Máte pečlivě naklizeno, a přesto se cítíte nesvá, když k vám má přijít návštěva. Nikdy totiž nevíte, odkud vyletí drobný hnědý motýlek: potravinový mol a postrach všech hospodyněk. Tato malá potvůrka totiž ve vaší spíži dokáže nadělat neuvěřitelné škody.

mol

Přijít k nim přitom můžete opravdu snadno. Přiletí buď otevřeným oknem či větracími šachtami, nebo si je mnohdy přinesete sami s nákupem. Můžete je však mít už dávno v bytě. Tento malý škůdce se totiž velmi dobře udržuje ve stoupačkách, v záhybech tapet nebo ve světlících.
Počítat můžete nejčastěji se čtyřmi druhy molů: Paprikový, moučný, datlový a skladištní. Každý z těchto typů pochopitelně najdete v jiném druhu potravin. Nejvíce jim chutná rýže, mouka, ovesné vločky, luštěniny, sušenky, houby, strouhanka, sušené ovoce, datle, oříšky či luštěniny. Nakladené housenky však najdete i v čokoládě nebo načatých bonboniérách. Takto napadené potraviny jsou pak znečištěny výkaly i pavučinkami, takže vám nezbude než se jich na dobro zbavit. Nechcete-li riskovat například salmonelu nebo si vypěstovat potravinovou alergii.

Jak na ně?

Pravidlem číslo jedna je pochopitelně správné skladování potravin. Nepočítejte s tím, že stačí, když mouku v sáčku nahoře pečlivě zarolujete. Mol se totiž přes papírové obaly hravě prokouše. Nedivte se proto, když ho najdete řádit například v krabici od granka. Totéž platí o rýži a je jedno, že kupujete sáčkovou. I zde můžete být nemile překvapeni, když zjistíte, že jste si z obchodu donesla balení, kde už jsou dávno nakladená vajíčka. Jedinou obranou je proto vše nejprve zkontrolovat, a poté přesypat do uzavíratelných nádob. To platí také pro koření, mandle, piškoty, těstoviny nebo pečivo. Pozor si dávejte především na potraviny, které nepoužíváte denně. Moly láká například také sklenice medu, mějte ji proto vždy v lednici.
Když už se vám stane, že zpozorujete, jak vám nenasytní motýlci poletují po kuchyni nebo se usazují na stropech a vám se nedaří vypátrat jejich líheň, budete se muset pustit do generálního úklidu spíže. Všechny potraviny vyndejte, rozbalte a zkontrolujte. Ty napadené nebo podezřelé pak nekompromisně vyhoďte. Police pečlivě nejprve vyluxujte od prachu či zbytků rozsypaných potravin a poté vytřete. Po zaschnutí vystříkejte sprejem proti molům nebo odpuzovačem hmyzu a nechte vyschnout. Housenky jsou totiž mnohdy zakuklené v i v rozích skříněk.

S lapači opatrně

Návodů na to, jak se nevítaných škůdců zbavit, existuje mnoho. Můžete také zkusit lapače nebo takzvané mololapky, které obsahují feromony, jež sexuálně lákají samečky. Tím, že se na proužek přilepí, se zabrání dalšímu oplodňování samiček a přeruší se rozmnožovací cyklus. Balení stojí přibližně 90 Kč a seženete je volně v drogériích. Ne všichni s nimi však mají dobré zkušenosti. Díky lákadlu feromonu totiž můžete do své kuchyně i vy přilákat hejna molů od sousedů nebo z širokého okolí!

Babské rady

  • Všechna nová balení mouky, strouhanky a dalších sypkých potravin nejprve uložte do mrazáku. Pokud totiž obsahují zárodky mola, můžete je zlikvidovat mrazem.
  • Do spíže položte misku s octem nebo do ní rozmístěte kousky sušené pomerančové kůry.
  • Do každé dózy, ve které máte mouku, strouhanku atp. vložte 2 stroužky oloupaného česneku. Stroužky jednou za čas vyměňte.
Reklama