou zeleninu v sáčcích pořádně prohlédnou.